Пояснення вразливості, експлуатації та атак Zero-Day

Оскільки заходи кібербезпеки продовжують вдосконалюватися, з іншого боку, кіберзлочини також стають все більш витонченими. Сьогодні кіберхакери спритно викрадають дані без відома користувачів. Однією з таких атак є атака Zero-Day.

У цій статті ми розповімо про вразливості та експлойти Zero-day, як вони працюють, а також про те, як виявляти та запобігати таким атакам.

Що таке вразливість нульового дня, експлойт і атака?

Уразливість нульового дня: Дефект безпеки комп’ютерного програмного забезпечення або системи, виявлений кіберзловмисником, але невідомий розробнику та постачальнику програмного забезпечення, є вразливістю нульового дня.
Неможливо пом’якшити цей прихований недолік безпеки, оскільки про нього ніхто не знає, навіть після його запуску. Щоб зрозуміти та усунути вразливість, потрібні місяці чи рік.

Цій атаці присвоєно термін «нульовий день», тому що у розробника програмного забезпечення було нуль днів, щоб виправити цей недолік безпеки.

Експлойт нульового дня: з іншого боку, експлойт нульового дня — це фрагмент коду, який може встановлювати зловмисне програмне забезпечення або здійснювати фішинг для отримання несанкціонованого доступу до системи.

Атака нульового дня: кіберзловмисники запускають відомий експлойт на комп’ютер, мережу або програмну систему розробника під час атаки нульового дня. Ця атака може бути дуже шкідливою, оскільки не було відомих засобів захисту під час запуску.

Але які небезпеки атак нульового дня та мотиви? Читайте далі, щоб дізнатися!

Чому атаки нульового дня небезпечні?

Атаки нульового дня проникають у ландшафт кібербезпеки. Найбільшою проблемою цієї атаки є таємниця експлойту Zero-day або вразливість безпеки, невідома розробникам.

Іноді цей недолік безпеки залишається невідомим місяцями. Професіонал із програмного забезпечення не може усунути вразливість, доки не виявить атаку. Атаки нульового дня настільки смертельні, що антивірусне програмне забезпечення не може виявити їх за допомогою сканування на основі сигнатур.

Від цієї атаки користувач або організація зазнає великих втрат. Багато кіберзлочинців використовують експлойти Zero-day, щоб заробляти гроші за допомогою програм-вимагачів.

За даними веб-сайту контрольно-пропускного пункту, зловмисники зробили 830 000 спроб протягом 72 годин, коли виявили вразливість Log4j.

Мотиви нападників Zero-Day

 • Викрадачі даних: головною метою кібератаки є отримання фінансової вигоди. Вони викрадають фінансові деталі та конфіденційні дані, як-от банківські виписки, UPI-коди тощо.
 • Hackavist: Деякі зловмисники націлені на державні установи з політичних чи соціальних причин. Вони можуть витікати конфіденційні дані або псувати веб-сайти.
 • Зловмисники, спонсоровані державою: сьогодні урядові та державні установи використовують експлойти нульового дня. Зазвичай вони нападають на шпигунство, кібервійну або збір розвідданих.
 • Хакери білих капелюхів: Хакери білих капелюхів не мають злих намірів. Вони використовують уразливості нульового дня, щоб перевірити та попросити розробників програмного забезпечення виправити їх.
 • Зловмисники-вандали: деякі зловмисники використовують вразливі місця, щоб створити хаос, пошкодити системи або порушити роботу служб з метою помсти чи захоплення.
 • Чорні маркетологи: кіберзловмисники можуть продавати вразливості та експлойти нульового дня тому, хто запропонує найвищу ціну, зокрема державам, злочинцям і корпораціям.
 • Злочинні мережі: небагато злочинних організацій використовують атаки нульового дня, такі як торгівля наркотиками, контрабанда людей та інші злочини.

Хоча це лише кілька типів хакерів, важливо знати про кіберзагрози, щоб можна було вжити заходів для їх запобігання та підтримки кращої кібербезпеки.

Як відбувається атака нульового дня?

Зловмисники націлені на урядові департаменти, обладнання, програмне забезпечення, IOT, великі підприємства та організації, уразливі системи та іншу критичну інфраструктуру.

Давайте розберемося, як працюють атаки нульового дня.

Крок І

Кіберзловмисники намагаються знайти вразливі місця в деяких відомих програмах, платформах або веб-сайтах. Цією вразливістю може бути будь-який недолік у програмному забезпеченні, як-от код із помилками, відсутність шифрування або незахищена частина коду для отримання несанкціонованого доступу.

Крок II

Зловмисник виявляє вразливість у програмному забезпеченні раніше, ніж розробник і постачальник програмного забезпечення. Він розуміє вразливість і створює експлойт нульового дня. Зловмисник використовує цей код для здійснення атак.

Експлойт нульового дня може являти собою код зі зловмисним програмним забезпеченням, яке може далі поширювати зловмисне програмне забезпечення після встановлення. Ці коди настільки небезпечні, що можуть поширитися по системі та пошкодити її.

Код експлойта також може діяти як адміністратор або виконувати зловмисні дії. Наразі розробник не знає про вразливість. Зловмисник також може продати цю вразливість або експлойт нульового дня на чорному ринку за вищою ціною.

Крок III

Зловмисник планує цілеспрямовану або масову атаку та поширює експлойт Zero-Day відповідно до своїх намірів. Зловмисник може розповсюдити експлойти цільовій особі або великій групі за допомогою масових фішингових електронних листів або фішингу.

Етап IV

Жертва завантажує або встановлює зловмисне програмне забезпечення за допомогою фішингових електронних листів або переходу на шкідливі веб-сайти. Це зловмисне програмне забезпечення впливає на браузер, операційну систему або програми та апаратне забезпечення.

Крок V

Постачальник програмного забезпечення виявляє недолік безпеки шляхом тестування або за допомогою сторонніх клієнтів. Він повідомляє команду розробників програмного забезпечення про дефект.
Фахівці програмного забезпечення усувають уразливість і випускають патч. Кожен, хто оновлює програмне забезпечення у своїй системі, більше не вразливий до недоліку безпеки.

Типи системних уразливостей під час атаки нульового дня

Ось деякі з уразливостей, на які спрямовані зловмисники нульового дня:

 • Недоліки операційної системи: зловмисники можуть отримати глибокий доступ до системи, використовуючи вразливі місця в операційних системах, програмах або серверах.
 • Веб-браузери та плагіни: використання веб-браузерів є поширеною тактикою, яку використовують зловмисники, щоб отримати повний доступ до системи та проекту. Зловмисники також націлені на веб-плагіни, розширення браузера та плагіни браузера, такі як Java і Adobe Flash.
 • Уразливості апаратного забезпечення. Деякі зловмисники атакують такі вразливості апаратного забезпечення, як мікропрограми та чіпсет мобільного телефону або комп’ютерної системи. Ці недоліки може бути складно виправити, оскільки вони потребують оновлення апаратного забезпечення.
 • Мережеві протоколи: зловмисники використовують вразливі місця в мережевих протоколах або мережевих пристроях, таких як маршрутизатори та комутатори. Ця вразливість може порушити мережеве з’єднання системи та дозволити несанкціонований доступ.
 • Комп’ютерні хробаки: хакери можуть перехоплювати комп’ютерні хробаки, коли вони заражають хост. Цю несподівану атаку черв’яків нульового дня може бути важко виявити, оскільки вони поширюються по Інтернету, створюючи хаос.
 • Зловмисне програмне забезпечення нульового дня: це зловмисне програмне забезпечення невідоме та не має спеціального антивірусного програмного забезпечення для нього. Зловмисник може поширювати це зловмисне програмне забезпечення через шкідливі веб-сайти, електронні листи та інші вразливі веб-сайти та програми.
 • Інші вразливості: ці вразливості можуть полягати в зламаних алгоритмах, відсутності шифрування даних, проблемах безпеки з паролями, відсутності авторизації тощо.

Як розпізнати атаки нульового дня

Зазвичай атаки нульового дня важко виявити фахівцям і постачальникам програмного забезпечення. Коли вони ідентифікують експлойт, вони знаходять детальну інформацію про експлойт нульового дня.

Ось кілька способів ідентифікації атак нульового дня.

 • Аналіз коду: аналіз коду перевіряє машинний код файлу, щоб виявити підозрілу активність. Цей метод має деякі обмеження. Виявлення зловмисного програмного забезпечення або недоліку все ще складно, якщо код складний.
 • Аналіз поведінки: незрозуміле зростання трафіку, незвичний доступ до файлів і незвичні системні процеси можуть виявити атаки нульового дня.
 • Системи виявлення вторгнень (IDS): IDS можуть виявляти зловмисну ​​активність. Вони також визначають уразливості та відомі експлойти.
 • Техніка ізольованого програмного середовища: Техніка ізольованого програмного середовища ізолює програму від решти системи. Це може допомогти запобігти поширенню атак нульового дня на інші частини системи.
 • Сканування вразливостей. Сканування вразливостей також відіграє важливу роль у виявленні атак нульового дня. Він визначає, сканує, визначає пріоритети, виправляє та пом’якшує вразливі місця.
 • Керування виправленнями: Керування виправленнями застосовує виправлення до вразливих систем. Керування виправленнями зазвичай залежить від сканування керування вразливостями.

Як запобігти атакам Zero-Day

Запобігання атакам нульового дня є однією з найскладніших частин, оскільки розробникам програмного забезпечення невідомі вразливості. Ось деякі найкращі методи запобігання атакам нульового дня для компаній і організацій.

 • Програма безпеки: розробка добре обізнаної програми безпеки з урахуванням типу бізнесу та його ризиків, а також створення міцної команди.
 • Постачальник послуг керованої безпеки: знайшовши відповідного постачальника послуг безпеки, ви зможете контролювати бізнес 24/7. Вони залишаються пильними щодо потенційних загроз, таких як фішинг, і захищають організації від кіберзлочинів.
 • Встановіть надійний брандмауер веб-додатків: надійний брандмауер сканує вхідний трафік, перевіряє наявність загроз і блокує всі шкідливі сайти.
 • Покращене керування виправленнями: покращені можливості керування виправленнями дозволяють уникнути атак нульового дня. Він легко усуває всі вразливості програмного забезпечення.
 • Управління вразливістю: визначте пріоритет програми керування вразливістю, оскільки вона усуває та пом’якшує всі вразливості та зменшує загальні ризики проекту програмного забезпечення.
 • Постійно оновлюйте програмне забезпечення: регулярне оновлення програмного забезпечення зменшує ймовірність атак нульового дня. Кіберзлочинці мають величезні знання про програмне забезпечення безпеки організації. Тому регулярно оновлювати таке програмне забезпечення є обов’язковим.
 • Часте тестування: коли розробники програмного забезпечення часто проводять моделювання та тестування, це допоможе їм з’ясувати, де може виникнути вразливість нульового дня.
 • Навчайте та надайте працівникам інструменти: навчіть своїх співробітників щодо кібератак і соціальної інженерії. Надайте їм інструменти для звітування та виявлення фішингу, проведення фішингових кампаній і моніторингу зловмисних спроб або загроз.
 • План резервного копіювання. Завжди зберігайте план резервного копіювання відновлення, щоб організація не втратила конфіденційні дані.

Приклади атак нульового дня

Давайте подивимося кілька реальних прикладів атак нульового дня.

#1. Stuxnet

Служба безпеки АНБ і ЦРУ виявила цю атаку нульового дня в 2010 році. Це шкідливий комп’ютерний черв’як. Stuxnet націлені на системи диспетчерського керування та збору даних (SCADA). Ці системи завдали шкоди ядерній програмі Ірану. Ця атака використовувала численні вразливості нульового дня в Windows, щоб домінувати над промисловими системами та їхніми операціями.

#2. Heartbleed

Heartbleed — це вразливість zZero-day, яка впливає на бібліотеку шифрування OpenSSL. У 2014 році ця вада дозволила зловмисникам викрасти конфіденційні дані з веб-сайтів і служб, які використовували уражену версію OpenSSL. Ця атака нульового дня підкреслила важливість оперативного усунення вразливостей системи безпеки та захисту даних від атак.

#3. Shellshock

Shellshock це уразливість нульового дня, виявлена ​​в інтерпретаторі командного рядка Bash (Bourne-Again Shell) у вересні 2014 року. Ця атака нульового дня дозволила кібер-зловмисникам отримати неавторизований доступ і виконати довільні команди.

#4. Adobe Flash Player

Хакери виявили численні вразливості нульового дня Adobe Flash Player. У цій атаці нульового дня кіберактори використовували шкідливі флеш-файли у вкладених електронних листах або на веб-сайтах, щоб отримати повний контроль над системами.

#5. Збільшити

Зловмисники знайшли вразливість нульового дня Збільшити платформи відеоконференцій у 2020 році. Під час цієї атаки нульового дня зловмисник міг отримати віддалений доступ до системи користувача, якщо користувач використовував старішу версію Windows. Хакер міг би контролювати систему користувача та отримати доступ до всіх даних, якщо він націлився на конкретного користувача.

#6. Apple IOS

iOS від Apple стала жертвою вразливості нульового дня, що дозволило зловмисникам віддалено зламати iPhone у 2020 та вересні 2023 років. Шпигунська програма Pegasus використовували вразливості та цільові пристрої IOS, оскільки багато професіоналів, журналістів та державних службовців використовують їх.

#7. Операція «Аврора».

Операція «Аврора». спрямований на атаку таких організацій, як Google, Adobe Systems, Akamai Technologies, Rackspace, Juniper Network, Yahoo, Symantec і Morgan Stanley.

Google виявив цю атаку в 2010 році, тоді як кібератака почалася в середині 2009 року і тривала до кінця року. Кіберактор використав уразливість нульового дня в Internet Explorer, щоб отримати доступ до Google та інших компаній.

#8. Twitter

У 2022 році Twitter сталося порушення даних через атаку нульового дня. Зловмисники знайшли 5,4 мільйона облікових записів, які використовують уразливість нульового дня на цій платформі соціальних мереж.

Що робити, якщо ви стали жертвою атаки нульового дня?

 • Ізолюйте уражені системи, коли атака буде підтверджена.
 • Зберігайте цифрові докази, наприклад знімки екрана, звіти чи іншу інформацію для дослідження.
 • Зв’яжіться зі своєю командою безпеки, яка спеціалізується на обробці таких атак, щоб вжити необхідних запобіжних заходів.
 • Якнайшвидше послабте вразливість за допомогою команд програмного забезпечення та безпеки. Також відновіть уражені системи та пристрої.
 • Проаналізуйте, як сталася атака нульового дня, і сплануйте для неї програму управління безпекою.
 • Повідомити зацікавлені сторони, юридичні команди та вищі інстанції про атаку.

Пам’ятайте, що важливо розглянути питання про вжиття судових заходів, якщо організація постраждала від значного порушення даних.

Висновок

Атаки нульового дня викликають велике занепокоєння для ландшафту кібербезпеки. Тому їх важко виявити та пом’якшити. Необхідно дотримуватися найкращих практик, щоб уникнути цих небезпечних атак кібербезпеки.

Крім того, створення надійної команди з безпеки програмного забезпечення з дослідниками та розробниками безпеки може виправити вразливості нульового дня.

Далі — найкраще програмне забезпечення для забезпечення відповідності вимогам кібербезпеки.