Етапи, стратегії, управління тощо

Життєвий цикл продукту може бути потужним інструментом для маркетологів і осіб, які приймають рішення в компанії, щоб покращити свої маркетингові стратегії, плани та лояльність клієнтів, оптимізувати витрати та отримати кращі прибутки.

Будь-який продукт має життєвий цикл, будь то автомобіль, медичне обладнання, косметика, смартфони чи будь-що інше.

Щоб залишатися конкурентоспроможним на своєму ринку та отримувати прибуток, необхідно знати, коли запускати продукт, вносити необхідні покращення, видаляти його з ринку чи створювати новий.

У цій статті я розповім про життєвий цикл продукту, його етапи, стратегії для кожного етапу, приклади та переваги.

Що ви маєте на увазі під життєвим циклом продукту?

Повна тривалість життя продукту з моменту його розробки до моменту зняття з ринку називається життєвим циклом продукту. Він включає в себе різні етапи:

 • Розробка продукту з використанням відповідних навичок, інструментів, методів і процесів
 • Виведення на ринок для цільових користувачів
 • Зростання, коли зростає попит, продажі та популярність товару
 • Зрілість, коли продукт досяг максимального успіху та почав демонструвати деякий спад
 • Занепад — це коли популярність і продажі продукту швидко падають, і тому продукт вилучається з ринку.

Життєвий цикл продукту є корисним інструментом для маркетологів, менеджерів із продуктів та інших важливих зацікавлених сторін компанії. Це допомагає їм визначити найбільш підходящий час для запуску продукту або послуги, почати його розробку та дизайн, розробити маркетингові стратегії, знизити або підвищити ціни, запропонувати знижки у відповідний час, розширити охоплення на нові країни чи ринки або припинити його виробництво.

Приклад життєвого циклу продукту (приклад)

Візьмемо для прикладу iPhone. iPhone є високоякісними, незалежно від того, йдеться про їхню якість, функції чи безпеку, і заслуга в цьому належить команді розробників і ключовим особам, які приймають рішення.

Джерело: Яблуко

Коли виробництво закінчується, вони запускаються на певні ринки з попитом. Вони зберігають високі ціни, щоб залучити переважно клієнтів преміум-класу. На цьому етапі вони також зберігають високі витрати на збут і маркетинг. Його попит починає зростати, коли він наближається до стадії зростання. Більше маркетингу робиться, щоб охопити більше аудиторії, і продажі різко збільшуються.

На стадії зрілості продажі можуть сповільнитися в міру зростання конкуренції. Це триває до тих пір, поки кількість саке не почне знижуватися, коли з’являться кращі продукти з передовими технологіями та функціями.

Як працює життєвий цикл продукту?

Хіба життєвий цикл продукту не схожий на життя людини?

Я думаю, що так.

Життя людини починається в утробі матері, де вона починає розвиватися до дев’яти місяців. Далі на світ з’являється малюк. Потім вони починають рости у вигляді інтелекту, росту, маси тіла тощо до певного віку. Вони вчаться, обирають професію, будують собі життя, перебувають у розквіті здоров’я та кар’єри.

Потім вони дорослішають, і їх здоров’я та джерела доходу починають спочатку погіршуватися. Вони помирають через хворобу, нещасний випадок або просто старіють і залишають фізичний світ. Це знаменує кінець життєвого циклу людини.

Подібним чином, життєвий цикл продукту починається в свідомості команд продукту, осіб, які приймають рішення, і зацікавлених сторін. Вони починають розробку продукту з кожної його частини чи функції. Після завершення розробки продукту компанія випускає продукт на ринок.

Далі продукт починає зростати з часом за допомогою правильних маркетингових стратегій. На цьому етапі продукт приносить компанії більші продажі, дохід і популярність. Потім настає момент, коли продукт стикається з великою конкуренцією та насиченням ринку, і зрештою починає падати його продажі та популярність.

Зі стрімким занепадом компанія остаточно прибрала продукт з ринку. Це означає кінець життєвого циклу продукту.

Тепер ви знаєте, наскільки вони схожі 😊

Етапи життєвого циклу товару

#1. Стадія розвитку

Виходячи з типу вашого бізнесу, ви плануєте розробку продукту. Це починає життєвий цикл продукту, де ви повинні визначити тип продукту для розробки. Наприклад, якщо ви є виробником мобільних пристроїв, ви можете створити новий смартфон з унікальними функціями та зовнішнім виглядом, який зможе зацікавити ваших цільових клієнтів.

Це вимагає багатьох дискусій із вашою командою продукту, інвесторами та іншими зацікавленими сторонами. Вам потрібно буде продумати багато аспектів продукту протягом усього його життєвого циклу. Ви повинні планувати кожен крок і створювати надійні стратегії для підходу до кожного кроку.

Це передбачає ретельне дослідження ринку, оцінку проблемних точок клієнтів, дослідження конкурентів, можливості вашої компанії вирішити ці проблемні точки за допомогою рішення тощо.

Після цього ви можете розпочати розробку продукту, використовуючи свої ресурси, досвід команди та інші фактори. Ви хочете почати з прототипу та протестувати його, щоб оцінити його функціональність. Якщо ви помітили проблеми, негайно виправте їх. Далі можна виробляти кілька повноцінних продуктів і виводити їх на цільовий ринок.

#2. Етап вступу

Далі йде етап впровадження, коли ви запускаєте свій продукт на ринок. Бажано представити партію продукту в меншому регіоні, щоб оцінити його ефективність. На цьому етапі вам потрібно буде створити ефективні маркетингові стратегії для продукту, щоб просувати його перед цільовою аудиторією.

Для цього ви повинні визначити, де ваша аудиторія з більшою ймовірністю помітить продукт. Це можуть бути канали соціальних мереж, YouTube, телебачення, рекламні щити тощо. На основі цього створіть повідомлення про свій бренд і продукт, а також персоналізуйте рекламу. Покажіть свій USP, унікальні функції та інші переваги, якими клієнти можуть скористатися продуктом.

У результаті ви можете стати свідками початкових продажів, які з часом повільно зростатимуть, оскільки продукт має потенціал. На цьому етапі подумайте про те, щоб отримати відгуки клієнтів від тих, хто користувався продуктом.

Ці дані допоможуть вам виявити проблеми в продукті, щоб ви могли їх вирішити та випустити на ринок більше продуктів із покращеними версіями. Продовжуйте повторювати та покращувати продукт, щоб задовольнити потреби клієнтів і збільшити продажі.

#3. Стадія росту

У життєвому циклі продукту етап зростання — це етап, на якому ваш продукт набуває популярності на ринку та стабільно забезпечує продажі та дохід. Тут попит на продукцію продовжує зростати. Це означає, що конкуренція на ринку також посилиться. Інші бренди можуть захотіти саботувати ваші стратегії або повторити їх.

Таким чином, ви повинні прагнути перемогти конкурентів, оцінюючи та вдосконалюючи свої методи та стратегії. На цьому етапі також важливо йти в ногу з очікуваннями клієнта, зберігаючи якість продукту. Ви навіть можете покращити якість і використання, додавши до нього більше функцій.

Продовжуйте отримувати відгуки клієнтів у різних каналах і завчасно вирішуйте проблеми, щоб створити враження, що ви дійсно дбаєте про клієнтів. Крім того, тепер ви можете планувати розширення охоплення продукту на інші регіони, якщо це можливо. Для цього ретельно зрозумійте нову ринкову динаміку, виклики та конкурентів і з’ясуйте шляхи їх вирішення.

Після цього виведіть його на ринок і запустіть ще кращі маркетингові стратегії в ширшому масштабі. Це створить кращі можливості для підвищення продажів, доходу та рентабельності інвестицій (ROI). Ви можете використати прибуток, щоб інвестувати у створення нових продуктів, підтримку діяльності та розширення свого бізнесу.

#4. Стадія зрілості

Після стадії зростання продукт продовжує користуватися популярністю та залучати продажі. Можна сказати, що ринок продукту наситився. На ринку не видно ні зростання, ні значного падіння. Тут конкуренція висока, ніж будь-коли, і на ринку є багато схожих продуктів від різних брендів.

На цьому етапі вам потрібно буде продовжувати утримувати клієнтів, використовуючи різні стратегії, як-от побудова міцніших стосунків, робота над зворотним зв’язком тощо.

Але жоден продукт не залишиться на ринку, яким би хорошим він не був, оскільки змінюються технології, техніка, вимоги споживачів. Тут ви помітите, що ваші продажі почали падати. Навіть якщо він не падає швидко, кількість продажів не зростає так швидко. Це етап зрілості життєвого циклу продукту.

На цьому етапі витрати на маркетинг і виробництво також можуть бути зменшені. Отже, якщо ви все ще хочете отримувати прибуток, надайте клієнтам більше переваг, наприклад більші знижки, привабливі пропозиції тощо, щоб вони купували у вас більше.

#5. Стадія занепаду

Продажі продукту та частка ринку починають швидко падати, незалежно від того, скільки зусиль ви докладаєте, коли продукт переходить у стадію падіння. Це може відбуватися з багатьох причин – застарілі технології, конкуренція, переваги споживачів тощо.

Люди завжди шукають кращі продукти, які є вдосконаленими, зручними, мають багато функцій і все ще доступні для них. Коли вони знайдуть щось краще, вони перейдуть на це.

Отже, якщо ваш продукт переходить на цю стадію, я б запропонував вам припинити його виробництво або просування та заощадити кошти. Якщо можливо, ви можете впровадити інновації та перезапустити продукт із покращеними версіями.

Багато брендів також починають продавати той самий продукт на інших ринках або в країнах, де на нього все ще є попит. Крім того, ви можете створити новий, вдосконалений продукт, який може відповідати сучасним вимогам.

Чому ви повинні дбати про життєвий цикл продукту?

 • Ефективне управління продуктом. Життєвий цикл продукту дозволяє маркетологам і особам, які приймають рішення, визначити, на якій стадії зараз знаходиться їхній продукт. Таким чином стає легше керувати продуктом, наприклад його вартістю, функціями та іншими аспектами.
 • Удосконалені стратегії: виходячи зі стадії продукту, ви можете розробити відповідні стратегії для маркетингу, розподілу ресурсів і використання правильних навичок і методів. Це допоможе вам відстрочити занепад продукту та продовжити його життєвий цикл.
 • Краще прийняття рішень. Незалежно від того, запускаєте продукт чи знімаєте його з полиць, ви можете прийняти кращі рішення щодо свого продукту в потрібний час.
 • Збільшення рентабельності інвестицій: завдяки вдосконаленим стратегіям і рішенням життєвий цикл продукту може принести кращу віддачу від ваших інвестицій. Ви можете отримати максимальну користь від своїх маркетингових зусиль, заощадити витрати та оптимізувати роботу.
 • Підвищення лояльності клієнтів: покращуючи продукт і обслуговування клієнтів на різних етапах, ви можете стати свідками кращої лояльності та задоволеності клієнтів.
 • Адаптація до змін: знаючи, коли потрібно вдосконалити свій продукт, припинити його випуск або запустити новий продукт, ви зможете легко адаптуватися до змін і залишатися релевантними на ринку.

Стратегії управління життєвим циклом продукту

Управління життєвим циклом продукту (PLM) відноситься до процесу управління даним продуктом на кожному етапі його життєвого циклу, від розробки та впровадження до зростання, зрілості та занепаду, за допомогою різних стратегій управління.

#1. Стратегії для етапу розвитку

Етап розробки вимагає спільного підходу різних відділів компанії для створення високоякісного продукту для вирішення проблемних моментів клієнтів. Не лише команда розробки продуктів, але й особи, які приймають рішення, команда маркетингу та інші зацікавлені сторони також повинні брати активну участь.

Ви можете обговорити свій план зі своєю командою, вислухати думку кожного та вибрати найкращий план для розробки продукту та інших етапів. Це визначить хід його життєвого циклу.

Виберіть правильні навички та таланти в команді розробників і накопичіть достатньо коштів для підтримки виробництва, маркетингу та інших витрат. Ви також повинні надати своїй робочій силі передові інструменти та методи для прискорення виробництва.

#2. Стратегії для етапу вступу

Виводячи продукт на ринок, ви можете спочатку зробити це в невеликому регіоні. Оцініть, як він працює там, беручи до уваги цифри продажів і відгуки клієнтів. Це допоможе вам зрозуміти основні проблеми, з якими стикаються клієнти. Негайно вирішуйте їх і запускайте на ширшій території.

На цьому етапі ви повинні прагнути викликати інтерес до вашого продукту в очах ваших цільових клієнтів. Це вимагає поінформованості, ефективного маркетингу та виділення серед інших брендів та їхніх продуктів. Ви можете зробити це за допомогою PR, маркетингу впливу, соціальних мереж тощо, щоб змусити людей говорити про продукт.

Крім того, намагайтеся підтримувати конкурентоспроможність цін у вашому сегменті бізнесу. Ви також можете запропонувати безкоштовні зразки або випробування продукту, спеціальні ціни для запуску тощо.

#3. Стратегії для стадії зростання

Маркетинг повинен приділяти найбільшу увагу компаніям, коли продукт знаходиться на стадії зростання. Це коли ваш продукт популярний, а продажі та доходи значно зростають.

Створюйте сильніші маркетингові повідомлення та доводьте їх до вашої аудиторії через різні канали, де цільова аудиторія може їх побачити. Це може бути телевізійна реклама, реклама на YouTube, реклама в соціальних мережах тощо.

Продовжуйте повертатися до своєї аудиторії, щоб вони щоразу вибирали вас. Проведіть належне дослідження ринку та споживачів, перш ніж вийти на новий ринок, і стратегічно встановіть ціни.

Крім того, ви можете додати більше функцій до свого продукту або випустити оновлення, щоб узгодити його з технологіями, що розвиваються, і задовольнити потреби аудиторії. Ви також можете працювати над іншими сферами свого бізнесу, наприклад, покращувати взаємодію з клієнтами та вирішувати проблеми, отримані на основі відгуків.

#4. Стратегії для стадії зрілості

Зі значним зростанням конкуренції та насиченістю ринку продажі та зростання сповільнюються, коли ваш продукт досягає цієї фази. Таким чином, ви повинні створити стратегії для продовження життєвого циклу продукту, щоб зберегти частку ринку та продовжувати отримувати прибуток протягом якомога довшого часу.

Для цього вдосконаліть продукт, попрацювавши над його основними проблемами та додавши цінні функції. Ви можете оновити брендинг і упаковку, щоб зацікавити споживачів. Переоцініть свої маркетингові стратегії та вдосконаліть їх. Крім того, ви можете регулювати ціни, щоб збільшити продажі й одночасно отримати прибуток. Надайте привабливі знижки та пропозиції та підвищте якість обслуговування клієнтів.

#5. Стратегії для стадії занепаду

Оскільки продажі та зростання продукту падають, компанія повинна оптимізувати розподіл продукту та канали збуту, зводячи втрати до мінімуму. Ви також повинні оптимізувати свої операції та обслуговування клієнтів, щоб клієнти отримували від вас лише найкращі продукти та послуги.

Крім того, ви можете зменшити свої витрати або надати більше знижок і пропозицій для збільшення продажів. Якщо ви запитаєте мене, компанія не повинна випускати варіації продукту на цьому етапі. Замість цього ви можете спробувати зменшити зону покриття, зосередившись лише на прибуткових областях. Подбайте більше про своїх лояльних клієнтів і дайте їм підстави довіряти вам.

Однак, якщо продукт більше не приносить прибутку на цільовому ринку, ви можете взагалі припинити його випуск. Або ви можете перемістити його на інший ринок, де є попит на ваш продукт.

Висновок

Сподіваюся, ця стаття дасть вам уявлення про життєвий цикл продукту та його етапи, щоб ви могли сформулювати відповідні стратегії для своїх продуктів. Це допоможе вам збільшити продажі, дохід і лояльність клієнтів.

Далі ви також можете дослідити найкраще програмне забезпечення PIM для ефективного керування даними про ваші продукти.