Розуміння безфайлового шкідливого програмного забезпечення та способи захисту від нього

Якщо ви думали, що випадкова інсталяція зловмисного програмного забезпечення на вашому комп’ютері шкідлива, зачекайте, поки ви виявите безфайлове зловмисне програмне забезпечення, прихованого зловмисника, який не залишає слідів на вашому накопичувачі.

Традиційне зловмисне програмне забезпечення легше видалити після виявлення, оскільки воно має видимі файли на накопичувачі для антивірусного сканування та видалення. Безфайлове зловмисне програмне забезпечення працює виключно з пам’яті комп’ютера (RAM), тому виявити його набагато складніше.

У цій публікації я розповім вам усе, що вам потрібно знати про безфайлове зловмисне програмне забезпечення та способи захисту від нього.

Що таке безфайлове шкідливе програмне забезпечення?

SSUCv3H4sIAAAAAAAACpyRy24DIQxF95X6DyPWGYl5oumvRF0wQGZQCEQ8UlVR/r0Ghoh1d/jYvvY1z8+PpkErdZKhr+YZI4ilUsF5S700GjA+HdwKzYWtycMOM66B4NIbK6mq4Uo92z W9CYA6KBXxKyWR89QHJ1ycfiBGvdhAI8O3RF7xnOOmJFISOiCF0KliLqyJFZTF/9WZH9/FDd2EZr9p4cqIFUrQbOScS9H1xwt7q63RwKWpXD0MoyoWDJXS3Uom9Va1Gb+ns5c2ZoL2 Nq7w3hwpY+50VfHEF9AUhe/UOSjnhVeDGHyyuVVztPHJwKGKOPxEDLuhX/A0TgvpOjL3hHRHQf69XYJOWqcIQcyuktfWZdwAXfoRzzPBLZlI344LJ+3S9VM7zcuwYrHgkWA4/OsPAAD//wMAPsDJt pgCAAA=

Безфайлове зловмисне програмне забезпечення — це зловмисний фрагмент коду, який запускається з пам’яті системи. В основному він шукає вразливості в законних програмах, а потім компрометує їх для самостійного виконання. У рідкісних випадках він може відкривати власні шкідливі процеси для виконання функцій.

Оскільки антивірус зазвичай сканує завантажені та встановлені файли/програми, безфайлове зловмисне програмне забезпечення набагато важче виявити, оскільки воно не має пов’язаного файлу. Шкідливі функції, які він може виконувати, подібні до того, що може виконувати більшість інших шкідливих програм; Основна відмінність полягає в тому, як він знаходиться в ПК.

Як безфайлове шкідливе програмне забезпечення заражає пристрій?

Як і більшість інших типів зловмисного програмного забезпечення, безфайлове зловмисне програмне забезпечення також в основному поширюється через зловмисні посилання в спамі електронної пошти, шкідливі веб-сайти або атаки соціальної інженерії. Однак він відрізняється виконанням, оскільки він шукає вразливості в програмах на ПК або самій операційній системі.

Поширені вразливі програми включають Powershell, Windows Management Instrumentation (WMI), браузер і будь-які встановлені вразливі плагіни. Він використовує вразливість для введення шкідливого коду в законну програму та виконання завдань відповідно до її призначення.

Наприклад, інфікований Powershell може виконувати команди рівня адміністратора, щоб викрасти дані або зашифрувати важливі дані.

Джерело зображення: TrendMicro

Він також може використовувати «видалення процесу», щоб опорожнити вміст легітимного процесу, а потім заповнити його своїм шкідливим кодом, щоб працювати під його ім’ям.

PowerGhost є хорошим прикладом безфайлової атаки зловмисного програмного забезпечення, яка використовувала WMI та Powershell для криптодобування корпоративних ПК без виявлення.

Які загрози становить безфайлове зловмисне програмне забезпечення?

Як я вже говорив раніше, безфайлове зловмисне програмне забезпечення може виконувати більшість завдань, подібних до зловмисного програмного забезпечення, яке знаходиться в пам’яті ПК. Все залежить від мети, з якою було закодовано безфайлове шкідливе програмне забезпечення та яку вразливість воно використовує.

Поширені шкідливі функції, які він може виконувати, включають крадіжку даних, викрадення облікових даних, шифрування даних, моніторинг активності, клавіатурний журнал, крипто-майнінг, DDoS-атаки та зміну параметрів безпеки для подальших атак.

Щоб дати вам краще уявлення, нижче я перелічую попередні широкомасштабні безфайлові атаки шкідливих програм:

PowerWare: це був тип програми-вимагача, який використовував Powershell для непомітного виконання команд, щоб заблокувати важливі файли та спробувати підробити, що вони зашифровані. Після цього він просить здійснити оплату в криптовалюті.

PowerSniff: Він поширився, використовуючи переваги налаштувань безпеки Microsoft Word для виконання макросу, надісланого як документ. Макрос обшукав ПК і вкрав облікові дані.

TrickBot: незважаючи на те, що TricktBot не є повністю безфайловим зловмисним програмним забезпеченням, він завантажував свої модулі в пам’ять в одній із розширених версій. Основною метою шкідливого програмного забезпечення було викрадення фінансових облікових даних.

Програма-вимагач Netwalker: це ще одна програма-вимагач, яка використовує безфайлову тактику, але її шифрування є реальним. Він замінив законні процеси Microsoft шкідливим кодом, щоб приховати себе та виконувати команди.

Як виявити безфайлове шкідливе програмне забезпечення?

Оскільки безфайлове зловмисне програмне забезпечення є прихованим, його дуже важко виявити. Якщо ви вважаєте, що натиснули на шкідливе посилання, і ваш комп’ютер інфіковано, ви можете зробити кілька речей, щоб здогадатися та вжити заходів захисту.

Нижче наведено кілька поширених підказок, на які варто звернути увагу:

Незвичайна поведінка системи: безфайлове зловмисне програмне забезпечення може викликати незвичайну поведінку, як-от відкриття та закриття певних програм, зависання ПК, збої чи перезавантаження тощо.

Уповільнення продуктивності: ви можете помітити раптове зниження загальної продуктивності системи. Це також може призвести до замерзання.

Незвичайна мережева активність: поряд із нижчою продуктивністю мережі ви можете помітити незвичний трафік до домену, до якого ви не мали доступу. Я завжди рекомендую GlassWire для аналізу мережі.

Високе використання ЦП процесом: відкрийте диспетчер завдань і перевірте, чи незвичайний процес не використовує занадто багато ресурсів ЦП. Зламаний процес зазвичай використовує високу потужність ЦП, навіть якщо він не використовується активно.

Зміни в антивірусній програмі: безфайлове зловмисне програмне забезпечення може спробувати вимкнути ваше антивірусне програмне забезпечення, щоб зробити ПК вразливим до інших типів атак зловмисного програмного забезпечення.

Окрім цього, вам також слід використовувати антивірус, який має вбудовані функції виявлення поведінки, щоб перехопити безфайлове зловмисне програмне забезпечення. Такі антивірусні програми можуть виявляти незвичайну поведінку програм і процесів, щоб виявити, чи вони заражені.

Для цієї мети призначено Антивірус Касперського безфайловий захист від шкідливих програм інструменти, які не тільки виявляють незвичайну поведінку, але й сканують чутливі функції Windows, такі як WMI або реєстр Windows, на пошук шкідливого коду. Kaspersky також має довгу історію виявлення популярних безфайлових атак шкідливих програм.

Що робити, якщо ваш пристрій заразився?

Якщо ви вважаєте, що ваш комп’ютер заразився, є велика ймовірність, що вже занадто пізно. Якщо зловмисне програмне забезпечення мало намір щось вкрасти, то, ймовірно, воно вже це зробило.

Однак ваша перша лінія захисту — повністю вимкнути комп’ютер і запустити його знову. Оскільки оперативна пам’ять є енергозалежною, вона повністю видаляється, коли ПК вимикається. Це автоматично видалить безфайлове зловмисне програмне забезпечення, сподіваємося, перш ніж завдати будь-якої шкоди.

На жаль, більшість безфайлових зловмисних програм мають вбудовані методи, щоб вижити після перезавантаження, як-от завантаження коду в запис реєстру. Якщо можливо, спробуйте запустити ПК у безпечному режимі, а потім виконайте наведені нижче способи.

#1. Сканування за допомогою антивірусу

Знову ж таки, вам знадобиться антивірусна програма, яка має інструменти для захисту від безфайлового шкідливого програмного забезпечення. Kaspersky все ще є моєю рекомендацією для пошуку змін, внесених безфайловим шкідливим програмним забезпеченням. Однак ви також можете спробувати Malwarebytes, який має виявлення поведінки безфайлового шкідливого програмного забезпечення на основі ШІ.

#2. Використовуйте відновлення системи

Відновлення системи може вчасно повернути ПК до попереднього стану та скинути всі внесені в нього зміни. Оскільки він увімкнено за замовчуванням на всіх комп’ютерах Windows, його слід увімкнути й на вашому ПК, якщо ви не вимкнули його самостійно.

Просто введіть «Відновлення» в Пошуку Windows, щоб відкрити «Відновлення системи». Тут ви побачите всі збережені точки відновлення, до яких можна повернутися. Просто виберіть той, який був перед зараженням шкідливим програмним забезпеченням, щоб виправити всі зміни.

#3. Скинути ПК

Якщо у вас не було точки відновлення, скидання ПК також може виправити всі пошкодження, зберігаючи локальні дані. Однак скидання призведе до видалення всіх програм, встановлених на ПК, тому переконайтеся, що в них немає важливих збережених даних.

У налаштуваннях Windows перейдіть до «Система» > «Відновлення», а потім натисніть «Скинути ПК». У спливаючому вікні натисніть «Зберегти мої файли» та дотримуйтесь інструкцій, щоб скинути налаштування.

Як захиститися від безфайлових шкідливих програм?

Більшість засобів захисту від звичайних шкідливих програм також захищають від безфайлових шкідливих програм. Просто переконайтеся, що встановлено антивірус із функцією виявлення поведінки, і не завантажуйте та не натискайте шкідливий вміст.

Однак є кілька заходів захисту, які важливіші для захисту від безфайлового шкідливого програмного забезпечення. Я перелічую їх нижче:

Оновлюйте операційну систему та програми

Безфайлове зловмисне програмне забезпечення значною мірою залежить від уразливості безпеки в програмах і операційній системі. Ви повинні переконатися, що ваша ОС має останні оновлення безпеки та всі програми оновлені. Багато з цих оновлень містять виправлення вразливостей, якими може скористатися безфайлове зловмисне програмне забезпечення.

Будьте обережні з розширеннями браузера

Безфайлове зловмисне програмне забезпечення також може заразити плагіни браузера з уразливістю. Переконайтеся, що ви завантажуєте лише перевірені та авторитетні розширення для веб-переглядача та оновлюєте їх. У разі інфікування рекомендується перевстановити розширення, щоб переконатися, що вони не є винуватцями.

Монітор мережі

Майже всі безфайлові шкідливі програми підключаються до мережі з власними серверами для виконання своєї роботи. Такий інструмент, як GlassWire, може не тільки допомогти вам побачити підозрілі з’єднання, але й автоматично заблокувати їх завдяки вбудованому брандмауеру. Рекомендую налаштувати в ньому сповіщення, щоб завжди отримувати сповіщення при виявленні підозрілого підключення.

Підвищення безпеки в системі контролю облікових записів користувачів (UAC)

Ви можете налаштувати Windows UAC, щоб завжди сповіщати вас про будь-які зміни системи, внесені вами або програмою. Це може трохи дратувати через сповіщення про кожну зміну, але це може значно підвищити захист від прихованого шкідливого програмного забезпечення, наприклад безфайлового шкідливого програмного забезпечення.

Знайдіть UAC у Пошуку Windows і натисніть «Змінити налаштування контролю облікових записів користувачів». Тут встановіть панель безпеки вгору.

Застосуйте рішення безпеки кінцевої точки

Для підприємств рішення безпеки кінцевих точок може захистити всі ПК у мережі шляхом централізації безпеки. Навіть якщо пристрій буде заражено, інші ваші пристрої в мережі залишаться в безпеці, а рішення безпеки може допомогти виправити заражений пристрій. Їх оновлення також відбуваються в режимі реального часу, тому вразливості виправляються негайно після їх усунення.

CrowdStrike є хорошим рішенням для цієї мети, яке пропонує захист від кібератак на основі ШІ. Він також має a спеціальний сканер пам’яті функція безфайлового захисту від шкідливих програм.

Останні думки 🖥️🦠

Безфайлове зловмисне програмне забезпечення справді є одним із найрозумніших атак зловмисного програмного забезпечення. Іноді хакери навіть використовують їх як частину своєї великої атаки, щоб отримати початковий доступ або послабити систему. Чесно кажучи, більшості таких атак можна легко уникнути, якщо ми будемо контролювати свою цікавість і не натискатимемо нічого, у чому маємо сумніви.

Далі ви також можете прочитати про те, як сканувати та видаляти зловмисне програмне забезпечення з телефонів Android та iOS.