Найкращі альтернативи Nagios для моніторингу мережі

Через понад 15 років відтоді, як вона вперше побачила світло, Нагіос — яка раніше називалася NetSaint — залишається однією з найвідоміших платформ моніторингу мережі. Раніше вона найкраще підходила для моніторингу стану системи вгору або виходу з ладу та надання сповіщень, коли щось трапилося з ладу, але вона перетворилася на справжню повнофункціональну платформу моніторингу. Сьогодні існує дві конкуруючі версії Nagios. Є безкоштовне ядро ​​Nagios з відкритим кодом і Nagios XI, платний інструмент моніторингу на основі Nagios Core з додатковими функціями. Сьогодні ми розглянемо деякі з найкращих альтернатив Nagios для моніторингу мережі. Це дуже активна область інформаційних технологій, і зараз є багато альтернатив.

Перш ніж ми розглянемо доступні альтернативи Nagios, ми почнемо з розмови про сам Nagios, його найкращі функції та чому він став популярним інструментом. Потім ми розглянемо недоліки інструменту, причини, чому хтось захоче замінити його альтернативним рішенням. А потім ми коротко обговоримо моніторинг мережі в цілому. Ми розглянемо, як більшість інструментів роблять це за допомогою Simple Network Management Protocol. І, нарешті, ми будемо готові до великого відкриття та розглянемо деякі з найкращих альтернатив Nagios для моніторингу мережі.

Про Нагіоса

Нагіос спочатку був відомий як NetSaint. Цей інструмент з відкритим кодом є дітищем Ітана Галстада та групи розробників. Ім’я Nagios є рекурсивним акронімом від «Nagios Ain’t Gonna Insist On Sainthood», при цьому «Sainthood» посилається на оригінальну назву NetSaint. Цікаво, що Agios також є грецьким словом «святий». Назва була змінена у відповідь на юридичний оскарження власників подібної торгової марки.

Nagios — це дуже хороший інструмент моніторингу мереж і серверів. Він працюватиме на CentOS або RedHat Enterprise Linux. Він також може працювати як віртуальна машина на хості Windows, але по суті це програмне забезпечення для Linux. На відміну від більшості інших мережевих інструментів у цьому списку, Nagios не покладається лише на SNMP для моніторингу мережевих пристроїв. Він має власну запатентовану систему, вбудовану прямо в основний механізм, який взаємодіє з пристроями для збору звітів про стан. Показники, які регулярно збираються монітором, відображаються як поточні дані на інформаційній панелі інструмента, і ви також можете вибрати збереження даних для подальшого аналізу. Ця комбінація є досить потужним інструментом.

Незважаючи на використання власної схеми збору даних, Nagios надасть всі дані, необхідні для моніторингу мережі та планування потужності. Він має дуже зручну інформаційну панель, де ви можете швидко переглянути стан своєї мережі. Цей продукт також має одну з найкращих систем оповіщення для сповіщення адміністраторів, коли виявлено щось дивне. Зрештою, це була перша мета інструменту — попереджати про ненормальні ситуації, і це все ще є однією з його сильних сторін.

Nagios отримує переваги від величезної спільноти, яка підтримує версію Nagios Core з відкритим кодом і забезпечує розробку багатьох розширених плагінів, надаючи інструменту вражаючу широту з точки зору можливостей моніторингу.

Що не так з Nagios?

Назва цієї статті може змусити багатьох читачів задуматися, що може бути не так з Nagios, щоб виправдати заміну його альтернативним інструментом. Ну, насправді немає нічого поганого в Nagios як таковому. Він існує вже майже 20 років, і він все ще працює. Але той факт, що з Nagios немає нічого поганого, не обов’язково означає, що немає інших чудових продуктів, які ви повинні розглянути. І якщо ви все ще купуєте платформу для моніторингу і чули про Nagios, можливо, вам захочеться знати, які ще існують варіанти.

Ще одна причина, чому ви, можливо, шукаєте заміну Nagios, полягає в тому, що ви використовували безкоштовний Nagios Core і хочете знати, які ще доступні варіанти, перш ніж інвестувати в Nagios XI. Незалежно від того, чому ви тут, ми збираємося розповісти, які наші найкращі вибори, але спочатку давайте коротко подивимося, як зазвичай працює моніторинг мережі.

Як працює моніторинг мережі?

Що стосується моніторингу мереж, то це можна зробити кількома способами. Метод, який ви використовуєте, значною мірою залежить від рівня деталізації, який ви бажаєте, зусиль, які ви готові докласти, і грошей, які ви можете витратити. Більшість адміністраторів цікавляться параметрами роботи мережевого обладнання, такими як навантаження на процесор або використання пам’яті, а також використання пропускної здатності різних інтерфейсів у бітах на секунду.

Більшість інструментів моніторингу мережі використовують протокол Simple Network Management Protocol, або SNMP, для досягнення своєї мети. SNMP – це функція, яка вбудована в більшість мережевого обладнання. Пристрої з підтримкою SNMP мають лічильники та датчики, які можна віддалено зчитувати системами моніторингу. Наприклад, існують датчики використання процесора та пам’яті, а також лічильники вхідних і вихідних байтів для кожного інтерфейсу.

Уникаючи багатьох непотрібних технічних тонкощів, давайте спробуємо пояснити, як це працює. Для параметрів вимірювального типу, таких як використання ЦП і пам’яті, їх просто зчитувати за допомогою SNMP. Для параметрів лічильника все може бути трохи складнішим. Мережні пристрої зазвичай не мають вимірювачів використання пропускної здатності для своїх інтерфейсів. У них є лічильники вхідних і вихідних байтів, які продовжують збільшуватися в міру проходження трафіку. У них є один із цих лічильників для кожного інтерфейсу. До речі, мережеві пристрої також мають подібні лічильники помилок та помилок, які деякі інструменти моніторингу можуть використовувати для моніторингу частоти помилок інтерфейсу, що часто є хорошим показником загального стану інтерфейсу.

Інструмент моніторингу мережі SNMP опитує кожен пристрій, який він відстежує, з відомим інтервалом (зазвичай 5 хвилин) і зчитує лічильники вхідних і байтів кожного контрольованого інтерфейсу. Решта — лише математика. Інструмент віднімає попередні значення лічильника від поточного значення. Результатом є кількість байтів (або помилок) за п’ять хвилин. Потім число множиться на 8 (оскільки в байте 8 біт) і ділиться на 300 (оскільки за п’ять хвилин 300 секунд), щоб отримати середнє використання пропускної здатності в бітах на секунду за останні п’ять хвилин.

Важливо розуміти, що, хоча цей метод використовується протягом усього часу існування інструментів моніторингу, він має деякі обмеження. Зокрема, будь-який короткий пік мережевого трафіку буде повністю невидимим для інструмента моніторингу. Візьмемо, наприклад, інтерфейс 100 Мбіт/с. Якщо він не передає трафіку протягом 75 секунд, потім 100 Мбіт/с протягом 30 секунд і знову немає трафіку протягом ще 75 секунд, інструмент моніторингу SNMP буде використовуватися на 50%, хоча він був максимально використаний для половини 5-хвилинного інтервалу.

Найкращі альтернативи Nagios

Швидкий пошук за допомогою Google або будь-якої іншої пошукової системи відкриє десятки інструментів моніторингу мережі. Деякі з них є комерційними продуктами, інші з відкритим кодом. Наш список найкращих альтернатив Nagios містить переважно платні інструменти, оскільки вони часто пропонують багатший набір функцій. Усі платні інструменти в нашому списку мають безкоштовну пробну версію, яка або обмежена за часом або можливостями, що дозволяє вам спробувати будь-який з них. Оскільки деякі з цих інструментів вимагають значних зусиль, щоб їх правильно налаштувати, ви можете не пробувати занадто багато.

1. Монітор продуктивності мережі SolarWinds (БЕЗКОШТОВНА пробна версія)

SolarWinds відомий своїми чудовими інструментами адміністрування мережі та численними безкоштовними інструментами. Його флагманський продукт, SolarWinds Network Performance Monitor, або NPM, є повним рішенням для моніторингу мережі, яке стабільно займає одне з найкращих місць у своєму класі. Інструмент має зручний графічний інтерфейс, який адміністратори можуть використовувати для моніторингу пристроїв і налаштування інструмента. SolarWinds також відомий своїми безкоштовними інструментами, кожен з яких стосується певного аспекту адміністрування мережі.

Повернемося до Монітора продуктивності мережі, давайте подивимося, що він може запропонувати. Додати пристрій до Network Performance Monitor дуже просто. Ви просто вказуєте IP-адресу пристрою або ім’я хосту та параметри з’єднання SNMP. Система зробить запит на пристрій і наведе список усіх параметрів SNMP, які можна відстежувати. Все, що вам потрібно зробити, це вибрати ті, які ви хочете включити на свою інформаційну панель, графіки та звіти. А якщо говорити про додавання пристроїв, то кількість пристроїв, які ви можете додати, практично не обмежена. Можливість масштабування цього інструменту є однією з його найкращих характеристик. Від кількох пристроїв до тисяч — це все, що вам потрібно.

Оскільки оповіщення є однією з сильних сторін Nagios і важливою особливістю інструментів моніторингу, давайте подивимося, як це виглядає в NPM. Його система оповіщення насправді не має собі рівних. Він легко налаштовується, якщо у вас є нестандартні потреби, але його також можна використовувати «з коробки» з мінімальними конфігураціями. Механізм сповіщень достатньо розумний, щоб не надсилати сповіщення про «неважливі» події посеред ночі або надсилати сотні сповіщень на стільки ж серверів, які не відповідають, коли головною проблемою є вимкнений маршрутизатор або мережевий комутатор.

Ціни на монітор продуктивності мережі SolarWinds починаються від 2 955 доларів США за до 100 елементів, що контролюються, і збільшуються відповідно до кількості елементів, що контролюються. Деякі додаткові інструменти також можна додати до NPN, що потенційно підвищить його ціну. Якщо ви віддаєте перевагу спробувати продукт, перш ніж купувати його, безкоштовна 30-денна пробна версія доступна для завантаження з веб-сайту SolarWinds.

2. PRTG

Paessler Router Traffic Grapher, який зазвичай називають просто PRTG, є ще однією чудовою альтернативою Nagios. Цей інструмент може контролювати всі системи, пристрої, трафік і програми вашої ІТ-інфраструктури. Це комплексний пакет, який не покладається на зовнішні модулі або доповнення, які потрібно завантажити та встановити для базового моніторингу. Деякі розширені функції доступні як додаткові датчики. Завдяки інтегрованій природі його швидше та легше встановити, ніж багато інструментів моніторингу мережі. Paessler стверджує, що ви можете почати моніторинг протягом 2 хвилин. PRTG пропонує на вибір кілька різних інтерфейсів користувача. Є корпоративна консоль Windows, веб-інтерфейс на основі Ajax та мобільні додатки для Android та iOS.

Однією з найкращих функцій PRTG є система автоматичного виявлення. Він скануватиме сегменти мережі та автоматично розпізнає широкий спектр пристроїв і систем, створюючи датчики на основі попередньо визначених шаблонів пристроїв. Ця функція сприяє швидкому встановленню програмного забезпечення. Функція карти інструмента дозволить вам створювати власні карти з даними моніторингу, пропонуючи унікальний спосіб відображення даних. Що стосується його функцій попередження, вони дуже гнучкі та настроювані. Використовуючи безкоштовні клієнтські програми для Android, iOS і Windows Phone, ви навіть можете отримувати push-сповіщення безпосередньо на свій пристрій. Ви також можете налаштувати сповіщення електронною поштою або SMS. Потужний API дозволяє писати власні сценарії сповіщень.

PRTG має відносно просту структуру ціноутворення. Існує безкоштовна версія, яка є повнофункціональною, але обмежить ваші можливості моніторингу до 100 датчиків. Зауважте, що на відміну від більшості подібних інструментів кожен контрольований параметр вважається одним датчиком. Отже, для моніторингу пропускної здатності на кожному порту 48-портового комутатора знадобиться 48 датчиків. Існує також 30-денна пробна версія, яка дозволяє використовувати необмежену кількість датчиків, але повернеться до 100 датчиків після завершення пробного періоду. Якщо вам потрібно контролювати більше 100 датчиків, вам потрібно буде придбати ліцензію. Їх ціна варіюється в залежності від кількості датчиків від 1600 доларів за 500 датчиків до 14500 доларів за необмежену кількість датчиків.

3. WhatsUp Gold

WhatsUp Gold від Ipswitch – ще одна відома назва в області інструментів моніторингу. Раніше це був інструмент моніторингу з підвищенням або зниженням, але він перетворився на повноцінний інструмент керування з активним моніторингом мережевого трафіку, програм, віртуальних середовищ та конфігурацій пристроїв. Сьогодні WhatsUp Gold має все, що ви можете очікувати від інструменту моніторингу корпоративного рівня, і все це доступне через його інтуїтивно зрозумілий графічний інтерфейс.

WhatsUp Gold має механізм автоматичного виявлення, який знайде ваші пристрої та додасть їх на консоль моніторингу. Він знайде не лише ваше мережеве обладнання, а й фізичні сервери, віртуальні сервери, хмарні сервери та програми. Існує навіть перегляд карти, який можна натиснути, щоб отримати додаткову інформацію про кожен пристрій.

WhatsUp Gold також має чудову систему оповіщення, щоб повідомляти вам про проблеми, перш ніж користувачі їх помітять. За допомогою Центру сповіщень інструмента ви можете використовувати попередньо визначені пороги або встановити їх відповідно до ваших конкретних потреб. Система сповіщень дозволяє створювати політики дій, які визначають, що відбувається, коли контрольований параметр змінює стан. Сповіщення можна передавати електронною поштою, SMS, повідомленнями Slack або IFTTT. Система також може перезапускати служби та запускати веб-сигнали.

Безкоштовна версія WhatsUp Gold доступна — як це було завжди — але вона обмежена моніторингом максимум п’яти пристроїв. Для більшої кількості пристроїв доступні платні ліцензії з трьома рівнями збільшення функціональності зі структурою цін на основі кількості пристроїв, які підлягають моніторингу. Існує також безкоштовна повнофункціональна пробна версія, яку ви можете використовувати протягом обмеженого часу.

4. ManageEngine OpManager

ManageEngine — ще один відомий виробник інструментів управління мережею. Його інструмент OpManager — це повне рішення для управління, яке задовольнить більшість потреб моніторингу. Інструмент працює на Windows або Linux і має чудові функції. Однією з них є функція автоматичного виявлення, яка може відображати вашу мережу, надаючи вам унікально налаштовану інформаційну панель.
Панель інструментів ManageEngine OpManager є ще одним із сильних сторін інструментів. Він надзвичайно простий у використанні та навігації, а також має функцію деталізації. Якщо вам подобаються мобільні програми, вони доступні для планшетів і смартфонів, що дає вам доступ до інструменту з будь-якого місця. Загалом, це дуже відшліфований і професійний продукт.

Попередження в OpManager так само добре, як і всі інші його компоненти. Існує повний набір сповіщень на основі порогових значень, які допоможуть виявити, ідентифікувати та усунути проблеми з мережею. Для кожного показника продуктивності можна встановити кілька порогових значень з різними сповіщеннями.

Якщо ви хочете спробувати ManageEngine OpManager перед покупкою, доступна безкоштовна версія. Але це не обмежена в часі пробна версія, а обмежена функціями. Це, наприклад, не дозволить вам контролювати більше десяти пристроїв. Хоча цього може бути достатньо для цілей тестування, цього недостатньо для всіх мереж, крім найменших. Для більшої кількості пристроїв ви повинні вибрати між тарифним планом Essential або Enterprise. Перший дозволить вам контролювати до 1000 вузлів, а інший — до 10 000. Інформацію про ціни можна отримати, звернувшись до відділу продажів ManageEngine.

5. Кактуси

Cacti, можливо, є найбільш використовуваною безкоштовною системою моніторингу з відкритим кодом. Можливо, він не такий багатий, як деякі комерційні продукти, але, враховуючи його ціну, це чудовий інструмент. Каті також має деяке історичне значення. Окрім MRTG, який є матір’ю всіх інструментів моніторингу мережі та віддаленим батьком, це, можливо, найстаріший інструмент моніторингу, який ще існує. І цього не було б, якби це не був чудовий інструмент.

Cacti вперше був випущений ще в 2004 році як веб-інструмент для RRD, компонента MRTG для ведення журналів і графіків. Його основними компонентами є швидкий опитувальник, просунуті шаблони графів і кілька методів збору даних. Cacti також має контроль доступу користувачів, і кожен користувач може бути налаштований на доступ до різного набору графіків, що є корисною функцією для великих розгортань із кількома командами підтримки. Cacti також може похвалитися простим у використанні, хоча і дещо застарілим веб-інтерфейсом. Він може масштабуватися від локальних мереж невеликого бізнесу або домашньої мережі до складних мереж з тисячами пристроїв на кількох сайтах.

Cacti використовує RRDTool для зберігання даних у базі даних SQL і для створення графіків. В основному він написаний на PHP, що дозволяє легко змінити його відповідно до ваших потреб. Інструмент має вбудовані шаблони для кількох типів пристроїв. Ці шаблони вже містять більшість елементів, які ви можете відстежувати. Cacti настільки популярні, що багато шаблонів для пристроїв можна завантажити з веб-сайтів виробників пристроїв або з форумів Cacti, керованих спільнотою. Єдине, чого не вистачає продукту, це хороша функція попередження. Але з відкритим кодом PHP ніщо не заважає нікому його додати.