techukraine.net techukraine.net Насіння, пояснення серії A, B, C і D

Насіння, пояснення серії A, B, C і D

Categories:

У цьому вичерпному посібнику обговорюватимуться різні етапи фінансування стартапу, такі як початкове фінансування, фінансування серій (A, B, C, D тощо) тощо.

Сьогодні ви постійно чуєте слова стартапи, оцінка, запуск, початкове фінансування, інвестиції венчурного капіталу та багато іншого. Досвідчені підприємці дуже добре знають ці терміни, але підприємці-початківці можуть відчувати себе трохи приголомшеними.

У цій статті ми детально обговоримо процес фінансування стартапу, графік фінансування стартапу, приблизну суму, яку ви можете зібрати на кожному етапі, і навіть варіанти виходу, якщо ваш стартап перетвориться на єдинорога.

Отже, давайте перейдемо до цього посібника з фінансування стартапів.

Чому стартапам потрібне фінансування?

Стартап – це бізнес, який базується на унікальній ідеї та знаходиться на початковій стадії розвитку. Стартап може бути заснований і керований одним або кількома підприємцями.

Якщо у вас немає ідеї, ви навіть можете використовувати ШІ для створення бізнес-ідеї.

Головною метою стартапу є задоволення конкретного попиту на продукт або послугу. Отже, у них є вузька цільова клієнтська база. Стартапи здебільшого є дороговартісними підприємствами з низькими доходами, тому для ведення свого бізнесу потрібен зовнішній капітал.

Стартапи, як правило, керуються технологіями, тому їм потрібна робоча сила, здатна перетворити ідею засновника на продукти та послуги. Щоб стартап процвітав і став мільярдною компанією, як-от Uber, SpaceX, Canva, Epic Games тощо, потрібні великі гроші.

Щоб фінансувати ці грошові потреби, компанії проходять різні етапи фінансування стартапу. Кожен етап визначається відповідно до потреб компанії, прибутковості, оцінки, майбутніх планів тощо.

Як працює процес фінансування стартапу?

По-перше, вам потрібно зрозуміти учасників, залучених до процесу фінансування, перш ніж знати, як він працює. З одного боку є власники стартапів/підприємства, які хочуть отримати фінансування, а з іншого — потенційні інвестори.

Інвестори інвестуватимуть у компанію, якщо бачать потенціал для зростання і, звичайно, отримають багаторазову віддачу від своїх інвестицій. Перед залученням будь-якого капіталу відбувається процес оцінки вартості компанії.

Оцінка базується на керівництві, очікуванні зростання, прогнозах, структурі капіталу, розмірі ринку та ризику. Деякі досвідчені інвестори також мають власні методи оцінки бізнесу.

Деякі фактори, які впливають на оцінку стартапу:

 • Дохід: оцінка поточних прибутків компанії та їх розміру. Формула для розрахунку доходу: розмір ринку X частка ринку.
 • Розмір ринку: загальна вартість ринку, на якому працює бізнес. Розраховується в доларах США.
 • Частка ринку: позиція стартапу на ринку, наприклад, 1% від загального розміру ринку.
 • Кілька: оцінка для визначення вартості бізнесу, наприклад, у 10 або 12 разів більше доходу.
 • Прибуток: збільшення вартості порівняно з інвестованим капіталом. Він базується на очікуваному зростанні частки ринку, розміру ринку та доходу.

Тепер, коли ви зрозуміли, навіщо стартапам потрібне фінансування та як працює процес фінансування, давайте поговоримо про різні етапи фінансування стартапів.

Основні етапи фінансування стартапу

На етапі фінансування стартапи пропонують свої бізнес-ідеї інвесторам і намагаються залучити кошти для задоволення своїх фінансових потреб.

Давайте розглянемо найважливіші етапи фінансування стартапу, скільки капіталу можна залучити на кожному етапі та чому підприємства збирають капітал поетапно.

 • Передпочаткове фінансування
 • Початкове фінансування
 • Серії A, B, C, D тощо
 • Первинне публічне розміщення (IPO)
 • Примітка: перш ніж перейти до етапу фінансування, ви повинні зареєструвати свою компанію як приватне ТОВ. Це обов’язкова вимога законодавства.

  Індивідуальний підприємець або незареєстрований приватний стартап не можуть залучати кошти після попереднього етапу.

  Передпочаткове фінансування

  Тепер, коли у вас є унікальна бізнес-ідея, перше, що ви зробите, це проаналізуйте ринок для вашого продукту/послуги. Цей аналіз підтвердить, що ваша бізнес-ідея реалізована.

    Як використовувати Shazam на iPhone, не завантажуючи програму

  Щоб втілити цю унікальну ідею в життя, спочатку доведеться вкласти певні кошти з власної кишені. Ці гроші можуть надходити з ваших особистих заощаджень або позичати гроші у ваших друзів і родини.

  Раунд передпочаткового фінансування також відомий як запуск. Це просто означає, що власники стартапів використовують власні наявні ресурси для масштабування своїх стартапів у найбільш винахідливий спосіб.

  Кошти на передпосівному етапі здебільшого використовуються для досліджень і розробок; це також дозволяє підприємцям перевірити життєздатність своєї ідеї. На цьому етапі багато стартапів також звертаються за порадою до досвідчених засновників стартапів, щоб визначити витрати, розробити прибуткову бізнес-модель і зібрати ідеї для безперебійного ведення бізнесу.

  Також радимо розібратися з будь-якими авторськими правами, патентами, угодами про партнерство чи будь-якими іншими юридичними вимогами лише на етапі попереднього посіву. Інакше це може відмовити потенційних інвесторів, оскільки жоден інвестор не хоче інвестувати в компанію, яка має невирішені юридичні проблеми.

  Потенційні інвестиції: від 10 000 до 100 000 доларів США

  Початкове фінансування

  Це найважливіший етап для будь-якого стартапу, оскільки тут справи стають дещо серйознішими. Відповідно до Failory9 з 10 стартапів зазнають невдачі на етапі початкового фінансування.

  На цьому етапі ви передасте свій прототип потенційним інвесторам і запропонуєте їм капітал компанії в обмін на більші суми капіталу. Здебільшого кошти, зібрані на цьому етапі, використовуються для:

  • Запуск продукта
  • Маркетингові кампанії
  • Наймання нових ресурсів
  • Додаткове дослідження ринку для відповідності товару ринку

  Оскільки на цьому етапі ви наймете деяких співробітників, вам потрібно буде інвестувати в інструмент командної співпраці, як-от Slack, Microsoft Teams, Zoho тощо. Якщо ви збираєтеся наймати віддалено, можливо, вам також доведеться інвестувати в інструмент для спільної роботи над документами, як-от Notion, ClickUp або monday.com.

  Потенційними інвесторами на етапах початкового фінансування є:

  • Ангели-інвестори [entrepreneurs, individual investors, etc.]
  • Компанії венчурного капіталу на ранній стадії [Sequoia Capital, Tiger Global, Accel, and more]
  • Інкубатори [Y Combinator, Microsoft Accelerator, Techstars, and more]

  На цьому етапі інвестори-ангели, ще один популярний термін в екосистемі стартапів, вступають у гру фінансування. Інвестори-ангели – це ті інвестори та досвідчені підприємці, які інвестують у компанію на етапі її отримання прибутку, а також пропонують свій досвід для успіху бізнесу.

  Тому цих інвесторів на ранній стадії називають ангелами. Ви також можете зібрати трохи коштів від друзів і родини або за допомогою краудфандингової кампанії.

  Вам слід розпочати раунд початкового фінансування, коли ваш стартап оцінюється від 3 до 6 мільйонів доларів. Потенційні інвестиції залежать від сторін та їхньої інвестиційної спроможності.

  Потенційні інвестиції: від 50 000 до 3 мільйонів доларів

  Стадія фінансування серії (A, B, C, D тощо)

  На цьому етапі компанія отримує хорошу тягу клієнтів і продажі, і тепер хоче розширити свою частку ринку. Щоб досягти цього, компанії доведеться розширити свій бізнес і зосередитися на правильній маркетинговій стратегії.

  Також компанія має намір інвестувати в новітні технології. На цьому етапі фінансування стартапу починається раунд серії A. Якщо ви бачили популярне шоу «Акулячий танк», ви б були знайомі з раундом фінансування серії A.

  На цьому етапі інвестори хочуть інвестувати в компанії, які вже запустили свою продукцію та почали приносити прибуток. Зі зростанням компанії зростає її дохід і оцінка, а отже, потреба у фінансуванні також зростає.

  Компанії повинні залучати кошти від відомих фірм венчурного капіталу, щоб виконати цю підвищену вимогу до капіталу. Деякі великі інституційні інвестори, яких ви можете очікувати на цьому етапі, це Sequoia, Lightspeed, Saif Partners, Nexus, Matrix, Kalari тощо.

    11 найкращих програм реферальної програми для розвитку ваших користувачів і бізнесу

  Немає заздалегідь визначеної суми, яку ви можете зібрати в кожному з цих раундів серії. Це залежить від компанії до компанії.

  Давайте обговоримо потенційні кошти та їх використання в кожному раунді серії.

  Серія A: потенційні інвестиції та використання коштів

  На цьому етапі інвестори шукають не просто компанії, засновані на чудових ідеях, а й компанії, які мають сильну стратегію та прибуткову бізнес-модель. Все це необхідно, щоб перетворити стартап на успішний бізнес, що карбує гроші.

  Ось чому компанії, оцінені в 50 мільйонів доларів США, шукають фінансування серії A. Кошти серії А в основному використовуються для майбутнього розвитку бізнесу, наприклад:

  • Покращення ваших бізнес-процесів
  • Розробка продукту
  • Створення масштабованого плану для зростання
  • Врівноваження дефіциту та фінансових втрат

  Ви також можете інвестувати в інструменти аналізу продажів, щоб краще розуміти своїх клієнтів і збільшувати продажі.

  Потенційні інвестиції: від 2 до 10 мільйонів доларів

  Серія B: потенційні інвестиції та використання коштів

  Раунди фінансування серії B здебільшого призначені для того, щоб вивести бізнес на етап розвитку.

  За допомогою фондів Seed і Series A компанії зосереджуються на дослідженні ринку, розробці продуктів і створенні значної бази користувачів. Проте кошти серії B використовуються для розширення охоплення ринку та задоволення підвищеного попиту.

  Лише відомі компанії беруть участь у фінансуванні серії B. Відповідно до Fundzу 2022 році середня оцінка компаній, які переходили на етап фінансування серії B, становила 35 мільйонів доларів США, а середня – 51 мільйон доларів.

  Інвестори серії B здебільшого такі ж, як і серії A – великі інституційні інвестори. Часто є якірний інвестор, який залучає інших інвесторів. Єдина відмінність у серії B, яку ви побачите, — це приплив нових компаній венчурного капіталу, що спеціалізуються на інвестуванні на етапі розширення.

  Кошти серії B в основному використовуються для:

  • Розширення ринку
  • Передові заходи для виходу на нові ринки
  • Зберіть команди для різних відділів – маркетингу, кадрів тощо.

  Потенційні інвестиції: від 10 до 25 мільйонів доларів

  Серія C: потенційні інвестиції та використання коштів

  Компанія, яка переходить на стадію фінансування серії С, уже успішна. На цьому етапі компанії хочуть розширити свій каталог продукції, вийти на нові ринки або навіть придбати інші компанії.

  Мета інвестора — отримати 2-3-кратний прибуток від своїх інвестицій. Кошти серії C в основному інвестуються в масштабування компанії шляхом розширення охоплення ринку або придбання іншої компанії.

  Зібрати кошти в Серії С легше порівняно з попередніми раундами, оскільки компанія значно зростає, а інвестори вірять, що стартап досягне ще більшого успіху.

  Кошти серії C використовуються для:

  • Створюйте нові продукти
  • Розширте охоплення ринку
  • Придбайте неефективні компанії в тій самій галузі

  Потенційні інвестиції: від 25 до 50 мільйонів доларів

  Серія D: потенційні інвестиції та використання коштів

  Більшість компаній навіть не беруть участь у раундах фінансування серії D, але якщо вони беруть участь, то переважно з двох причин:

 • Прибуткова можливість: перед тим, як вийти на IPO, компанія бачить можливість поглинання, яку неможливо пропустити.
 • Низька ефективність: Компанії потрібно більше коштів для досягнення цілей, поставлених у раунді фінансування серії C.
 • Немає обмежень щодо кількості раундів фінансування, які може пройти стартап. Якщо компанія має більш амбітні цілі щодо прибутку, вона може завершити стільки серій збору коштів, скільки буде потрібно.

  Потенційні інвестиції: від 50 до 100 мільйонів доларів

  На цьому етапі у вас, як у власників компанії, є два варіанти: ВИХІД або IPO.

  Тепер, коли ваша компанія перетворилася на багатомільйонну компанію або навіть на мільярд доларів, великі гравці запропонують вам величезну одноразову суму, щоб придбати ваш бізнес.

    Як увімкнути та використовувати відстеження посилок у програмі Gmail

  Це може бути 100% поглинання або навіть злиття. Ви та ваші інвестори можете вирішити отримати весь прибуток і вийти з компанії. Згадайте як Facebook заволодів WhatsApp?

  Другий варіант, який ви маєте на етапі фінансування серії, — це вийти на IPO, що переведе нас на четвертий етап фінансування стартапу.

  Первинне публічне розміщення (IPO)

  Запуск первинного публічного розміщення акцій (IPO) є остаточним етапом для будь-якого стартапу. На цьому етапі приватний стартап стає публічною компанією та залучає кошти безпосередньо від громадськості.

  Первинне публічне розміщення акцій (IPO) просто означає першу пропозицію компанії продати свої акції безпосередньо громадськості через фондову біржу. Фондова біржа може знаходитися в країні діяльності або в іншій країні.

  Компанія навіть може бути зареєстрована на кількох фондових біржах. Деякі з найбільших IPO за останній час, такі як Stripe, Instacart, Discord та інші, перебували на четвертій стадії фінансування стартапів.

  Передумови для запуску IPO

  Під час запуску IPO процес складається з двох частин:

  ✅ Премаркетинговий етап

  ✅ Запуск IPO

  Компанія рекламуватиме пропозицію IPO андеррайтерам (переважно інвестиційним банкам) і заохочуватиме приватні пропозиції, або вона може опублікувати прес-реліз, щоб викликати інтерес громадськості. Компанія вибирає одного або кількох андеррайтерів, які керують процесом IPO.

  Інвестиційний банк оцінює компанію за допомогою фінансового аналізу та приймає рішення щодо оцінки, ціни акцій, дати запуску IPO тощо. Вони також піклуються про кожен аспект IPO – належну обачність, документацію, подання документів, маркетинг і навіть випуск.

  Перед початком IPO компанія повинна бути зареєстрована в Комісії з цінних паперів і бірж (SEC) і відповідати всім критеріям прийнятності. Після того, як все буде зроблено, компанія буде розміщена на фондовій біржі.

  Після того, як акції компанії стануть публічно доступними, широка громадськість може купувати та продавати акції компанії. Таким чином компанія тепер збиратиме кошти. IPO – завершальна частина етапів фінансування стартапу.

  Переваги IPO

  • Здатність залучати капітал від широкої громадськості
  • Зростання компанії відображається на курсах акцій, що, у свою чергу, призводить до збільшення ринкової капіталізації
  • Публічні компанії мають легші угоди з придбання (конвертація акцій)
  • Підвищення прозорості для широкої громадськості
  • Вигідні умови кредитування

  Заключні слова

  Отже, ми побачили різні етапи фінансування стартапу та скільки капіталу ви можете очікувати залучити в кожному раунді.

  Підсумовуючи, існує чотири основні етапи фінансування стартапів: передпосівний, посівний, серійні раунди та первинне публічне розміщення акцій (IPO). Кожен етап має унікальні виклики та можливості, і стартапи повинні ретельно розглянути свої варіанти, перш ніж вибрати шлях фінансування.

  Стартапи повинні вибрати шлях фінансування, який найкраще відповідає їхнім цілям і завданням. Початкове фінансування є хорошим варіантом для стартапів, які тільки починають роботу. Ангельське фінансування є хорошим варіантом для стартапів із робочим продуктом, які прагнуть розвиватися.

  Фінансування венчурного капіталу є хорошим варіантом для стартапів, які прагнуть до масштабування. Приватне фінансування є хорошим варіантом для стартапів, які планують придбати або об’єднатися з іншими компаніями.

  Нарешті, IPO є хорошим варіантом для стартапів, які готові залучити капітал на публічних ринках.

  Незалежно від того, який шлях фінансування обере стартап, важливо мати потужний бізнес-план і чітке розуміння пов’язаних із ним ризиків і винагород.

  Далі перевірте постачальників оборотного капіталу для фінансування розвитку вашого бізнесу.