Наскільки ви повинні турбуватися про ризики 5G для здоров’я?

| | 0 Comments| 8:58 PM
Categories:

5G, наступне покоління стільникових технологій для наступного покоління смартфонів, неминуче. А разом із цим виникає занепокоєння щодо ризику для здоров’я цієї нової, потужнішої мережі. Наскільки ви повинні турбуватися про майбутній покаліпсис здоров’я 5G?

Наразі ви, можливо, бачили статті на Facebook або на веб-сайтах альтернативного здоров’я. Суть: 5G — це небезпечна ескалація традиційної стільникової технології, яка насичена випромінюванням вищої енергії, що надає потенційні шкідливі наслідки для людей. Деякі прихильники теорії змови 5G стверджують, що нова мережа генерує радіочастотне випромінювання, яке може пошкодити ДНК і призвести до раку; викликати окислювальне пошкодження, яке може викликати передчасне старіння; порушують обмін речовин в клітинах; і потенційно призвести до інших захворювань через утворення стресових білків. Деякі статті посилаються на дослідження та думки авторитетних організацій, як-от Всесвітня організація охорони здоров’я.

Звучить тривожно, але давайте поглянемо на реальну науку.

Що таке 5G?

5G розрекламували вже кілька років, але саме в цей рік оператори розпочинають процес впровадження нового стандарту бездротового зв’язку. AT&T, Verizon і Sprint почали розгортати свої мережі в першій половині року, хоча до широкої доступності залишився рік або більше. Цього року 5G закріпиться трохи більше ніж у кількох містах.

Оновлення: з початком пандемії коронавірусу низка теорій змови в соціальних мережах припускає, що 5G є причиною поточних проблем у світі. Простіше кажучи, ці твердження є фактично неправдивими. 5G не викликає коронавірус.

Це не заважає виробникам пристроїв і постачальникам послуг перейти до 5G. Наприклад, новий Galaxy S10 і Galaxy Fold від Samsung (телефон, який розгортається в планшет) підтримують 5G, а також моделі від LG, Huawei, Motorola, ZTE тощо.

LG V50 ThinQ 5G є одним із перших доступних телефонів 5G.

5G забезпечує принаймні десятикратне підвищення продуктивності мережі. Останнім великим оновленням мережі було 4G, яке з’явилося в 2009 році (рік створення Колорадо повітряна куля хлопчик обман), з максимальною швидкістю близько 10 Мбіт/с. Для порівняння, 5G готовий забезпечити максимальну швидкість від 10 до 20 Гбіт/с. А затримка в мережі знизиться з 30 мс до приблизно 1 мс, що ідеально підходить для потокового передавання відеоігор, онлайн-відео та Інтернету речей, який передбачає 5G для підключення датчиків, комп’ютерів та інших пристроїв із наднизькою затримкою.

Еволюція занепокоєння

Перш ніж ми розглянемо 5G, варто зазначити, що останні побоювання щодо здоров’я щодо радіації виникають не на пустому місці (безсумнівно, там є якийсь фізичний жарт). Занепокоєння щодо 5G — це остання ітерація десятиліть заголовків про небезпеку електромагнітного випромінювання. Ми бачили суперечки про все: від ризику для здоров’я Wi-Fi до розумних лічильників.

  Як завантажити Steam і встановити ігри

Електромагнітна гіперчутливість, наприклад, є гіпотетичною хворобою, при якій деякі люди відчувають виснажливі симптоми під час випромінювання, як-от мобільні телефони та Wi-Fi, тому так, дивна поведінка Майкла МакКіна у «Краще подзвони Солу» реальна. Але незважаючи на те, що люди заявляли про таку чутливість протягом принаймні 30 років, систематичні наукові огляди виявили це «Осліплені» жертви не можуть визначити, коли вони знаходяться в присутності електромагнітного поля, і Всесвітня організація охорони здоров’я тепер рекомендує психологічну оцінку для людей, які так страждають.

Аналогічно, десятиліття досліджень не виявили зв’язку між мобільними телефонами та раковими захворюваннями, такими як пухлини мозку, хоча це не зберегло муніципалітети, як Сан-Франциско від ухвалення законів вимога до магазинів відображати випромінювання, яке випромінюють телефони, що, на думку споживачів, передбачає ризик.

Чим небезпечне радіочастотне випромінювання?

В основі всіх занепокоєнь щодо мереж стільникових телефонів лежить радіочастотне випромінювання (RFR). RFR – це все, що випромінюється в електромагнітному спектрі, від мікрохвиль до рентгенівських променів і радіохвиль до світла вашого монітора або світла від сонця. Очевидно, що RFR не є небезпечним за своєю суттю, тому проблема стає виявленням, за яких обставин це може бути.

Вчені кажуть, що найважливіший критерій того, чи є той чи інший RFR небезпечним, – це те, чи входить він до категорії іонізуюче або неіонізуюче випромінювання. Простіше кажучи, будь-яке неіонізуюче випромінювання занадто слабке, щоб розірвати хімічні зв’язки. Сюди входить ультрафіолет, видиме світло, інфрачервоне і все з нижчою частотою, як радіохвилі. Повсякденні технології, такі як лінії електропередач, FM-радіо та Wi-Fi, також потрапляють до цього діапазону. (Мікрохвильові печі є єдиним винятком: неіонізуючи, але здатні пошкодити тканини, вони точно й навмисно налаштовані на резонанс з молекулами води.) Частоти вище УФ, як рентгенівські та гамма-промені, є іонізуючими.

Доктор Стів Новелла, асистент професора неврології в Єльському університеті та редактор журналу Науково обґрунтована медицина, розуміє, що людей, як правило, хвилює радіація. «Використання терміну радіація вводить в оману, оскільки люди думають про ядерну зброю — вони думають про іонізуюче випромінювання, яке абсолютно може завдати шкоди. Він може вбивати клітини. Це може викликати мутації ДНК». Але оскільки неіонізуюче випромінювання не спричиняє пошкодження ДНК чи тканин, Новелла каже, що більшість занепокоєнь щодо RFR стільникових телефонів є помилковими. «Немає жодного відомого механізму, щоб більшість форм неіонізуючого випромінювання навіть мали біологічний ефект», – говорить він.

Або, менш витонченими, але більш глибокими словами автора К. Стюарта Хардвіка, «Радіація – це не чарівні лайки».

  Як завантажити фільми та телешоу Disney+ для перегляду офлайн

Дослідження не є однозначними

Звичайно, те, що немає відомого механізму впливу неіонізуючого випромінювання на біологічну дію, це не означає, що воно безпечне або відсутність ефекту. Дійсно, дослідники продовжують проводити дослідження. Одне нещодавнє дослідження було опубліковано Національна програма токсикології (NTP), агентство, яким керує Департамент охорони здоров’я та соціальних служб. У цьому дослідженні про радіочастотне випромінювання мобільного телефону, вчені виявили, що високий вплив 3G RFR призводить до деяких випадків ракових пухлин серця, пухлин головного мозку та пухлин у надниркових залозах самців щурів.

Дослідження є хорошим предметним уроком того, як важко займатися наукою, як це. Як RealClearScience зазначає, що кількість виявлених пухлин була настільки мала, що за статистикою вони могли виникнути випадково (що може бути більш вірогідним, оскільки вони були виявлені лише у чоловіків). Більше того, рівень і тривалість опромінення RFR значно перевищували те, що будь-яка реальна людина коли-небудь зазнала б, і фактично, опромінені тестові щури жили довше, ніж контрольні щури без впливу. Доктор Новелла каже: «Досвідчені дослідники дивляться на таке дослідження і кажуть, що це насправді нічого нам не говорить».

Оцініть ризики 5G

Крім поточних досліджень, 5G наближається, і, як уже згадувалося, є побоювання щодо цієї нової технології.

Загальна скарга на 5G полягає в тому, що через меншу потужність передавачів 5G їх буде більше. The Фонд охорони здоров’я навколишнього середовища стверджує, що «5G вимагатиме створення буквально сотень тисяч нових бездротових антен у районах, містах та селищах. За оцінками, кожні два-десять будинків буде розміщено стільниковий невеликий комір або інший передавач».

Доктор Новелла каже: «Насправді вони кажуть, що доза буде вищою. Теоретично, це розумне запитання». Але скептики застерігають, що ви не повинні плутати запитання з просто твердженням, що існує ризик. Як зазначає Новелла: «Ми все ще говоримо про потужність і частоту менше, ніж про світло. Ви виходите на сонце, і ви купаєтеся в електромагнітному випромінюванні, яке набагато більше, ніж у цих веж стільникового зв’язку 5G».

В Інтернеті легко знайти заяви про те, що лише більша частота 5G становить ризик. RadiationHealthRisks.com зауважує, що «1G, 2G, 3G та 4G використовують частоту від 1 до 5 гігагерц. 5G використовує частоту від 24 до 90 гігагерц», а потім стверджує, що «в межах електромагнітного спектру радіочастотного випромінювання, чим вище частота, тим небезпечніше для живих організмів».

Але стверджувати, що вища частота є небезпечнішою, це просто твердження, і за цим мало що справжньої науки. 5G залишається неіонізуючим за своєю природою.

FCC, відповідальна за ліцензування спектру для публічного використання, також має вагу. Ніл Дерек Грейс, офіцер з комунікацій FCC, каже: «Для обладнання 5G сигнали від комерційних бездротових передавачів, як правило, значно нижчі за межі радіочастотного впливу в будь-якому місці, доступному для громадськості». FCC покладається на FDA для фактичної оцінки ризику для здоров’я, яке використовує прямий, але стриманий підхід до подолання ризиків: «Вагомість наукових даних не пов’язує мобільні телефони з будь-якими проблемами зі здоров’ям».

  Що таке розумний дисплей і чи варто його купувати?

У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров’я зважила, класифікуючи радіочастотне випромінювання як агент групи 2B, який визначається як «можливо канцерогенний для людини». Це теж є нюансами. Новелла каже: «Ви повинні подивитися на всі інші речі, які вони класифікують як можливий канцероген. Вони відносять його до того ж класу, що й такі речі, як кофеїн. Це настільки слабкий стандарт, що в принципі нічого не означає. Це все одно, що казати «все викликає рак».

Частково проблема декларації ВООЗ полягає в тому, що вона зосереджена на небезпеці, а не на ризику — тонка відмінність, яку часто втрачають ненауковці, схожа на сувору відмінність між «точністю» і «точністю». (Точність відноситься до того, наскільки щільно згруповані ваші дані; точність стосується того, наскільки ці дані близькі до реального значення. У вас може бути дюжина неправильно відкаліброваних термометрів, які всі з дуже високою точністю вказують вам неправильну температуру.) Коли ВООЗ. класифікує каву, нікель чи соління як можливий канцероген, це стверджує небезпеку, не враховуючи реальний ризик. Новелла пояснює: «Заряджений пістолет — це небезпека, оскільки теоретично він може завдати шкоди. Але якщо ви закриєте його в сейфі, ризик буде незначним».

Вчені продовжуватимуть тестувати нові мережі в міру розвитку технологій, щоб переконатися, що технології, які ми використовуємо щодня, залишаються безпечними. Ще в лютому американський сенатор Річард Блюменталь розкритикували FCC і FDA за недостатнє дослідження потенційних ризиків 5G. Як показує дослідження NTP, дослідження радіаційних ризиків є важкими і часто непереконливими, а це означає, що для реального прогресу може знадобитися багато часу.

Але поки що все, що ми знаємо про мережі 5G, говорить нам про те, що причин для занепокоєння немає. Зрештою, є багато технологій, які ми використовуємо щодня зі значно більшим вимірним ризиком. І, як каже доктор Новелла: «З 5G ризик низький, але відмінний від нуля, а фактичний ризик, схоже, дорівнює нулю. Ми не вловили жодного сигналу в реальному світі».