Пояснення форматів образів віртуальних дисків

Можливо, під час збереження, завантаження або налаштування середовища віртуальної машини ви стикалися з такими файлами, як VDI, VHD, VMDK і VHDX. Ці файли відомі як файли образів віртуальних дисків і використовуються для зберігання образів віртуальних дисків і конфігурацій, необхідних для роботи віртуальних операційних систем.

Тепер, як і слід було очікувати, кожен формат образу диска має свої переваги та недоліки, тож коли слід використовувати той чи інший варіант і з якою метою?

Що таке VDI?

VDI (Virtual Disk Image) — це формат віртуального диска з відкритим кодом, розроблений для гіпервізора VirtualBox від Oracle. Його природа з відкритим вихідним кодом дозволяє VDI підтримувати крос-платформу з інших популярних гіпервізорів, таких як VMware і Windows Hyper-V.

Файл .vdi створюється шляхом збереження стану комп’ютера через Virtual Media Manager VirtualBox. Файл можна скопіювати та надати спільний доступ для будь-кого. Завантаження файлу у VirtualBox надає користувачам можливість фіксованого та динамічного розподілу пам’яті. Динамічно розподілене сховище дозволяє користувачам продовжувати розширювати файл, не турбуючись про розмір файлу, тоді як фіксований розподіл може допомогти контролювати розмір файлу, виділяючи встановлений обсяг пам’яті для віртуальної машини.

плюси

мінуси

Підтримується більшістю гіпервізорів, що працюють на різних операційних системах

Повільніше, ніж VMDK і VHDX

Можливість динамічного та фіксованого розподілу пам’яті

Не підтримує інкрементне резервне копіювання

Краща продуктивність, ніж VHD і VHDX

Дуже портативний

VDI — чудовий образ віртуального диска для тих, хто використовує VirtualBox. Він безкоштовний, із відкритим вихідним кодом, має чудову міжплатформенну підтримку та портативний. Запуск файлу VDI через VirtualBox дозволяє користувачам насолоджуватися такими функціями, як віддалений доступ, створення знімків і прямий доступ через USB у Windows, які пропонуються як преміальні на інших гіпервізорах. Крім того, з останньою версією VirtualBox користувачі Linux отримують підтримку безпечного завантаження!

Що таке VHD і VHDX?

VHD і VHDX — це формати образів дисків, розроблені Microsoft. VHD означає віртуальний жорсткий диск і є форматом, який використовується в старих продуктах віртуалізації Microsoft, таких як Microsoft Virtual PC і Microsoft Virtual Server. Хоча розробка припинена, VHD все ще використовується в новішому гіпервізорі Microsoft Hyper-V для різних застарілих програм.

VHDX означає Virtual Hard Disc v2. Він є наступником старішого формату VHD і в основному працює на Microsoft Hyper-V. VHDX забезпечує кілька покращень порівняно з VHD, забезпечуючи максимум 64 ТБ дискового простору, покращену загальну продуктивність, кращу безпеку та стійкість, а також підтримку сторонніх виробників для інших платформ, таких як VirtualBox, VMware і Citrix XenServer.

VHD і VHDX в основному використовуються на гіпервізорах типу 1, таких як Hyper-V, що забезпечує кращу ефективність і продуктивність, але ціною можливих уразливостей головного ПК.

плюси

мінуси

Можливості ремонту та відновлення

Гостьові операційні системи більш сприйнятливі до різноманітних атак шкідливих програм

Одна віртуальна машина може мати кілька користувачів

Пошкоджені файли VHD і VHDX можуть призвести до збою Windows

Кожен користувач не впливає на інші екземпляри віртуальної машини

Для використання розширених функцій потрібні технічні знання

Багатофункціональний для розширеної віртуалізації сервера

Обмежена підтримка операційних систем, відмінних від Windows, особливо VHDX

VHD підтримується численними інструментами віртуалізації

VHDX значною мірою обмежений Hyper-V

Формати образів дисків VHD і VHDX найкраще використовувати системним адміністраторам, які вже використовують Microsoft Hyper-V та інші пов’язані з Microsoft продукти. Функція безголового керування значно полегшує адміністрування, але для використання інтерфейсу командного рядка знадобиться знання Windows PowerShell. Якщо ви новачок у віртуалізації, ви захочете пропустити цей формат і використовувати більш універсальний формат образу диска, наприклад VDI та VMDK.

Що таке VMDK?

Формат файлу VMDK спочатку був розроблений виключно для продуктів віртуалізації VMWare, таких як гіпервізори Workstation Pro та Workstation Player. Однак після деяких змін у 2011 році VMDK було зроблено відкритим форматом для кращої сумісності між різними платформами. Файли VMDK тепер можна запускати за допомогою VirtualBox, QEMU, Hyper-V, Workstation Pro та Workstation Player.

Продукти віртуалізації VMWare пропонують багато розширених функцій, які додають функції та роблять роботу з віртуальними машинами набагато зручнішою. Запуск VMDK через гіпервізори робочих станцій VMWare надає користувачам додаткові резервні копії, швидкі та зручні моментальні знімки, можливість повернення до старих збережених станів машини, оперативну міграцію та загальну швидшу продуктивність порівняно з VHD та VDI.

плюси

мінуси

Кросплатформна підтримка

Не працює на Microsoft Hyper-V

Краща загальна продуктивність

Розширені функції доступні лише на Workstation Pro

Міграція з одного хоста на інший без порушення нормальної роботи

Інкрементні резервні копії

VMDK найкраще використовувати людям, які вже придбали або готові придбати Workstation Pro. Ви отримуєте масу функцій, таких як зашифровані віртуальні машини, знімки, віддалене підключення та контейнери, а також чудову продуктивність порівняно з іншими гіпервізорами. Наприклад, безкоштовні Workstation Players все ще працюють краще, ніж VirtualBox. Однак ви втратите додаткові функції. Отже, якщо ви не можете виправдати придбання ліцензії Workstation Pro, використовуйте Workstation Player для швидшої обробки та VirtualBox із VMDK для таких функцій, як створення знімків і віддалений доступ.

Що щодо ISO?

Образ оптичного диска (ISO) — це не формат віртуального диска, а формат файлу, який використовується для образів оптичного диска. Він зазвичай використовується для зберігання копії вмісту CD або DVD, який можна використовувати для встановлення або запуску програмного забезпечення. Файли ISO не розроблені спеціально для віртуалізації. Однак, оскільки вони використовуються для клонування дисків пам’яті, гіпервізори все одно можуть віртуально монтувати їх, отримувати доступ до їхніх файлів і функціонувати як звичайна віртуальна машина.

Файли ISO чудово підходять для розповсюдження образів ОС в Інтернеті. Однак використання їх для віртуалізації вимагає більш детального налаштування та потенційно втрачає продуктивність і функції. Тому переконайтеся, що ви завантажуєте образи віртуальних дисків замість файлів ISO, якщо вони доступні. Використання цих спеціалізованих форматів економить ваш час під час налаштування та матиме сумісні функції під час першого завантаження комп’ютера.

Чи можете ви конвертувати формати образів віртуальних дисків?

Є можливість конвертувати файли образу віртуального диска в інші формати. Незважаючи на те, що VDI, VHD, VHDX і VMDK можуть працювати на більшості популярних гіпервізорів, багато хто все одно перетворює свої файли віртуальних зображень в інші формати, щоб забезпечити сумісність функцій під час переходу на інші платформи.

Одним із найпростіших способів конвертувати файли віртуальних зображень в інші формати є інструменти, які вже є в VirtualBox і VMware Workstation. VirtualBox Virtual Media Manager може конвертувати ISO, VHD, VHDX і VMDK у VDI. Подібним чином майстер віртуальної машини у VMware Workstation можна використовувати для відкриття ISO, VDI, VHD і VHDX, щоб зберегти їх як VMDK.

Для тих, хто хоче конвертувати VDH і VHDX в інші формати і навпаки, вам доведеться завантажити Microsoft Virtual Machine Converter. Більш досвідчені користувачі можуть конвертувати декілька віртуальних образів дисків за допомогою PowerShell і VBoxCommands.

Не втрачайте продуктивність і функції

Формати віртуальних образів дисків були розроблені для забезпечення сумісності функцій образів дисків і гіпервізорів. Незважаючи на те, що VDI, VHD, VHDX і VMDK підтримують кросплатформенність, їхня робота на гіпервізорах, створених не спеціально для них, означатиме втрату цінної продуктивності та функцій. В ідеалі ви повинні використовувати VDI для VirtualBox, VHD і VHDX на Hyper-V і VMDK для робочої станції. Для одноразових ситуацій ви можете використовувати їх з будь-яким гіпервізором, який у вас є. Але для більш тривалих випадків використання ви захочете конвертувати зображення замість цього.