Зверху вниз проти Підхід «знизу вгору»: відмінності

Categories:

Підхід «зверху вниз» проти «знизу вгору» є предметом постійних дебатів у світі менеджменту.

Кожна з них чудова по-своєму для різних проектів, команд та організацій. Обидва мають свої плюси та мінуси, але люди все ще застрягли у виборі того, що і коли.

Причина полягає в тому, що ефективне управління є ключовим, незалежно від того, чи хочете ви керувати організацією, завершувати чи успішно проектувати.

Якщо все зроблено правильно, це може заощадити час і ресурси, щоб ви могли інвестувати в інші завдання, уникаючи складнощів і тертя.

Отже, давайте порівняємо «зверху вниз» із «знизу вгору» та визначимо, який метод кращий для вас.

Підхід «зверху вниз» проти «знизу вгору»: що це таке?

Стосовно стилів управління, давайте розберемо підходи «зверху вниз» проти «знизу вгору».

Що таке підхід зверху вниз?

Низхідний підхід до управління дотримується класичної ієрархічної структури, де рішення приймається зверху вниз. Особи вищого рівня, які приймають рішення, такі як генеральний директор або власник компанії, знаходяться на вершині цієї ієрархії. Він переходить до співробітників середнього рівня, таких як менеджери, а потім далі до співробітників нижчого рівня.

Подумайте про підхід «зверху вниз» як про піраміду, у якій генеральний директор ставиться на кінчик, а потім розширюється піраміда та заповнюється більшою кількістю людей на шляху вниз. Тут кожне рішення, від бізнес-систем і робочого місця до робочої сили, визначається та організовується вищим керівництвом. Далі кожне рішення передається вниз, дотримуючись цього ланцюжка команд.

Підхід «зверху вниз» спирається на ранг працівників або окремих осіб. Особи чи працівники вищого рангу покладаються на цей тип управління для вирішення цілей і завдань, тоді як працівники нижчого рангу залежать від нього для виконання своїх завдань. Традиційні галузі, такі як охорона здоров’я, виробництво, роздрібна торгівля та юридичні послуги, як правило, дотримуються управління зверху вниз.

Що таке підхід «знизу вверх»?

При висхідному підході до управління бізнес-ціль або обов’язки розподіляються між співробітниками. Це означає, що цей тип стилю управління вітає активізацію участі всієї організації, включаючи осіб, які займають будь-який ранг в організації, в робочих і бізнес-процесах.

Після завершення роботи вона передається на затвердження особам вищого рівня. Він пропонує більший робочий простір для співпраці та дає їм відчуття причетності та цінності, оскільки вони матимуть право голосу в різних бізнес-процесах. Вони можуть надавати внески та працювати над досягненням поставлених цілей.

Тут вище керівництво призначає завдання з дедлайнами різним командам, які керуються самостійно. Команди знаходять найкращий спосіб вирішення проблеми та досягнення цілей. Це не обмежується лише виконанням наказів; отже, це створює більшу довіру серед працівників до керівництва вищого рівня та організації в цілому.

У сучасному робочому середовищі підхід «знизу вгору» набуває все більшої популярності, оскільки компанії стають більш відкритими до того, щоб прислухатися до того, що кожен може сказати, і вітати ідеї будь-кого, незалежно від того, скільки досвіду вони мають. Сучасний бізнес шукає інноваційні ідеї для вирішення проблем як для клієнтів, так і для бізнесу. Він використовується в багатьох галузях, таких як розробка програмного забезпечення, маркетинг тощо.

Підхід «зверху вниз» проти «знизу вгору»: як вони працюють?

Як працює підхід «зверху вниз»?

Коли організація використовує підхід до управління «зверху вниз», вона підходить до конкретного проекту або виконує рішення з верхнього рівня вниз. Вони починають із розгляду ширшої картини, що стоїть за певною ціллю, і починають працювати над нею у зворотному напрямку, щоб з’ясувати завдання, які кожна особа та команда повинні виконати для досягнення цієї мети.

  Чому Tinder не дозволяє мені видалити обліковий запис?

У цій конструкції повне планування проекту відбувається на верхньому рівні або рівні управління організацією. Вони викладають цілі, обговорюють здійсненність і створюють план. Потім вони повідомляють план усім іншим в організації для реалізації. Крім того, у них навряд чи є місце для більших коригувань. Рівень керівництва також може інструктувати керівників щодо завдань і того, як розподілити їх між окремими працівниками.

Отже, коли мета досягає середнього або нижнього рівня, менеджери розподіляють завдання та направляють свої команди щодо того, чого і як досягти. Таким чином мета або рішення рухаються зверху вниз, як піраміда.

Цей підхід є ефективним, надійним і стабільним, хоча може здатися, що він суворий. Він передбачає згуртовану подібну структуру для кожного проекту, що усуває плутанину та підтримує дисципліну команд. Це також дозволяє командам ефективно слідувати добре відпрацьованому робочому процесу.

Як працює підхід «знизу вгору»?

Підхід «знизу вгору» вимагає, щоб організація починала з нижнього рівня до верхнього або управлінського рівня. Співробітники з усіх відділів і рівнів співпрацюють, щоб визначити кроки для досягнення мети.

Тут ширші цілі можна встановити на рівні компанії, але ключові результати можуть визначити окремі особи та команди. Цей стиль управління є більш гнучким і корисним для компаній, які віддають перевагу інноваціям. Щоб команди могли ефективно співпрацювати, плануються щоденні зустрічі. Крім того, менеджери та лідери тісно співпрацюють з членами своєї команди та визначають рішення для кожного рівня, щоб робота просувалася відповідно до плану ефективно.

На відміну від підходу «зверху вниз», який зосереджується на більшій проблемі та розбиває її на менші частини для роботи, підхід «знизу вниз» фокусується на вирішенні менших проблем спочатку та їх інтеграції в повне рішення. Він широко використовується в таких сферах, як прогнозування, бюджетування, встановлення цілей тощо.

Підхід «зверху вниз» проти «знизу вгору»: переваги

Цей підхід «зверху вниз» проти «знизу вгору» не є повним, якщо не вникнути в деталі того, наскільки вони корисні окремо. Отже, давайте розберемося в їхніх перевагах в управлінні, починаючи з підходу зверху вниз.

Переваги підходу зверху вниз

Низхідний підхід до управління пропонує багато переваг для організацій, особливо для великих із багатьма відділами чи командами. Ось деякі з цих переваг:

 • Краща ясність: він пропонує добре організовані, налагоджені та зрозумілі бізнес-процеси для кожної команди та її членів без плутанини. Оскільки всі комунікації та рішення відбуваються з певного місця в одному напрямку, це зменшує кількість непорозумінь. Кожен знатиме, чого від нього зазвичай очікують, і готовий це зробити. Таким чином, вони можуть досягти мети з чіткою картинкою в руках, що також підвищує ефективність.
 • Швидке впровадження: управління «зверху вниз» передбачає прийняття рішень в одному місці. Рішення проходить весь шлях від верху до низу; отже, розподіл, виконання та завершення завдань стає легшим і швидшим. Це також кращий спосіб для багатьох інвесторів і компаній мати справу з юридичними чи іншими суворо контрольованими галузями, оскільки вони не очікують плутанини чи нещасних випадків.
 • Більша підзвітність: коли перед членами команди є чітко визначені цілі та завдання, усе, що їм потрібно робити, це працювати над ними та отримувати найкращі результати. Їм не потрібно витрачати свій час на ідеї. Однак вони також повинні бути відповідальними за свої дії та обов’язки та виконувати свою роботу вчасно.

  Крім того, таким чином стає легше відстежувати неефективність і проблеми, оскільки завдання кожного чітко розписані. Таким чином, рівень управління може безпечно виявити джерело таких проблем і швидко їх діагностувати.

 • Легка крива навчання: підхід до управління «зверху вниз» є поширеним і широко прийнятим у всьому світі. Отже, більш імовірно, що коли ви наймаєте нового працівника, він уже знає про цю структуру та про те, як з нею працювати. І навіть якщо вони новачки, нічого складного тут немає. Їм залишається лише виконувати замовлення згідно з інструкціями та виконувати роботу вчасно. Тому їм легше підлаштуватися під такий стиль управління.
 • Зменшення ризиків: прийняття рішень на рівні керівництва також призводить до зменшення ризиків, оскільки власник або генеральний директор є тим, хто остаточно визначає мету та затверджує роботу. Вони працюють у галузі протягом тривалого часу та знають, що вони роблять, маючи всю інформацію про вимоги. Вони також знають про ризики, пов’язані з проектом або їхнім рішенням, і його наслідки. Таким чином, тільки якщо рішення є безризиковим або проект завершено з усім необхідним, він буде схвалений.
  Як підключити два динаміки Google Assistant Nest для стереозвуку

Переваги підходу «знизу вгору».

Підхід «знизу вгору» є новим і більше підходить для команд, які прагнуть до співпраці та інновацій. Ось переваги цього стилю управління.

 • Вища співпраця: динаміка бізнесу змінюється. Тепер не тільки особи вищого рівня можуть пропонувати план або приймати рішення, а й співробітники нижчого рівня. Гарна ідея може прийти звідки завгодно; отже, сучасні підприємства впроваджують управління «знизу вгору», щоб приймати ідеї, дозволяти командам планувати свої ключові результати та визначати найкращий спосіб досягнення мети. Все це покращує співпрацю в усій організації, де члени команди можуть працювати пліч-о-пліч на кожному кроці.
 • Підвищення морального духу: коли працівникам довіряють приймати рішення, вони відчувають, що їх цінують і що їхня думка має значення. Таким чином, працівники також починають більше довіряти та цінувати компанію та керівництво високого рівня та залишаються лояльними працівниками. Вони можуть працювати разом і разом досягати місця призначення, незважаючи на відмінності в рейтингу. Це не тільки підвищує їхній моральний дух, але й допомагає вам зберегти свої найвищі таланти.
 • Спонукає до інновацій: людина, яка працює в полі, матиме більше досвіду в реальному часі про те, що насправді відбувається, ніж той, хто навчає зі своєї комфортної кімнати з кондиціонером.

Розмірковуючи про це, розквітла ідея підходу «знизу вверх». Співробітники нижчого рівня можуть надати вам чіткий контекст, потенційні відгуки та пропозиції, які керівництво вищого рівня може пропустити. Вони також можуть створювати інноваційні ідеї та креативність, щоб допомогти вам досягти кращих результатів.

Підхід «зверху вниз» проти «знизу вгору»: недоліки

Буде брехнею, якщо я про одне скажу все добре і нічого поганого. Усе має плюси та мінуси, як і ці стилі управління. Давайте знайдемо «зверху вниз» проти «знизу вгору» на основі їхніх недоліків.

Недоліки підходу зверху вниз

Незважаючи на те, що підхід «зверху вниз» вигідний з точки зору ясності, поставлених цілей, факторів ризику тощо, він також має багато недоліків. Це може вплинути на моральний дух команди, креативність і кінцеву мету. Ось як.

 • Обмежує креативність: оскільки всі рішення переходять від верхнього рівня до нижчого в організації, це обмежує співробітників працювати над визначеними завданнями. Це також практично не залишає місця для коригувань і дає менше можливостей для співпраці та творчості. Крім того, багато організацій, які впроваджують підхід «зверху донизу», менш імовірно прислухаються до нових точок зору співробітників нижчого рівня та є менш гнучкими у внесенні змін.
 • Більший розрив між вищим і нижчим рівнями: підхід до управління «зверху вниз» може передбачати великий розрив між працівниками вищого та нижчого рівня та окремими особами. Це тому, що вони менш схильні до співпраці. Верхній рівень окреслює мету, її вимоги та способи її досягнення. З іншого боку, нижчий рівень чекав би на надходження наказів, щоб почати працювати. Отже, вони працюють окремо і матимуть менше взаємодії з керівництвом.
 • Нижча залученість: із меншою співпрацею між командами та відділами рівень залученості працівників знижується. Вони також можуть відчувати, що їхні думки та відгуки не дуже цінуються, навіть якщо вони праві. Це створює зниження довіри та лояльності для всієї організації, що може негативно вплинути на збереження ваших найкращих виконавців.

Недоліки підходу «знизу вверх».

Незважаючи на сучасний підхід до управління, підхід «знизу вгору» все ще не є кращим вибором багатьох організацій. Це може стати складним завданням для багатьох галузей і проектів. Давайте розберемося в мінусах цього стилю управління.

 • Відсутність уявлення: не кожен матиме більш глибоке уявлення про проект або процеси. Багато співробітників можуть бути новими столярами та початківцями, тоді як інші можуть бути з різних відділів.

  Отже, не буде користі, якщо ви почнете включати всіх у повний проект. Такі фактори, як цілі, бюджетування, показники, прогнозування тощо, зазвичай невідомі в масштабах організації. І навіть якщо вони це зроблять, результат може продемонструвати неефективність через відсутність уявлень, досвіду та впливу.

 • Ризик. Довіряти своїм невеликим командам виконання всіх завдань може бути ризиковано через недостатню обізнаність про ризики дії чи рішення та їхній вплив на вашу організацію та клієнтів. Це може стати критичним для суворо регульованих галузей, таких як охорона здоров’я, банківська справа тощо. Ці сфери потребують досвіду для розуміння дії, оцінки ризику та інших важливих аспектів.
  Чому деякі значки програм Mac закреслені?

Порівняльна таблиця

Підхід «зверху вниз» Підхід «знизу вгору» Рішення рухається зверху вниз, як піраміда. Рішення рухається знизу вгору, як перевернута піраміда. Менша гнучкість обмежує креативність. Більша гнучкість сприяє творчості та інноваціям, вітаючи ідеї від усієї організації. Нижчий рівень співпраці між командами та організацією. Вищий рівень співпраці між командами та всією організацією, незалежно від рангів. Чітко визначені цілі та завдання для кожної команди та члена. Окремі особи співпрацюють, щоб вирішити проблему, а потім надсилають результат на вищий рівень для затвердження. Менший шанс плутанини та ризику. Більше шансів плутанини та ризику. , банківська справа тощо. Підходить для слабо регульованих і менш критичних галузей, таких як маркетинг, розробка програмного забезпечення тощо.

Чи можна поєднати та реалізувати обидва підходи?

Так. Адаптація підходів зверху вниз і знизу вгору в різних місцях може принести більше переваг вашій організації. Ви можете використовувати метод «зверху донизу», щоб використовувати його плюси, одночасно нейтралізуючи його мінуси, використовуючи підхід «знизу вгору», де це можливо.

Необхідно використовувати обидва, тому що потреби працівників і бізнесу часто змінюються. Тому навчіть своїх менеджерів бути готовими до обох підходів і використовувати той, де один із них більше підходить.

Члени команди можуть надіслати свою ідею чи план своєму лідеру, щоб отримати схвалення, а потім реалізувати їх. Таким чином можна реалізувати «знизу вгору». Крім того, довгострокові цілі, бюджетування та інше важливе планування повинні бути сплановані керівництвом і доведені до нижчого рівня.

Деякі ресурси

Щоб допомогти вам вивчити два режими керування, ось деякі ресурси, які можуть пролити більше світла на ці теми:

Вірте в людей: Рішення «знизу вгору» для світу «зверху вниз».

Ця книга, написана Чарльзом Кохом спільно з Браяном Хуксом, доступна на Amazon. Це дасть вам чітке уявлення про підхід «знизу вверх».

Зверху вниз, знизу вгору та збоку: структура для планування комунікації

Знову чудова знахідка Amazon. Ця книга Террі Врублевскі чудова, якщо ви хочете вивчити підходи зверху вниз, знизу вгору та бічні підходи.

Революція «знизу вгору»: оволодіння новим світом підключення

Написана Робом Каллом. Отримайте все, що вам цікаво про підхід «знизу вгору», з цієї книги, доступної на Amazon, і зрозумійте, як цей підхід може революціонізувати світ менеджменту.

Підхід «зверху вниз» проти «знизу вгору»: що краще?

Вибір між підходом «зверху вниз» і «знизу вгору» складний, оскільки кожен проект, команда та компанія відрізняються своїми вимогами та викликами.

Тому майте на увазі свої вимоги до конкретного проекту та доступні ресурси для завершення проекту.

Наприклад, якщо ви починаєте роботу в менш ризикованому бізнесі з кількома членами, кращим вибором може бути використання принципу «знизу вверх». Але якщо ви малий бізнес, який працює в жорстко регульованій галузі, ви можете обрати підхід зверху вниз.

З іншого боку, якщо ви велике підприємство з величезним резервом талантів, ви можете вибрати будь-кого з них. Однак для зменшення плутанини у великому підприємстві переважно віддають перевагу підходу зверху вниз.

Що б ви не вибрали, зберігайте свої канали зв’язку чистими та забезпечуйте прозорість, щоб ваші співробітники могли вам більше довіряти.