Розумні контракти: посібник для початківців

Categories:

Відомо, що смарт-контракти є основою блокчейн-платформи для виконання різних операцій.

Технічні визначення завжди важко зрозуміти. Давайте спочатку спробуємо більше зрозуміти розумні контракти за допомогою базового прикладу.

Уявіть собі сценарій, коли людина намагається щось купити в торговому автоматі. Тут покупець кладе монету і натискає кнопку потрібного товару. Тепер цукерка або предмет, на кнопку якого натиснуто, буде виштовхуватися з автомата через важіль.

Якщо ви помітили, жодної вимоги до касира не було. Смарт-контракт працює подібним чином. Завдяки реалізації смарт-контрактів не потрібно платити додаткові комісії посереднику.

Тепер давайте зрозуміємо технічне значення розумних контрактів.

Що таке розумні контракти?

Розумні контракти — це самовиконувані протоколи, які містять різноманітні інструкції, а також положення та умови в них. Ці контракти виконуються на децентралізованій платформі блокчейну Ethereum. Всі інструкції написані у вигляді коду.

Умови будь-якого розумного контракту схожі на умови традиційних контрактів. Вони містять різні правила, норми та умови, коли потрібно виконати певні дії. Немає фізичних або юридичних осіб, які б підтримували ці розумні контракти. Замість цього вони просто розгортаються в мережі блокчейн і запускаються за програмою.

Розумні контракти функціонують різними способами, що призводить до обміну майном, активами, маніпулювання даними та багато іншого в мережі блокчейн.

Раніше довірена третя сторона виконала угоду між двома сторонами. Тепер сценарій змінився з удосконаленням технологій. Вони можуть автоматизувати всю цю процедуру, а також виключити ручну працю.

Основна функція смарт-контракту полягає в програмному виконанні бізнес-логіки та виконанні різних завдань або процесів, реагуючи на різні умови.

Історія смарт-контрактів

Нік Сабо, американський криптограф і програміст, вперше придумав розумні контракти в 1996 році. Це сталося задовго, ще до появи технології блокчейн. За його словами, смарт-контракти — це цифрові протоколи, які використовують математичні алгоритми для виконання конкретної транзакції, коли виконуються певні заздалегідь визначені умови.

Біткойн був першою криптовалютою, яка з’явилася в 2008 році. Вона була заснована на технології блокчейн. Саме тоді розвиток смарт-контрактів став помітним у світі технологій. Через п’ять років платформа Ethereum зробила можливим використання смарт-контрактів.

В даний час існує безліч платформ, що пропонують використання смарт-контрактів, але ніщо не може обігнати Ethereum.

Тепер давайте розберемося трохи про роботу та функціонування цих контрактів.

Як працюють розумні контракти?

Розумні контракти складаються з коду, який може автоматично слідувати набору інструкцій і виконувати їх. Вони зберігаються на різних блокчейн платформах. Тепер перейдемо до основ його функціонування.

По-перше, умови смарт-контракту остаточно узгоджуються обома сторонами. Після завершення визначення умов усі ці інструкції перекладаються в код і програмуються. Цей код складається з різних умовних операторів, які описуватимуть усі можливі сценарії для конкретної транзакції в майбутньому.

  Як отримати зворотний пошук зображень Google на вашому iPhone в будь-якому додатку

Створений код зберігається, а також тиражується серед усіх учасників мережі блокчейн. Тепер усі комп’ютери в мережі виконають наданий код. Лише якщо всі учасники перевірять код і умови договору задоволені, транзакція відбудеться.

Код смарт-контрактів розроблений таким чином, щоб виконувати певні дії при виконанні певного критерію. Розробники не можуть кодувати складні смарт-контракти та дозволяти їм виконувати складні дії. Наразі ми можемо очікувати, що вони автоматично виконуватимуть два типи транзакцій:

 • Забезпечення виплати коштів при спрацьовуванні певних подій
 • Якщо певні об’єктивні умови не виконуються, сторона повинна сплатити фінансові штрафи.
 • Після розгортання успішного контракту втручання людини не потрібно для обох сценаріїв. Це зменшує людську працю, а також автоматизує весь процес без будь-яких помилок.

  Застосування смарт-контрактів

  Існує широкий спектр застосувань смарт-контрактів у різних секторах. Навіть якщо розумні контракти ще не повністю еволюціонували, вони все ще застосовуються в різних секторах, від фінансових послуг до охорони здоров’я. Ці додатки збільшаться до величезної міри, коли блокчейн і смарт-контракти розвиватимуться.

  Давайте розглянемо деякі з ключових програм.

  Охорона здоров’я та ліки

  Основний функціонал смарт-контрактів помітний у сфері охорони здоров’я. Медичні записи кожного пацієнта можуть зберігатися за допомогою закритого ключа в блокчейні. Лише певний уповноважений персонал має мати доступ до цих даних. Крім того, смарт-контракти також можуть допомогти у проведенні конфіденційних досліджень.

  Квитанції пацієнтів можуть зберігатися в мережі блокчейн, а лікарні навіть можуть ділитися ними безпосередньо зі страховими компаніями як підтвердження записів. Окрім цього, сектори охорони здоров’я також можуть використовувати розподілену книгу для контролю над ліками, керування постачанням і регулювання відповідності.

  Іншу значну перевагу смарт-контрактів можна побачити в медицині. Наприклад, якщо ви носите браслет для відстеження здоров’я, він реєструватиме всі дані про ваш артеріальний тиск і пульс. Якщо ці дані передаються безпосередньо в мережу блокчейну, ви негайно отримаєте сповіщення через смарт-контракт, якщо будь-який параметр перетне межу.

  Ви отримаєте попередження, якщо з вами може статися щось погане. Це найефективніше застосування розумних контрактів, оскільки вони можуть навіть врятувати людині життя.

  Банківські послуги

  Традиційні банківські послуги можна трансформувати різними способами за допомогою смарт-контрактів і технології блокчейн. Якщо розглядати сценарій страхових претензій, банки можуть безпосередньо виконувати перевірку помилок, маршрутизацію та перераховувати платежі стороні безпосередньо у своєму банку, якщо все виглядає належним чином.

  Ведення записів про всі транзакції та рахунки можна значно спростити за допомогою розумних контрактів. Проблем з проникненням даних не буде. Крім того, акціонери можуть навіть прозоро брати участь у прийнятті рішень.

  Кліринг торгів спрощений, оскільки після розрахунку сум торгових розрахунків усі кошти можуть бути перераховані безпосередньо на рахунок особи.

    Як змінити фотографію групової розмови в повідомленнях на iPhone та iPad

  Крім цього, немає необхідності чекати кілька днів, поки ваші гроші будуть перераховані. За допомогою смарт-контрактів ви можете здійснювати миттєві грошові перекази без комісій. Без залучення третьої сторони транзакції досить дешеві та швидкі.

  Розумні контракти можуть полегшити ведення всіх податкових записів без будь-яких шансів на обман. Часто люди забувають про сплату податків і згодом змушені платити штрафи. За допомогою смарт-контрактів можна автоматизувати сплату податків і повністю уникнути прострочених платежів. Всі дані про податкові платежі видно в мережі блокчейн з повною прозорістю.

  Управління ланцюгом постачання та запасами

  У традиційному ланцюжку постачання все сильно постраждало через паперову систему. Кожна окрема форма повинна була пройти через різні канали, щоб отримати схвалення. У цьому складному сценарії є багато шансів на шахрайство, а також на збитки.

  З використанням блокчейну та смарт-контрактів усі ці ризики можна звести нанівець. Blockchain успішно забезпечує захищену, а також доступну цифрову версію для всіх відповідних сторін, які беруть участь у ланцюжку постачання. Розумні контракти можуть навіть виявитися корисними в управлінні запасами та автоматизації платежів, а також завдань.

  За допомогою смарт-контрактів менеджери зможуть бачити рівень запасів у реальному часі та час, який знадобиться для переміщення цих продуктів на великі склади. Терміни доставки можна покращити та зробити більш ефективними, проаналізувавши все.

  Якщо ланцюжок постачання працює в кількох місцях, смарт-контракти також можуть робити автоматичні повторні замовлення та здійснювати автоматичні платежі за отримані замовлення. Ці дані також можуть бути використані для визначення часу найбільшої завантаженості для будь-якого складу та того, як компанії можуть покращити цю сферу. Окрім цього, компанії навіть знатимуть, які продукти зберігати в різні пори року, завдяки чітким записам, доступним у мережі блокчейн.

  Віртуальні ігри

  Є багато варіантів гри в онлайн-ігри, де ви можете грати та вигравати реальні гроші. Існує безліч віртуальних ігрових сайтів з різними пропозиціями. Якщо ви граєте просто заради розваги без реальних грошей, вам не доведеться ні про що думати. Але, якщо ви граєте на реальні гроші, вам потрібно почати думати про виплати та способи отримання виграшу.

  Вони подбають про те, щоб усі ваші платежі та прибутки були чітко зареєстровані та не було двозначності.

  Цифрова ідентифікація та KYC

  Якщо вам потрібно пройти перевірку особи, то вам доведеться зібрати різні подробиці про своє життя. Зараз це виснажлива робота, тому що в деякі моменти вас попросять надати значну кількість документів, які включають дані про вашу роботу, банківські записи, демографічні факти та багато іншого. Тож доведеться бігати по різних установах, щоб отримати все одним файлом.

  З іншого боку, розумні контракти можуть повністю вирішити проблему за допомогою цифрової ідентичності. Тут усі дані будуть присутні в одному місці в мережі. Завдяки цьому перевірка KYC також стане миттєвою. Крім того, ваша конфіденційність залишиться недоторканою, оскільки ви можете контролювати кількість інформації, яку хочете розкрити людям.

    Як отримати сертифікат SHRM у 2022 році

  Окрім цих додатків, у сучасному світі технологій є багато інших застосувань смарт-контрактів.

  Тепер давайте зрозуміємо, навіщо нам потрібні розумні контракти та деякі з їхніх ключових переваг.

  Для чого потрібні розумні контракти?

  Розумні контракти виявилися дуже корисними для різних секторів. Ось деякі з ключових переваг розумних контрактів.

  Економний варіант

  Розумні контракти усувають посередників від усього процесу. Завдяки цьому не тільки зменшуються витрати, але навіть транзакції стають швидшими.

  Автономний

  Найсуттєвішою перевагою розумних контрактів є рівень автоматизації, який вони забезпечують. Немає необхідності втручання людини, а також жодна третя сторона не може вносити зміни в смарт-контракт. Компанії можуть використовувати смарт-контракти для автоматизації кількох аспектів свого бізнесу. Крім того, це може допомогти у вирішенні різних процесів, де довіра є проблемою.

  Покращена безпека

  Смарт-контракти, як відомо, унікальні завдяки своїй безпеці. Усі процеси виконуються безпечно, а смарт-контракти працюють лише так, як вони призначені. Наявні в них дані незмінні, тому їх неможливо змінити. Вся інформація в смарт-контрактах повністю захищена.

  Прозорість і надійність

  У смарт-контрактах усі зашифровані записи транзакцій надаються учасникам. Тож питань довіри немає, тому що перед учасниками все прозоро. Окрім цього, жоден учасник не може втручатися в дані, доступні в смарт-контрактах. Це причина, чому вони вважаються більш надійними порівняно з традиційними записами.

  Правильне зберігання

  Розумні контракти виявилися досить корисними для зберігання важливої ​​інформації. Навіть якщо є втрата даних, ви можете легко отримати дані зі смарт-контрактів, оскільки всі деталі постійно зберігаються в мережі.

  Гарантовані результати

  Найкраще в розумних контрактах те, що вони виконуються згадані правила в коді. Якщо виконується будь-який конкретний критерій, смарт-контракт виконає транзакцію, згадану в ньому. Отже, шансів на шахрайство чи будь-який подібний сценарій немає.

  Кришталево чисте спілкування

  Коли ви налаштовуєте смарт-контракти та кодуєте їх, слід згадати кожну деталь. Таким чином, немає ймовірності неправильного спілкування або недоречності будь-якої деталі, оскільки обидві сторони повинні написати все. Коли зв’язок чіткий, ви помітите різке зростання ефективності.

  З огляду на ці переваги, було б цілком зрозуміло, що вони дуже корисні в різних секторах. Тому їх значення постійно зростає.

  Висновок 👩‍🏫

  Зараз існує багато блокчейн-платформ, які використовують смарт-контракти, зокрема Ethereum, Corda, Гіперледжер, і більше. Підтримка технологій блокчейн постійно зростає, а разом з цим зростає і потреба в розумних контрактах на кожній платформі.