Різниця між IPv4 і IPv6

Перш ніж зрозуміти різницю між IPv4 і IPv6, вам слід знати про протокол Інтернету (IP) або IP-адресу. Це унікальний код для зв’язку пристроїв в Інтернеті. На сьогоднішній день існує дві версії Інтернет-протоколу, які називаються IP версії 4 та IP версії 6. IPv4 був представлений громадськості в 1980 році, але набув чинності після 1989 року, коли сер Тім Бернерс-Лі винайшов Всесвітню павутину. IPv6 перебував на початковому етапі проектування та розробки в 1998 році, тоді як він набув чинності в 2017 році. Незважаючи на різні переваги та недоліки, люди все ще плутають між IPv4 та IPv6. У цій статті давайте дослідимо переваги IPv6 над IPv4 і приклади IPv4 v/s IPv6.

Різниця між IPv4 і IPv6

Тут ми детально показали різницю між протоколами IPv4 і IPv6.

Що таке Інтернет-протокол?

Інтернет-протокол — це спосіб передачі даних з одного комп’ютера на інший через Інтернет. Він використовує набір правил для маршрутизації інформації з головного комп’ютера для проходження через мережі до комп’ютера призначення. Дані, надіслані з головного комп’ютера, розбиваються на менші частини, які називаються пакетами. Кожен пакет містить інформацію про IP-адресу комп’ютера призначення. Інформація про IP називається IP-адресою, призначеною Інтернетом для унікальної ідентифікації пристроїв.

Типи Інтернет-протоколів

Нижче наведено типи Інтернет-протоколів:

 • IP (Інтернет-протокол): Інтернет-протокол — це набір правил, які дозволяють комп’ютерам спілкуватися один з одним. Протокол IP гарантує, що комп’ютеру присвоюється певний серійний номер, який називається IP-адресою. Протокол IP має дві версії: IPv4 і IPv6. Різниця між IPv4 і IPv6 – це те, що ви прочитаєте далі в статті.

 • TCP (протокол керування передачею): протокол керування передачею розбиває дані на менші частини, які називаються пакетами, і обмінюється ними через Інтернет. Це також гарантує, що пакети містять інформацію про вихідні дані, пункт призначення та послідовність даних. TCP далі класифікується на чотири рівні. По-перше, це прикладний рівень, який забезпечує отримання даних у тому самому форматі, у якому вони були надіслані з адреси хоста. По-друге, транспортний рівень відповідає за плавну передачу даних від головного комп’ютера до комп’ютера призначення. Він також виправляє помилки та контролює потік даних. Третій — Інтернет-рівень, який передає пакети від головного комп’ютера до комп’ютера призначення шляхом з’єднання незалежних мереж. Четвертий — рівень доступу до мережі, який відповідає за підключення комп’ютерів до мережі.

 • UDP (протокол даних користувача): Протокол даних користувача не підтримує з’єднання та ненадійний. Оскільки зв’язку немає, немає системи, яка б гарантувала отримання даних. Він може переміщувати лише невелику кількість даних за раз. Він містить адреси хоста та комп’ютера призначення для передачі даних у потрібне місце.

 • POP3 (Post Office Protocol Version 3): POP3 складається з двох агентів доступу до повідомлень (клієнта та сервера). Це допомагає керувати та отримувати пошту з поштової скриньки.

 • SMTP (Простий протокол пересилання пошти): Простий протокол пересилання пошти призначений переважно для надсилання пошти. Цей протокол працює за набором правил із двома програмами, надсилаючи й отримуючи пошту через Інтернет.

 • FTP (протокол передачі файлів): протокол передачі файлів дозволяє передавати різні типи файлів від хоста до комп’ютера призначення. Ці файли можуть бути текстовими, мультимедійними, документами та програмами.

 • HTTP (протокол передачі гіпертексту): HTTP — це протокол, який використовується для передачі даних спеціального формату через Інтернет через Всесвітню павутину (www), який зв’язує інші дані, наприклад текст або зображення. Він забезпечує правильне структурування та передачу даних. Він також визначає різні дії, необхідні у відповідь на команди, які користувач дає у веб-браузері.

 • HTTPS (захищений протокол передачі гіпертексту): HTTPS – це розширена версія HTTP. Він підвищує безпеку зв’язку в мережі за допомогою сертифіката Secure Socket Layer і Transport Layer Security. Це потрібно у випадках, коли користувачам потрібно поділитися конфіденційною інформацією.

 • TELNET (мережа терміналів): протокол мережі терміналів дозволяє з’єднувати одну систему з іншою через мережу. Головний комп’ютер називається локальним, а кінцевий – віддаленим. Цей протокол допомагає увійти на комп’ютер призначення через головний комп’ютер.

Що таке IP-адреса?

IP-адреса – це унікальний номер, який надається пристроям, підключеним до мережі, для підключення до Інтернету. Наприклад, 192. 168. 293. 10.

Ці адреси можуть бути однаковими для людей, підключених через дротове з’єднання або модем на роботі чи вдома. Але він відокремлюється за допомогою NAT або National Address Translation під час доступу до публічних адрес. Модем/маршрутизатор працює як NAT для цих IP-адрес. Він розділяє ідентифікатор пристрою та по-різному реагує на пристрої, коли вони хочуть отримати доступ до Інтернету, підключеного до нього. Перш ніж вивчати IPv4 проти IPv6, давайте коротко розглянемо визначення.

Що таке IPv4?

IPv4, або Інтернет-протокол версії 4, спочатку був першою версією Інтернету для загального використання для доступу до Інтернету з отриманням унікального коду для забезпечення ідентифікації для перегляду будь-чого. Це протокол для використання в мережах канального рівня з комутацією пакетів, що означає, що він розроблений для використання в мережі Ethernet.

IPv4 використовує числове значення для призначення ідентифікації користувача в Інтернеті. IPV4 використовує 32-розрядну технологію для зберігання своєї адреси, яка досягає 232, що становить величезні 4,3 мільярда адрес (або 4294967296, якщо бути точним).

Що таке IPv6?

Зображення Герда Альтмана з Pixabay

IPv6 — це новий протокол із новими розширеними функціями для використання Інтернету та вирішення проблеми вичерпання IP-адреси, яка виникла в IPv4. IPv6 — це 128-розрядна IP-адреса, яка підтримує 2128 адрес у обчисленні, що призводить до нескінченної кількості IP-адрес, які є шістнадцятковими числами, розділеними двокрапками (:).

Яка різниця між IPv4 і IPv6?

Минув деякий час, і провайдери (провайдери Інтернет-послуг) змушують користувачів використовувати IPv6 для плавного та стабільного з’єднання через канал маршрутизації. Користувач не знає, чи використовує він IPv4 чи IPv6. Щоб визначити різницю між адресами IPv4 і IPv6, ось приклад IPv4 v/s IPv6.

 • IPv4: 192.168.27.12
 • IPv6: 2001:4860:4860:0:0:0:0:8888

Щоб порівняти різницю між IPv4 і IPv6, ви можете скласти їх у діаграму.

IPv4
IPv6
32-розрядна довжина адреси
Довжина адреси 128 біт
4,3 мільярда адрес
340 undecillion адреса
Числова адреса
Шістнадцяткова адреса
Використовується для одноадресної, багатоадресної та широкомовної передачі
Використовується для одноадресної, будь-адресної та групової адресації
Розмір пакета: 576 байт
Розмір пакета: 1208 байт
Число від 0 до 255
0 до FFFF
Відокремлено крапкою (.)
Розділяється двокрапкою (:)
Складається з 4 октетів і 8 бітів
Складається з 8 октетів і 16 біт
Підходить для комп’ютерів і ноутбуків
Більш сумісний з мобільними мережами
Обмежене корисне навантаження через застарілий прототип
Більше корисне навантаження (ємність пакетів)
Приклад: 192.168.27.12
Приклад: 2001:4860:4860:0:0:0:0:8888

Переваги IPv6 над IPv4

Дізнавшись про різницю між IPv4 і IPv6, давайте розглянемо переваги IPV6 над IPv4. Люди все ще використовують IPv4 через проблеми з сумісністю, можливо, через мережевого провайдера або старішу систему, яка стоїть у кутку. IPv4 працював із часів кабелів локальної мережі, і людям було дуже важко дозволити собі цю технологію для бездротового зв’язку. Але оскільки конкуренція за масове виробництво була на піку, люди почали розуміти, що Інтернет переважає, і після цього вони перейшли на цифровий спосіб життя. У нас багато переваг, і давайте перевіримо їх спочатку.

 • IPv6 не потребує NAT (перетворення мережевих адрес) для доступу до Інтернету.
 • Він має необмежену кількість IP-адрес.
 • Є хороший варіант маркування потоку (якість обслуговування).
 • Він забезпечує автоматичне налаштування пристроїв.
 • Крім того, він має автоматичну автентифікацію та сертифікат конфіденційності.
 • Це добре для багатоадресної маршрутизації.
 • Крім того, він має покращену мобільність і стабільне з’єднання.
 • IPv6 більш сумісний із мобільними пристроями.
 • Веб-сайти запускаються на 5% швидше порівняно з IPv4.
 • Для зіставлення IPv6 використовує NDP (протокол виявлення сусідів) на MAC-адресу.
 • Він не має поля контрольної суми.

Статистика IPv6

Оскільки новіша версія стала доступною для громадськості, люди тепер схильні використовувати окремі IP-адреси для своєї роботи, щоб уникнути кластерів. Але згідно зі статистикою Google, використання IPv6 зросло на 36,85% до 25 жовтня 2022 року з 0,14% 4 вересня 2008 року. Це свідчить про те, що інтернет-провайдери сприяють втіленню змін, але повільно.

Зображення з Прийняття Google IPv6

Оскільки країни готуються до IPv6, Web 3.0 розробляється технологічними компаніями (NFT, Gaming, Crypto).

Зображення з Прийняття Google IPv6 у кожній країні

Розглянувши відмінності та переваги, читайте далі, щоб дізнатися, що краще IPv4 чи IPv6.

Що краще IPv4 чи IPv6?

Відповідь на це запитання не обов’язково однозначна, хоча ми обговорювали багато переваг IPv6 над IPv4. Щоб вирішити, що краще IPv4 чи IPv6, вам потрібно зрозуміти свої вимоги та вимоги вашої мережі. Якщо ви підключаєтеся до пристроїв, які переважно використовують адреси IPv4, краще використовувати адреси IPv4. Також може бути краще використовувати адреси IPv4, якщо ви зосереджуєтеся лише на поточних потребах і не думаєте про довгострокове розширення вашої мережі. Загалом IPv6 кращий, швидший, безпечніший і технологічніший. Він також має більше функцій.

Також, додаючи до балів, буде IP-адреса автоматично ввімкнено та виділено на ваш пристрій під час підключення до Інтернету відповідно до штату, у якому ви проживаєте, або вибраних послуг.

IPv4 та IPv6 разом

Незважаючи на різницю між IPv4 і IPv6, обидва продовжують використовуватися. Обидві версії IP мають достатню частку переваг і недоліків. Існують також переваги їх спільного використання. У цьому підході комп’ютери та маршрутизатори запускають обидва протоколи. Основні постачальники мереж підтримують такий підхід. Це називається мережею з подвійним стеком. Тунелювання та трансляція мережевих адрес є іншими підходами, де використання обох IP-адрес виявилося корисним.

Хто використовує IPv6?

За даними Google, глобальне впровадження IPv4 становить 34%. У США він становить 46%. Інтернет-провайдери та мережі операторів є одними з перших користувачів IPv6. Такі величезні компанії, як Google, Yahoo, Amazon, Telcom і Comcast, перейшли на реалізацію подвійного стека, тоді як Microsoft, CERNET і T-Mobile перейшли на використання IPv6. Бюджет, складність і час – це фактори, які слід враховувати перед тим, як прийняти рішення про міграцію.

Часті запитання (FAQ)

Q1. IPv4 все ще використовується?

Відповідь У рамках обговорення IPv4 проти IPv6 вам потрібно знати про використання IPv4. Як згадувалося раніше, IPv4 знаходиться на межі вичерпання. Він не був повністю вичерпаний і все ще використовується через свою сумісність. Адреси IPv4 продаються та повторно використовуються. Офіційного припинення роботи IPv4-адрес немає. Хоча перехід на IPv6 відбувається, багато сайтів оновили систему керування для IPv6.

Q2. Яка різниця між DNS та IP?

Відповідь IP-адреса або адреса Інтернет-протоколу – це лише номер, призначений вашому пристрою для підключення до Інтернету, але DNS – це служба доменних імен, яка перетворює алфавітну назву на IP-адресу веб-сайту. Наприклад, amazon.com — 54.192.0.0/16.

***

Ми сподіваємося, що ця стаття була корисною і ви зрозуміли різницю між IPv4 і IPv6. Ви можете скористатися полем для коментарів, щоб повідомити нам, якщо у вас є запитання чи пропозиції щодо будь-якої іншої теми, над якою ви хочете, щоб ми попрацювали наступного разу.

  Як отримати віртуальний номер телефону для свого бізнесу?