Записані вами компакт-диски псуються: ось що вам потрібно зробити

Якщо ви використовували комп’ютер у період з 1997 по 2005 рік, ви, ймовірно, спалили цінні дані принаймні на одному записуваний компакт-диск (CD-R) або DVD-R. На жаль, вони мають обмежений термін служби, і багато з них уже стали нечитабельними. Ось чому важливо створити резервну копію записуваних дисків, поки не стало надто пізно — ось як це зробити.

Проблема: гниття даних оптичного диска

Диски CD-R і DVD-R зберігають дані на шарі барвника, який розплавляється лазером під час запису даних. Цей шар барвника не є повністю стабільним і може хімічно руйнуватися з часом, що спричиняє втрату даних. Крім того, відбиваючий шар на верхній частині диска може окислюватися, що ускладнює читання даних.

У результаті багато дисків CD-R і DVD-R, записаних наприкінці 90-х і початку 00-х, тепер нечитані в сучасних оптичних дисководах. А для тих, хто залишився, годинник цокає.

Оцінки щодо терміну служби CD- і DVD-R дуже різняться два і 100 років. У 2004 році Бібліотека Конгресу США спонсорувала дослідження оцінили термін придатності записуваних дисків доступні на той час. Він імітував старіння дисків CD- і DVD-R, які зберігалися в ідеальних умовах навколишнього середовища (тобто при кімнатній температурі 50 відсотків вологості без сонячного світла та грубого поводження).

Дослідження прийшло до висновку, що більшість записуваних дисків, які зберігаються в ідеальних умовах, прослужать принаймні 30 років, але результати сильно відрізнялися в залежності від бренду. Проте в ньому також сказано, що «очікується, що «диски, піддані більш суворим умовам температури та вологості, будуть мати менший термін служби».

Отже, якщо ви зберігаєте свої CD- або DVD-R на гарячому горищі, ви можете виявити, що більша їх частина зіпсувалася. З нашого анекдотичного досвіду, якщо у вас є партія з 30 старовинних компакт-дисків споживчого класу, ви можете очікувати, що деякі з них будуть нечитабельними. Однак це залежить від якості диска, типу використовуваного барвника, швидкості, з якою вони були записані, і способу їх зберігання.

У 2010 році Канадський інститут охорони природи опублікував а детальний аналіз довговічності CD-R і DVD-R який розбив очікуваний термін служби на основі складу барвника та відбивного шару. Подібно до звіту Бібліотеки Конгресу, оцінки сильно відрізнялися від п’яти до 100 років, залежно від складу диска. На жаль, оцінка мінімального терміну служби в 100 років стосується лише дорогих високоякісних компакт-дисків із золотою підкладкою, якими користується дуже мало людей.

Навіть за ідеальних умов все одно є привід для тривоги. Навіть якщо записуваний диск споживчої якості зберігався в ідеальному місці, він може прослужити (у середньому) близько 30 років. Багатьом записуваним дискам вже 15-25 років, а це означає, що настав час створити їх резервну копію.

Як створити резервну копію дисків CD-R і DVD-R

Щоб створити резервну копію старих дисків CD-R або DVD-R, вам знадобиться комп’ютер і сумісний оптичний привід CD або DVD для читання дисків. Деякі люди досягли більшого успіху, використовуючи старі диски, стверджуючи, що вони, як правило, читають старі диски краще, ніж сучасні. Хоча це неочевидний доказ.

Крім того, старі диски може бути важко отримати, якщо тільки ви знайдіть на eBay. Якщо ви вирішили шукати стару модель, зосередьтесь на відомих брендах. Sony, наприклад, була відома тим, що виготовляла високоякісні диски. Звичайно, чи буде вінтажний накопичувач працювати з сучасним комп’ютером, це зовсім інше питання.

Якщо ви хочете спробувати новіший привід для читання дисків, ви можете легко придбати його в Інтернеті. Більшість нових оптичних приводів повинні працювати нормально, доки CD- або DVD-R не почали деградувати.

Ми рекомендуємо такі диски:

Для ПК з Windows: фірмовий оптичний USB-накопичувач, наприклад цей добре рецензований Dell була б гарна ставка.
Для комп’ютерів Mac: гарною ставкою було б Apple USB SuperDrive.

Існує кілька способів копіювання даних зі своїх CD- та DVD-R дисків.

Варіант 1: скопіюйте дані безпосередньо

Якщо ваш ПК або Mac розпізнає дані на ваших CD- та DVD-R дисках, найпростіший спосіб створити їх резервну копію — просто вручну скопіювати файли на жорсткий диск або SSD. Для цього просто помістіть компакт-диск або DVD-R в оптичний носій, а потім відкрийте його на комп’ютері.

Найкраще це зробити за допомогою якоїсь організаційної структури, якщо ви створюєте резервні копії великої кількості дисків. Наприклад, ви можете створити окрему папку для вмісту кожного диска. Назвіть папку так, щоб ідентифікувати її вміст, наприклад «CD-R – фотографії з весілля Тома 2002 року».

Варіант 2. Створення образів диска

Іноді CD-R або DVD-R може бути з платформи, яку ви більше не використовуєте, і ви не зможете прочитати їх належним чином. Наприклад, скажімо, ви записали компакт-диск для набору для розробки ігрової консолі, але Windows не може його прочитати. У подібних випадках подумайте про створення образу диска.

Образ диска фіксує всю структуру оптичного диска, включаючи всі файлові дані та файлову систему (якщо така є), таким чином, щоб за потреби можна було пізніше відтворити його на іншому диску. Хороші утиліти для створення образів дисків включають WinImage для вбудованої програми Disk Utility для Windows і macOS.

Створіть резервні копії ваших оптичних дисків

Усі цифрові носії споживчого рівня мають обмежений термін служби. Це лише питання часу, коли пластмаси хімічно розпадуться, метали окисляться або магнітні сигнали згаснуть. Це означає, що цифрове збереження потребує активного обслуговування.

Отже, після того, як ви закінчите резервне копіювання своїх CD- або DVD-R, переконайтеся, що дані, які ви щойно скопіювали, будуть постійно створюватися в майбутньому. Ви можете зробити це за допомогою хмарного резервного копіювання, зовнішнього диска або накопичувача NAS тощо.

Один із найкращих способів зберегти ваші дані вдома — це зберігати файли в резервному сховищі (наприклад, у масиві RAID). Потім просто продовжуйте мігрувати дані на нове обладнання, якщо це необхідно (всі диски з часом зношуються) і на нові платформи в міру їх появи.

Що робити, якщо я знайшов поганий диск?

Якщо ви створюєте резервну копію дисків CD-R або DVD-R і знайшли диск, який неможливо прочитати або містить помилки, найкраще скопіювати якомога більше даних, а потім спробувати перенести диск на інший оптичний диск. Якщо другий диск виходить з ладу, спробуйте третій.

Іноді CD- та DVD-R записувалися на високій швидкості з високим рівнем помилок, які зазвичай виправлялися на льоту за допомогою коду для виправлення помилок. Це може ускладнити їх читання для сучасних оптичних дисководів, тому спробуйте їх на старішому диску, якщо можливо.

Існує також деяке програмне забезпечення, яке стверджує, що допомагає відновити дані з оптичних носіїв, наприклад IsoBuster (Для Windows.) Якщо це не спрацює, можливо, вам просто доведеться назвати це втратою і сподіватися, що ви зберегли дані в іншому місці.

Якщо дані неймовірно важливі та незамінні, ви можете найняти службу судово-медичної експертизи для відновлення даних, щоб витягти все, що з них залишилося. На жаль, знайти надійну службу відновлення даних непросто, тому вам доведеться провести деякі дослідження. Щасливого копання!