Правильний вибір у 2023 році

Categories:

CentOS і Ubuntu є найпопулярнішим вибором для серверів і настільних середовищ.

Вибір правильного дистрибутива Linux із цих двох може бути складним завданням.

Хоча обидва дистрибутиви базуються на архітектурі Debian з відкритим вихідним кодом, є деякі ключові відмінності між ними, які можуть зробити один кращий вибір для ваших потреб.

У цій статті ми дослідимо відмінності між CentOS і Ubuntu і допоможемо вам вирішити, який з них є правильним вибором для вас.

Давайте розпочнемо!

Огляд CentOS

Проект CentOS в основному складається з двох варіантів. CentOS Linux і CentOS Stream.

CentOS Linux — це стабільний дистрибутив, призначений для використання у виробництві. Він заснований на попередньому вихідному коді Red Hat Enterprise Linux (RHEL) і надає безкоштовну, підтримувану спільнотою альтернативу RHEL.

Цей розповсюдження відповідає фіксованому графіку випуску, причому основні випуски зазвичай підтримуються до 10 років. Це означає, що користувачі можуть покладатися на стабільність і довгострокову підтримку CentOS Linux.

З іншого боку, CentOS Stream — це розповсюдження, яке постійно оновлюється з найновішими функціями та виправленнями помилок. Він базується на гілці розробки RHEL і забезпечує більш тісне узгодження з RHEL, ніж CentOS Linux.

Він призначений для розробників, які хочуть тестувати нові функції та бути в курсі останніх розробок. Він також підходить для виробничих середовищ, які потребують більш частих оновлень, ніж те, що надає CentOS Linux.

Основна відмінність між CentOS Linux і CentOS Stream полягає в їх моделі випуску. Випуски CentOS Linux базуються на стабільних і перевірених випусках RHEL, тоді як CentOS Stream надає постійно оновлюваний потік нових виправлень помилок.

Це робить CentOS Stream хорошим вибором для розробників, які хочуть залишатися на випередженні та тестувати нові функції до їх випуску в RHEL.

Проект CentOS оголосив, що вони перенесуть свою увагу з CentOS Linux на CentOS Stream, який є розповсюджуваним випуском.

Як наслідок, CentOS Linux 7 закінчиться 30 червня 2024 року, і більше не отримуватиме жодних оновлень чи підтримки від проекту CentOS. Це означає, що CentOS Linux 7 більше не буде прийнятним вибором для виробничих серверів або будь-яких інших критично важливих систем.

Життєвий ресурс CentOS Stream 8 закінчиться 31 травня 2024 року. Після цієї дати він більше не отримуватиме жодних оновлень, зокрема виправлень безпеки від проекту CentOS.

Користувачам, які зараз використовують CentOS Stream 8, рекомендується перейти на останню версію CentOS Stream (тобто версію 9) або інший підтримуваний дистрибутив до цієї дати.

  Найкращі інструменти та програмне забезпечення для моніторингу ІТ-інфраструктури, переглянуті в 2020 році

Однак CentOS Stream 9 продовжуватиме отримувати оновлення та підтримку, що надає користувачам постійний потік найновіших функцій і виправлень помилок. Хоча ця зміна фокусу може розчарувати деяких користувачів, вона дає можливість спільноті CentOS зробити свій внесок у розвиток CentOS Stream і сформувати його майбутнє.

І якщо вам потрібна додаткова інформація про це, не соромтеся відвідати офіційну публікацію в блозі розробників CentOS.

Огляд Ubuntu

Ubuntu — це безкоштовний дистрибутив Linux із відкритим кодом на основі Debian. З моменту свого першого випуску в 2004 році Ubuntu зазнала значного розвитку, і зараз її підтримує Canonical Ltd.

Однією з ключових особливостей Ubuntu є його зручність для користувача. Ця операційна система має графічний інтерфейс користувача, простий у використанні навіть для тих, хто має обмежені технічні знання.

Ubuntu також постачається з попередньо встановленим набором програмних модулів, включаючи засоби підвищення продуктивності, мультимедійні програми та засоби розробки, що робить його ідеальним вибором як для особистого, так і для професійного використання.

Ubuntu також відома своєю універсальністю та можливістю адаптації до різних випадків використання. Менеджер пакетів дозволяє легко встановлювати та видаляти пакети програмного забезпечення, а ОС можна налаштувати відповідно до уподобань користувача.

Часті оновлення безпеки, система обов’язкового контролю доступу та вбудований брандмауер допомагають захистити дані та конфіденційність користувача від зовнішніх загроз.

Переваги CentOS

Ці два дистрибутиви мають деякі відмінності щодо своїх функцій, цільової аудиторії та програм. Ось деякі з переваг кожного:

Стабільність і безпека

CentOS відома своєю стабільністю та безпекою, що робить її популярним вибором для корпоративних середовищ.

Завдяки своїй природі з відкритим кодом будь-хто може змінювати та поширювати вихідний код. Він також має такі вбудовані функції безпеки, як SELinux, брандмауери та шифрування.

Довгострокова підтримка

CentOS пропонує довгострокову підтримку з оновленнями та виправленнями протягом 10 років. Це надійна платформа для бізнесу.

Сумісність

Він також сумісний із широким спектром програмних інструментів і додатків, тому він завоював сильну популярність серед розробників та ІТ-фахівців.

Спільнота

CentOS має велику спільноту користувачів і розробників, які активно беруть участь у її розробці та надають підтримку, щоб допомогти в потребі.

Переваги Ubuntu

Зручність використання

Як ми всі знаємо, Ubuntu відома своєю зручністю для користувача. Він забезпечує простий і потужний інтерфейс, що робить його чудовим варіантом для домашніх користувачів.

Налаштування

Ubuntu має широкі можливості налаштування, із широким набором тем, значків та інших параметрів налаштування відповідно до ваших уподобань.

Управління пакетами

Він використовує систему керування пакетами Debian, яка спрощує процес встановлення, оновлення та видалення програмних пакетів.

  Мікрофон не працює на Mac? Ось як це виправити

Мультимедійна підтримка

Ubuntu містить вбудовану підтримку мультимедійних кодеків і драйверів, що робить його хорошим вибором для користувачів, які хочуть використовувати свій комп’ютер для відтворення чи створення медіа.

CentOS проти Ubuntu

А ось порівняльна таблиця CentOS і Ubuntu.

CategoryCentOSUbuntuOriginСтворено з вихідного коду Red Hat Enterprise Linux (RHEL)На основі DebianRelease CycleДовші цикли випусків, зосереджені на стабільностіЧастіші випуски, з новими версіями кожні шість місяцівУправління пакетами YUM менеджер пакетівAPT (Advanced Package Tool) менеджер пакетів Стандартне середовище робочого столуНемає середовища робочого столу за умовчанням, але можна встановити будь-який бажаний DEUnity був за замовчуванням до 2017 року, а тепер використовує GNOME. Безпека Відомий своїми надійними функціями безпеки з SELinux (Security-Enhanced Linux), увімкненим за замовчуванням Загалом вважається безпечним – AppArmor для додаткової безпеки Підтримка спільноти Має велику спільноту користувачів, але не таку велику, як Ubuntu .Велика й активна спільнота з великим акцентом на зручності використання.Часто використовується для корпоративних і серверних програм.Популярний серед розробників і користувачів настільних ПК.Systemd.Використовує SysVinit як систему ініціалізації за замовчуванням.Використовує systemd як систему ініціалізації за замовчуванням.Cloud SupportCentOS добре підтримує хмарні середовища, включаючи Amazon Web Services (AWS) і OpenStackUbuntu відома своєю сильною підтримкою хмарних середовищ і є найбільш широко використовуваною ОС у хмарі. Системні вимоги. Потрібні більше системних ресурсів, ніж Ubuntu, особливо для графічних інтерфейсів. Він потребує менше системних ресурсів, ніж CentOS, що робить його більш придатним для старішого обладнання або обмежених ресурсів середовища. Файлова система за замовчуванням За замовчуванням використовується файлова система XFS, яка відома своєю надійністю. Файлова система Ext4 ЦінаCentOS є безкоштовною та має відкритий вихідний кодUbuntu також є безкоштовною та має відкритий код, але Canonical стягує плату за комерційні послуги та підтримку.

Варто зазначити, що CentOS і Ubuntu є популярними дистрибутивами Linux і здатні обробляти широкий спектр програм. Приймаючи рішення, враховуйте випадки використання, знайомство з кожним дистрибутивом і доступні варіанти комерційної підтримки.

Випадки використання CentOS

Корпоративні серверні програми

CentOS часто використовується завдяки функціям стабільності та безпеки в корпоративних серверних середовищах. Його консервативний цикл випуску та SELinux роблять його популярним вибором для розміщення веб-серверів, серверів баз даних та інших критичних програм.

Великі дані та аналітика

CentOS довела, що є цінним активом у світі великих даних і аналітики. Він сумісний із такими фреймворками, як Hadoop і Spark, що робить його чудовим варіантом для створення програм, керованих даними.

Високопродуктивні обчислення

CentOS зазвичай використовується в середовищах високопродуктивних обчислень (HPC) завдяки своїй сумісності з бібліотеками паралельних обчислень, такими як MPI і OpenMP.

Приклади використання Ubuntu

Настільні комп’ютери

  8 партнерських програм API, до яких розробники можуть приєднатися, щоб заробити гроші

Ubuntu користується популярністю серед користувачів комп’ютерів завдяки зручному інтерфейсу та простоті використання. У ньому попередньо встановлено багато популярних настільних програм, як-от LibreOffice, Firefox і редактор зображень GIMP.

Розробка та програмування

Розробники використовують Ubuntu через його велику спільноту та підтримку таких популярних мов програмування, як Python, Ruby та Java. Він також має широкий спектр інструментів розробки та доступних середовищ.

Хмарні обчислення

Ubuntu також використовується в хмарних обчислювальних середовищах завдяки своїй сумісності з популярними хмарними платформами, такими як AWS, Microsoft Azure та Google Cloud. Це також краща операційна система для дистрибутива Ubuntu OpenStack.

Обмеження CentOS

CentOS і Ubuntu — це два першокласних дистрибутиви Linux, які широко використовуються ІТ-шниками по всьому світу. Незважаючи на широку популярність, обидва мають свій унікальний набір недоліків.

Повільніші цикли вивільнення

CentOS має відносно повільніший цикл випуску порівняно з іншими дистрибутивами Linux, що може призвести до затримки доступу до останніх функцій або оновлень.

Обмежена доступність програмного забезпечення

Хоча CentOS відома своєю стабільністю, вона часто відстає з точки зору доступу до найновіших програмних пакетів. Це може бути розчаруванням для користувачів, яким потрібні найсучасніші функції.

Питання безпеки

Проблеми безпеки є ще одним обмеженням CentOS. Хоча відомо, що CentOS є безпечною операційною системою, у минулому вона страждала від певних уразливостей. Наприклад, CentOS знадобилося більше часу, щоб усунути вразливості Spectre і Meltdown порівняно з іншими дистрибутивами.

Обмеження Ubuntu

Деякі недоліки операційної системи Ubuntu пояснюються нижче:-

Часті оновлення

Ubuntu випускає оновлення досить часто, що може бути як благом, так і прокляттям. Часті оновлення можуть бути корисними для деяких користувачів. Однак це може бути руйнівним для тих, хто віддає перевагу більш стабільному середовищу.

Конфіденційність

Крім того, Ubuntu зіткнулася з критикою через проблеми з конфіденційністю, оскільки вона збирає дані від користувачів, включаючи пошукові запити та дані про використання програм. Незважаючи на те, що цей збір даних має бути анонімним і доступним, деякі користувачі все одно можуть бути стурбовані конфіденційністю.

Примітка автора ✍️

І, нарешті, вибір того, який дистрибутив Linux використовувати, залежатиме від конкретних потреб і випадків використання.

CentOS є чудовим вибором для корпоративних середовищ, які потребують тривалої підтримки та стабільності, тоді як зручний інтерфейс і універсальність Ubuntu роблять її популярним вибором для особистого та освітнього використання.

Обидва дистрибутиви мають свої сильні та слабкі сторони, тому, приймаючи рішення, важливо враховувати вимоги та цілі.

Сподіваюся, ця стаття допоможе вам дізнатися про CentOS проти Ubuntu та їх переваги. Вам також може бути цікаво дізнатися про найкращі менеджери розділів Linux для зміни дискового простору.