Найкращі дистрибутиви Linux у 2024 році, рейтинг

Швидкі посилання

Ключові висновки

  • Ubuntu — надійний вибір як для новачків, так і для досвідчених користувачів Linux, що може похвалитися довговічністю та привітною спільнотою.
  • Debian, дистрибутив, керований спільнотою, має лояльних послідовників, незважаючи на те, що його складніше встановити та підтримувати.
  • Швидкі випуски Fedora та відданість вільному програмному забезпеченню роблять її надійною альтернативою Ubuntu.

Протягом багатьох років я використовував багато дистрибутивів Linux, іноді навіть декілька одночасно. Але Ubuntu залишається моїм першим вибором. Я збираюся пояснити, чому це так, і як Ubuntu порівнюється з іншими основними доступними дистрибутивами.

1. Ubuntu

Ubuntu існує вже майже 20 років і може похвалитися довговічністю, яку можуть отримати небагато дистрибутивів Linux. Розробник Ubuntu, Canonical, мабуть, робить щось правильно.

З моменту свого дебюту в 2024 році його творці та шанувальники називали Ubuntu ідеальним дистрибутивом для початківців. Ubuntu пропонує простий графічний процес налаштування, стабільність для тих, хто просто хоче виконувати свою роботу, і велику кількість онлайн-підтримки.

Хоча він все ще популярний, він не позбавлений суперечок. Зміна, яка викликала найбільше жаху в спільноті Ubuntu, це snaps, новий менеджер пакетів. Користувачі критикували продуктивність знімків у певних програмах, таких як Firefox.

Незважаючи на зміни, Ubuntu залишається найкращим вибором для користувачів Linux, включаючи як новачків, так і досвідчених майстрів Linux.

Завантажити: Ubuntu

2. Debian

Debian є одним із найстаріших дистрибутивів Linux, який досі широко використовується. Debian був основою для Ubuntu. Це також був перший дистрибутив, який я встановив на жорсткий диск ПК у 2000-х роках.

Однією з ключових відмінностей від Ubuntu є те, що Debian є проектом спільноти, тоді як Ubuntu підтримується Canonical.

Debian має репутацію важчого для встановлення, ніж Ubuntu. Він виглядає менш досконалим, ніж Ubuntu, і передбачає більше технічних знань. Тим не менш, маючи понад 30 років за плечима, Debian має вірних прихильників.

  Як запускати програми Windows на Linux за допомогою Wine

Debian має три доступні версії: стабільну, яка має тенденцію мати старіші пакунки, тестову, яка містить новіші пакунки, і передову нестабільну.

Завантажити: Debian

3. Федора

Fedora була створена після того, як Red Hat вирішила зосередити свої зусилля на корпоративному ринку. Ключовою особливістю Fedora є її швидкий графік випуску, з новою версією кожні шість місяців. Він також відомий тим, що наполягає на вільному програмному забезпеченні, відмовляючись від пропрієтарних програм і кодеків на відміну від Ubuntu.

Завантажити: Робоча станція Fedora

4. Arch Linux

Arch був фаворитом хакерів протягом деякого часу. Основні причини для цього є дві: це дистрибутив постійного випуску, а також мінімалістичний. Нове програмне забезпечення подобається розробникам і досвідченим користувачам. Мінімалізм Arch також подобається фахівцям Linux, яким не потрібно стільки триматися в руках.

Але саме цей мінімалізм є головним недоліком Arch. Він настільки урізаний, що не має програми встановлення — або, принаймні, її не було протягом тривалого часу. Основним способом інсталяції Arch є видача багатьох таємничих команд терміналу для налаштування ваших розділів і завантаження пакетів. Тим не менш, якість вікі Arch настільки хороша, що навіть люди, які використовують інші дистрибутиви, покладаються на неї для отримання інформації про більш технічні частини Linux.

Компроміс полягає в тому, що ви отримуєте систему Linux, повністю адаптовану до ваших потреб. Ви маєте вирішити, чи винагороджує виграш зусилля у створенні системи Arch.

На відміну від Ubuntu, цей дистрибутив погано підходить для новачків. Через те, що все дуже ручне, легко бути перевантаженим, якщо у вас немає досвіду роботи з Linux.

Завантажити: Arch Linux

5. Pop!_OS

Pop!_OS — це дистрибутив, який базується на Ubuntu і підтримується System76, виробником комп’ютерів із попередньо встановленою ОС Linux. Незважаючи на асоціацію з ПК System76, він може працювати на інших системах, хоча його функції адаптовані до машин System76.

Цей дистрибутив орієнтований на творчих професіоналів і наукових користувачів, дві групи користувачів, які часто обирають Mac.

Завантажити: Pop!_OS

  Як використовувати команду cd в Linux

6. EndeavourOS

EndeavourOS — це версія Arch, яка має на меті полегшити її встановлення. Подібно до Arch, він базується на терміналі та моделі безперервного випуску, але за замовчуванням він поставляється з графічним інтерфейсом користувача.

Завантажити: EndeavourOS

7. Зорін О.С

Zorin OS має на меті запропонувати користувачам Windows і Mac зручний вихід у світ Linux. Якщо ця ідея схожа на Ubuntu, це може бути тому, що Zorin заснований на Ubuntu. Zorin додає можливість адаптувати інтерфейс для користувачів, які більше знайомі з основними пропрієтарними ОС. Він навіть пропонує спрощену версію для старих машин.

Однією з головних відмінностей від Ubuntu є наявність платної версії «Pro». Zorin OS обіцяє більш просунуте програмне забезпечення, але ви можете знайти багато його функцій безкоштовно в інших дистрибутивах, включаючи Ubuntu.

Завантажити: Зорін О.С

8. OpenSUSE

Подібно до Debian, OpenSUSE є ще однією системою, яка існує майже стільки ж, скільки і сам Linux. Він почався як модифікована версія Slackware, а потім пішов у власний напрямок. OpenSUSE є безкоштовним аналогом SUSE Enterprise Linux.

Він має кілька власних чудових функцій, зокрема інструмент керування YaST, і є хорошою альтернативою Ubuntu.

OpenSUSE доступний у стабільній версії Leap і Tumbleweed з повільним випуском.

Завантажити: OpenSUSE Leap

9. Kali Linux

Як і Ubuntu, Kali базується на Debian. Але Kali Linux має набагато більш спеціалізований варіант використання, ніж Debian і Ubuntu.

Kali Linux зосереджується на безпеці, етичному хакерстві та тестуванні на проникнення. Хоча це повна настільна система, інструменти, які вона включає, зосереджені на тестуванні віддалених систем на наявність дірок у безпеці, якими можуть скористатися хакери.

Завантажити: Kali Linux

10. Rocky Linux

Rocky Linux було створено, коли Red Hat оголосила про припинення CentOS на користь постійного випуску CentOS Stream, очевидно, намагаючись перевести користувачів на Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Rocky Linux залишається системою спільноти. Він призначений головним чином для серверів і не може багато чого запропонувати користувачам настільних ПК.

Завантажити: Rocky Linux

11. AlmaLinux

AlmaLinux — ще один безкоштовний дистрибутив Linux, який має на меті стати безкоштовною заміною RHEL. Він також в основному орієнтований на сервери, зокрема на веб-хостинг. Варто навчитися Alma та Rocky, якщо ви плануєте зробити кар’єру в ІТ, оскільки багато корпоративних серверів базуються на RHEL.

  Shadow of War на Linux

Завантажити: AlmaLinux

Чому Ubuntu все ще є вашим найкращим вибором

Чому Ubuntu залишається популярним протягом майже 20 років? Чому він мав таку силу, незважаючи на таку кількість інших дистрибутивів, які з’являлися та зникали? Існує кілька можливих причин.

Простота використання

З самого початку Ubuntu зосереджувався на тому, щоб бути простим у встановленні та використанні. За часів CD-R ви просто записували ISO та перезавантажували. Хоча ви могли використовувати командний рядок, робочий стіл був інтуїтивно зрозумілим для тих, хто звик до Windows або macOS.

Ключова річ, яку Ubuntu зробив правильно, — це можливість випробувати його без повного зобов’язання. Хоча ви можете стерти свою ОС і замість неї використовувати Ubuntu, ви все одно можете залишити Windows для запуску певних програм чи ігор.

Є кілька способів розділити індивідуальність вашої машини. Ви можете запустити живе середовище з USB-накопичувача або оптичного диска. Або ви можете запустити віртуальну машину. Або ви можете встановити Ubuntu у підсистемі Windows для Linux і запустити його разом із Windows. Якщо ви використовуєте WSL 2, ви можете запустити справжнє ядро ​​Linux.

Чудова підтримка обладнання

Ще одна причина довговічності Ubuntu полягає в тому, що він підтримує поточне обладнання. Звичайно, ви можете отримати Ubuntu для стандартного ПК, але його підтримка архітектури ширша. Компанія, яка використовує сервери IBM POWER, може отримати Ubuntu, або ви можете встановити Ubuntu на Raspberry Pi на базі ARM.

Незважаючи на те, що Canonical все більше зосереджується на підприємстві, Ubuntu зберігає своє коріння любителів. Його доброзичлива спільнота, яка вміщує користувачів будь-якого рівня кваліфікації, допомагає уникнути перешкод встановлення абсолютно іншої операційної системи.

Хоча спільнота Linux може викликати звинувачення в елітарності, Ubuntu була однією з перших, хто запровадив кодекс поведінки для всіх, хто хоче внести свій внесок, і це включає канали підтримки спільноти.

Саме через усі ці та інші причини Ubuntu є дистрибутивом, до якого я та багато інших користувачів Linux постійно повертаюся. Для мене це просто працює. Це Linux-еквівалент зручної пари взуття.