Посібник для менеджера проекту з гнучких методологій

Agile — це ефективний підхід до розробки програмного забезпечення, який допомагає створювати високоякісне програмне забезпечення, покращувати співпрацю та спілкування, прискорювати доставку програмного забезпечення та підвищувати рівень задоволеності клієнтів.

Компанії в усьому світі використовують Agile у своїх процесах управління проектами та розробки програмного забезпечення завдяки його перевагам.

Згідно зі звітом, agile використовується в 80% ІТ-проектів у всьому світі, включаючи багато компаній зі списку Fortune 500.

Крім того, гнучкі проекти продемонстрували більший рівень успішності, ніж традиційне управління проектами або методології розробки програмного забезпечення, такі як водоспад. Ці методи займають багато часу, менш гнучкі до змін і включають багато інших проблем.

Agile є чудовою альтернативою цим методам. Сьогодні доступно багато гнучких методологій, і вибір залежить виключно від потреб вашого проекту.

Отже, цей посібник допоможе вам зрозуміти гнучкі та різні методології, якщо ви менеджер проекту.

Що таке гнучкі методології?

Методології Agile відносяться до різних методологій розробки продуктів, узгоджених із принципами та цінностями Agile. Ці методології допомагають командам і керівникам проектів створювати високоякісні продукти та часто надавати їх функціональні можливості меншими кроками.

Це дозволяє багатофункціональним командам періодично швидше отримувати відгуки від клієнтів, щоб постійно вдосконалюватись і підвищувати задоволення кінцевих користувачів.

Тепер, якщо вам цікаво, що означає термін «Agile», давайте розберемося, щоб поняття гнучкої методології стало для вас природним.

Що таке Agile?

Agile — це ефективний і гнучкий підхід до управління проектами, розроблений, щоб допомогти створювати та швидше надавати високоякісні продукти для кінцевих користувачів. Термін «спритність» означає здатність рухатися швидше з легкістю. Це допомагає командам краще реагувати на потреби клієнтів і ринку, пристосовуючись до ситуації.

Це спосіб мислення, що включає набір принципів і цінностей для розробки програмного забезпечення, як зазначено в Agile Manifesto, створеному в 2001 році. Є чотири основні цінності в Agile Manifesto:

 • Особи та взаємодії цінуються більше, ніж інструменти та процеси. Інструменти та процеси, безсумнівно, необхідні, але управління проектами передбачає людську діяльність, а кінцевий продукт призначений для кінцевих користувачів. Отже, це значення наголошує на спілкуванні та командній роботі.
 • Працююче програмне забезпечення цінується більше, ніж повна документація. Незважаючи на те, що повна документація є дуже корисною як для користувачів, так і для розробників, і її необхідно підтримувати, головною метою завжди має бути створення цінної робочої системи програмного забезпечення.
 • Співпраця з клієнтом має передувати переговорам щодо контракту. Мета повинна задовольняти потреби клієнтів, а не просто покривати вказівки в контракті. Гнучкі команди повинні часто спілкуватися з клієнтами та тісно співпрацювати з ними, щоб зрозуміти їхні потреби, збирати відгуки та покращувати програмне забезпечення.
 • Реагування на зміни має відбуватися за планом. Гнучкі команди повинні бути швидкими та гнучкими, щоб адаптуватися до змін на основі ситуації на будь-якому етапі життєвого циклу розробки програмного забезпечення.

Крім того, 12 принципів Agile Manifesto:

 • Задоволеність клієнтів безперервною поставкою цінного програмного забезпечення
 • Адаптація до мінливих вимог на будь-якому етапі розвитку.
 • Часта та швидша доставка програмного забезпечення за тижні замість місяців.
 • Безперебійна щоденна співпраця між розробниками та бізнесменами.
 • Створення проектів навколо мотивованих, надійних людей
 • Уможливлення особистої розмови та вважаючи це найкращим способом спілкування
 • Вважаючи робоче програмне забезпечення основним показником прогресу проекту
 • Підтримка стабільної розробки програмного забезпечення, яка передбачає постійну швидкість
 • Прагнення до гарного дизайну та технічної досконалості
 • Важливо зберегти простоту
 • Найкращий дизайн, архітектура та вимоги створені самоорганізованою командою.
 • Акцент на пошуку шляхів для команд пристосуватися до вимог і стати більш ефективними
  Знайдіть найбільший за розміром слайд у вашій презентації PowerPoint

Agile використовується в різних процесах планування розробки програмного забезпечення, технічних і управлінських процесах. Зараз на практиці існує понад 50 гнучких методологій і фреймворків. Це означає, що agile — це не просто один підхід; це набагато більше.

Тому організації та команди обирають гнучкі методології на основі потреб своїх проектів. І якщо ви менеджер проекту, ви повинні знати різні гнучкі методики, щоб вибрати найбільш підходящу для свого проекту.

Ось деякі з поширених гнучких методологій, які вам слід знати.

Різні Agile методології

Scrum

Scrum — це одна з найпоширеніших гнучких методологій або фреймворків, створених Кеном Швабером і Джеффом Сазерлендом. Він використовується для керування складними адаптивними проектами та спрямований на виробництво високоякісних продуктів, максимально підвищуючи креативність і продуктивність команди.

Цей легкий фреймворк допомагає організаціям, командам і окремим особам, які працюють над проектами, створювати цінність, забезпечуючи адаптивні рішення для дуже складних проблем.

Scrum включає ітерації, розбиваючи етапи розробки програмного забезпечення на цикли (зазвичай 2-3 тижневі цикли) або етапи, які називаються «спринтами». Кожен спринт має часовий рамку для розробки певного набору функцій.

Тут час розробки для кожного спринту виділено та максимально збільшено, щоб можна було працювати над одним спринтом за раз. Це включає в себе різні ролі в проекті, включно з власником продукту, скрам-майстром і командою.

Зустрічі Scrum проводяться щодня, щоб відстежувати хід проекту та обговорювати заходи для покращення процесу. Кілька спринтів поєднуються, щоб створити Реліз, у якому виконується формальна доставка продукту клієнту або кінцевим користувачам.

Канбан

Kanban було розроблено для вирішення деяких проблем інших методологій Agile, особливо Scrum. Наприклад, 2-3 тижневі цикли стали довшими для організацій для різних аспектів бізнесу, і командам стало важче виконувати зобов’язання щодо якості та обсягу.

Kanban запропонував інший, покращений метод, який допомагає командам виконувати безперервні роботи, а не чекати 2-3 тижні. Це також дає їм змогу швидше збирати відгуки клієнтів і вдосконалювати програмне забезпечення для досягнення кращого рівня задоволеності.

Слово Kanban має японське походження, і його значення пов’язане з виробничим процесом, «точно вчасно» (JIT). Kanban — це візуальна система для керування роботою, у якій дані організовані в таблиці або дошці під назвою Kanban board, що показує робочий процес відповідно до плану та фактичну роботу.

Дошка поділена на різні стовпці, що представляють робочий процес. У міру прогресу розробки дані на дошці змінюються, і створюється нова «карта» для нового завдання.

Цей метод допомагає виявити проблеми у виробничому процесі та швидко їх усунути для підвищення ефективності. Він широко використовується в бізнес-відділах, таких як маркетинг, HR тощо.

Перегляньте детальну різницю між Kanban і Scrum.

DevOps

DevOps — це підхід, який поєднує розробку програмного забезпечення (Dev) і операції (Ops). Це набір культурних філософій, інструментів і практик, які допомагають команді швидко надавати високоякісні послуги та програми.

DevOps має на меті скоротити життєвий цикл розробки програмного забезпечення, одночасно забезпечуючи безперервне постачання продуктів. Багато концепцій DevOps випливають із методології Agile. Тому багато хто враховує це, обираючи гнучкий спосіб для своїх проектів.

CI/CD

Безперервна інтеграція (CI) — це методологія розробки програмного забезпечення, яка передбачає постійне злиття розробниками кожної зміни коду в єдине сховище перед запуском автоматизованих збірок і тестів.

CI прагне швидше знаходити та виправляти помилки та проблеми, щоб підвищити якість програмного забезпечення та скоротити час перевірки. Це також дозволяє швидко випускати нові оновлення програмного забезпечення, щоб вирішити більше проблем і задовольнити вимоги клієнтів.

Безперервна доставка (CD) також є методом розробки програмного забезпечення, коли команда прагне автоматично створювати, тестувати та готувати зміни коду до випуску. Це продовження безперервної інтеграції, яка передбачає розгортання змін коду для тестування або виробництва після завершення етапу збірки.

Скрамбан

Як випливає з назви, Scrumban поєднує в собі Scrum і Kanban. Цю гібридну методологію було розроблено, щоб задовольнити вимоги команд, які хочуть мінімізувати групування робіт і використовувати систему на основі вилучення.

  Вивчіть Photoshop онлайн за цими 6 посібниками

Scrumban пропонує структуру Scrum, а також гнучкість і можливості візуалізації Kanban. Таким чином ви отримаєте універсальне та простіше керування робочим процесом і зможете задовольнити виробничі потреби, не перевантажуючись.

Економічне програмне забезпечення (LSD)

Lean — це один із гнучких фреймворків, які використовуються в розробці програмного забезпечення. Це допомагає спростити й оптимізувати процес розробки, мінімізуючи відходи.

LSD усуває непотрібні кроки при проектуванні та розробці програмної системи, що значно економить час і кошти. Це також заохочує співпрацю між членами вашої команди для оптимізації робочого процесу без плутанини чи конфліктів. ЛСД включає сім принципів, які включають деякі тактики, процеси та практики. Це:

 • Швидка доставка
 • Якісна збірка
 • Усунути відходи
 • Оптимізуйте робочий процес
 • Командна робота
 • Відкласти зобов’язання
 • Покращте навчання

Цей метод підходить для проектів будь-якого розміру, оскільки він дуже адаптивний і масштабований.

Екстремальне програмування (XP)

Екстремальне програмування (XP), розроблене на початку 1990-х років, спрямоване на покращення командної роботи, сприяння здоровому робочому середовищу та піклування про навчання.

У цьому методі розробники працюють у парах, де один розробник пише програму, а інший спостерігає. Вони також регулярно міняються ролями протягом певного спринту. Це забезпечує безперервний зворотний зв’язок і огляди якості коду та можливостей розробника.

Крім того, XP сприяє безперервному зворотному зв’язку від клієнта до команд розробників і легкому спілкуванню між командою.

Таким чином, команди можуть швидко адаптуватися до змін, коли це необхідно. Ця гнучка методологія підходить для проекту, який передбачає зміну вимог і технічних ризиків.

Дизайн мислення

Дизайнерське мислення — це ефективний підхід, коли продукт проектується та реалізується на основі потреб і вимог кінцевого користувача або клієнтів. Це також полегшує вам адаптацію до мінливих технологічних і промислових змін.

Цей процес повторюється, визнаючи, що існує багато способів вирішення певної проблеми, а не один. Це також сприяє інноваціям, експерименту та спостереженням.

Тут команди відкриті для прийняття пропозицій та ідей і вибору найкращого підходу, який може запропонувати найкращі результати для проекту, щоб створити якісний продукт і задовольнити очікування клієнтів або користувачів.

Кристал

Crystal — це дуже гнучка гнучка методологія, яка пропонує команді свободу самостійно розробляти процеси. У першу чергу він зосереджується на окремих особах та їх взаємодії, а не лише на інструментах і процесах. Тому спілкування є одним із його головних атрибутів.

Кристал буває різних видів:

 • Crystal Clear для 8 осіб у команді
 • Crystal Yellow на 10-20 осіб
 • Crystal Orange на 20-50 осіб
 • Crystal Red на 50-1000 осіб

Ця гнучка методологія спрямована на надання продуктів найвищої якості, зосереджуючись на взаємодії, командній роботі та симбіозі, які забезпечують більшу ефективність. Команди знаходять найкращий спосіб підійти до проекту на основі викликів і унікальних вимог.

Дисциплінована спритність (DA)

Disciplined Agile (DA) — це гнучка методологія, яка допомагає командам оптимізувати організаційний контроль, підвищити гнучкість бізнесу та досягти кращого фінансового успіху.

DA дозволяє вам знайти найкращий спосіб адаптації до вимог проекту та стилю роботи вашої команди, щоб процеси завершувалися швидше без плутанини.

Тут команда використовує простіші та легкі процеси, щоб швидше досягати своїх цілей. Він схожий на Crystal і може вибрати гібридний підхід, що поєднує концепції Scrum, Kanban і XP.

Метод розробки динамічних систем (DSDM)

Динамічний метод розробки програмного забезпечення (DSDM) підходить для проектів із жорсткими графіками та бюджетами. Він часто зосереджується на постачанні продукту в циклах, включаючи поступовий та ітеративний підхід до розробки.

DSDM дає змогу розробити дорожню карту, яка передбачає безперервну дострокову поставку продуктів. Він також надає пріоритет збиранню відгуків клієнтів протягом усього процесу розробки та перевірці відповідності вимог очікуванням.

Розробка, керована функціями (FDD)

Розробка, керована функціями (FDD) — це поетапна, орієнтована на клієнта та ітераційна гнучка методологія. Він спрямований на постійне та часте створення робочого програмного забезпечення. Він включає етапи:

 • Розробка моделі проекту
 • Створення списку функцій, які будуть додані до продукту
 • Планування за ознаками
 • Конструювання виробу за ознаками
 • Побудова виробу за ознакою
  Вигорання OLED-екрану: як хвилюватися?

Як випливає з назви, цей метод ґрунтується на цінних функціях, які роблять продукт унікальним на ринку та корисним для кінцевих користувачів. Наведені вище кроки допомагають командам рухатися стабільно та досягати своїх цілей без проблем. Він підходить для великих команд.

Розвиток, орієнтований на поведінку (BDD)

Розвиток, орієнтований на поведінку (BDD) — це гнучка методологія, орієнтована на поведінку. Його концепції сприяють співпраці між членами команди, які мають або не мають значних технічних знань у розробці програмного забезпечення.

Це передбачає написання тестових випадків і функцій, що містять вимоги до проекту та норми прийняття щодо того, як повинна поводитися система.

Таким чином ви зможете краще зрозуміти потреби у функціональності та легко розпочати роботу над проектом, а також передбачити наступні кроки та результати. BDD допомагає командам точно повідомляти про свої потреби, завчасно виявляти проблеми та створювати надійну програмну систему.

Масштабована гнучка структура (SAFe)

Scaled Agile Framework (SAFe) включає в себе набір організаційних робочих процесів і шаблонів для впровадження гнучкості на рівні підприємства. Це легкий фреймворк, який дає можливість централізованого прийняття рішень для підвищення ефективності розробки.

Ця гнучка методологія забезпечує потужність DevOps і Lean, щоб дозволити організаціям швидше створювати інноваційні продукти з кращою якістю.

Широкомасштабний Scrum (LeSS)

LeSS — це гнучка структура, яка дозволяє масштабувати Scrum для різних команд, які працюють над продуктом. Він спрямований на усунення відходів і зменшення складності процесу розробки.

Цей метод застосовує ідеї та принципи Scrum у широкомасштабному бізнес-контексті через визначені керівництва та правила. Він також відомий своєю простотою, але ефективний у тому, що допомагає командам створювати продукт кращої якості та задовольняти потреби клієнтів.

Адаптивна розробка програмного забезпечення (ASD)

ASD використовує концепцію постійної адаптації до змін замість боротьби з ними. У ASD команди використовують Speculate, Learn and Collaborate, динамічний цикл розробки програмного забезпечення, призначений для більшої співпраці між клієнтами та командами та постійного навчання.

ASD відповідає нелінійному ітераційному життєвому циклу розробки програмного забезпечення, у якому кожен цикл повторюється та може бути змінений, поки виконується інший цикл. Він також зосереджений на швидкому виробництві високоякісної продукції з меншими витратами на обслуговування.

Гнучке управління проектами

Гнучке управління проектами — це ефективний гнучкий підхід, що повторюється. Він спрямований на управління проектами розробки з постійними випусками. Крім того, команди, які використовують цей метод, збирають і використовують відгуки клієнтів у кожній ітерації.

Гнучке управління проектами пропонує багато переваг для команд, таких як прискорення швидкості розробки, адаптація до тенденцій ринку та покращення співпраці.

Інші гнучкі методики включають:

 • PRINCE2 Agile
 • Управління портфелем на основі фактичних даних (EB PfM)
 • Управління портфелями (MoP)
 • PMI-Agile Certified Professional (PMI-ACP)
 • Nexus
 • Проект напівдвійний
 • Scrum у масштабі
 • AgileSHIFT
 • І багато іншого.

  Висновок

  Agile пропонує багато переваг для команд з точки зору продуктивності, якості продукту та задоволеності клієнтів. І є багато гнучких методологій, які ви можете вибрати залежно від потреб вашого проекту. Отже, перегляньте кожен, щоб вирішити, що найбільше підходить вашому проекту.

  Далі перегляньте онлайн-курси з управління проектами.