Дорожня карта до Agile Efficiency

Якби мені довелося назвати лише одну ключову подію всієї структури Scrum, яку постійно недооцінюють, це було б планування спринту.

Це має бути спільна зустріч, на якій команда Scrum готує свою роботу до наступного спринту. Це не повинно займати більше двох годин на двотижневий спринт. Натомість усе це часто закінчується невизначеністю та попереду ще багато роботи, щоб визначити масштаби наступного спринту.

Планування спринту та його значення в гнучкому розвитку

Це подія, під час якої команда переглядає відставання продукту. Це список епох і функцій, що містить вимоги та критерії прийнятності для продукту. Команда вибирає найпріоритетніші пункти з резерву для роботи в наступному спринті. Потім елементи розбиваються на окремі завдання, які формують повну роботу, яку має виконати команда розробників, щоб успішно завершити та виконати спринт.

Важливість планування спринту полягає у встановленні загального розуміння роботи, яку команда зобов’язується виконати. Крім того, він визначає найцінніші предмети, тому планування спринту максимізує цінність для клієнта. Нарешті, цей процес неявно створює відчуття власності та відданості для всієї команди. Природно, це підвищує продуктивність команди.

Компоненти планування спринту

Є кілька основних частин, які має містити кожна нарада з планування спринту в Scrum.

#1. Белог продукту

Перед плануванням спринту власник продукту повинен уточнити резервну версію продукту, щоб забезпечити його актуальність і пріоритетність. Під час наради з планування спринту команда переглядає відставання продукту. Вони обговорюють пункти, які знаходяться у верхній частині відставання.

#2. Мета спринту

Команда узгоджено визначає ціль спринту та бачення спринту, яке має власник продукту. Це короткий звіт, який описує, як виглядатиме додаткова вартість команди після завершення цього спринту. Ціль спринту має бути конкретною, вимірною та досяжною протягом одного спринту.

#3. Зміст спринту

Елементи з резерву, вибрані для наступного спринту, утворюють вміст спринту. Команда має бути впевнена, що все, що є всередині команди контенту, може бути повністю доставлено протягом періоду спринту. Для цього команда повинна оцінити зусилля для кожного з пунктів вмісту спринту.

Частини наради з планування спринту

Щоб побачити компоненти в перспективі, усі вони формують конкретні дії, які ви очікуєте виконати під час планування спринту.

Команда уточнює відставання. Це обговорення між Власником продукту (як власником вмісту) і командою розробників, яка тут, щоб зрозуміти призначення та критерії прийняття елементів. Елемент (або історія) уточнюється, лише якщо вся команда погоджується, що історія є зрозумілою для розробки.

Чого досягти

Кінцевою метою зустрічі з планування спринту є визначення цілі спринту та узгодження вмісту спринту, над яким команда працюватиме під час майбутнього спринту.

Щоб це сталося, команда повинна мати достатньо готових історій і функцій, які можуть сформувати цей вміст у резерві. Завдання для власника продукту полягає в тому, щоб визначити пріоритетність історій перед зустріччю, щоб команда розробників знала, які теми мають найвищий бізнес-пріоритет. Завдання для команди розробників полягає в тому, щоб ознайомитися з цими елементами та оцінити зусилля цих елементів у резерві.

Як досягти

Зустріч з планування Sprint — це спілкування та співпраця між власником продукту та командою розробників. Вони працюють разом, щоб отримати ясність щодо обсягу найпріоритетніших елементів у відставанні. Коли команда уточнить достатньо першочергових історій, власник продукту визначить, якою буде мета наступного спринту. Це повідомлення для всіх зовнішніх зацікавлених сторін, яке розповідає про те, про що в основному буде наступний спринт. Або якими будуть основні наміри та мета доставки для цього спринту?

Потім команда розробників обчислить потенціал команди для спринту та заповнить вміст спринту пунктами з найвищим пріоритетом, які формують ціль спринту.

Згодом команда може додати до вмісту спринту інші історії, які не відповідають меті спринту. Навіть якщо лише для того, щоб заповнити вільний спринт, що залишився. Тим не менш, мета спринту – це те, що команда повідомляє як головну додаткову цінність спринту.

Залежно від рівня попередньої підготовки зустріч з планування спринту може бути або досить довгою дискусією, або дуже швидким часом прийняття рішення. Якщо команда вже досвідчена, у резерві вже може бути достатньо добре підготовлених історій для наступних двох-трьох спринтів.

У таких випадках нарада насправді стосується лише визначення весняної мети та вибору відповідних пунктів із резерву. Якщо ці історії не готові до зустрічі з планування спринту, їх потрібно завершити на цій зустрічі. Тоді це вимагає інтерактивного обговорення між власником продукту та командою розробників.

Ролі та обов’язки

Кожну нараду з планування спринту відвідують три основні ролі: власник продукту (PO), команда розробки та Scrum Master (SM). Кожна роль має певні обов’язки під час наради з планування спринту.

PO несе відповідальність за фактичний вміст резерву, а також за забезпечення актуальності та пріоритетності резерву продукту. Зрештою, PO відповідає за нараду з планування спринту та несе відповідальність за сприяння обговоренню проблем із залишеними продуктами, допомагаючи команді зрозуміти бізнес-цінність кожного елемента. PO також спілкується та працює з командою розробки, щоб визначити ціль спринту. І гарантує, що вміст спринту узгоджується із загальним баченням продукту.

Команда розробників несе відповідальність за вибір елементів резерву продукту, над якими вони працюватимуть під час спринту, та ефективне створення вмісту спринту. Лише команда розробників може взяти на себе зобов’язання щодо конкретних елементів із резерву. Команда розробки несе відповідальність за оцінку зусиль, необхідних для виконання кожного завдання, і розподіл їх між членами команди.

SM відповідає за організацію церемоній спринту та сприяння нараді з планування спринту, гарантуючи, що все залишається за планом. SM також допомагає команді зрозуміти мету зустрічі з планування спринту та важливість створення спільного розуміння роботи. Це також навчання команди найкращим практикам гнучкого розвитку.

Кожен (у межах своїх ролей) співпрацює, щоб досягти спільної угоди щодо роботи для наступного спринту та того, як команда її виконуватиме. Члени команди відповідальні за те, щоб ставити запитання, ділитися своїми поглядами та працювати разом над створенням спринт-контенту. Кінцевою метою є надання високоякісних результатів протягом періоду спринту.

Як підготуватися до планування спринту

Велика частина підготовчої роботи лежить на Власнику продукту. PO є тим, хто відповідає за готовність і підготовку резервних документів. Справа не в тому, що PO має визначати всі історії та функції в резерві, але відповідальність і право власності лежить на PO. Керівництво цієї зустрічі та проведення обговорення вмісту також залежить від PO.

Потім команда розробників має вивчити відставання задовго до планування спринту, щоб сама зустріч могла пройти гладко. Якщо люди вперше прочитають пункти під час планування спринту, очевидно, буде потрібно набагато більше часу, щоб отримати ясність щодо пунктів.

Кожен пункт, який буде обговорюватися в плануванні спринту, також повинен мати вже визначені критерії прийняття. Знову ж таки, це завдання для PO. Фактичний вміст елемента та критерії прийняття є двома найважливішими вхідними даними для планування спринту. Якщо їх бракує або вони дуже хиткі (як правило, історія містить лише заголовок і взагалі не містить вмісту), тоді команда не може підготуватися до них.

Правильна постановка мети

Найефективніший процес встановлення цілей і завдань під час наради з планування спринту полягає в дотриманні чогось, що можна назвати ітеративним підходом. Ось кілька кроків, які розкажуть більше про те, як визначити ефективні цілі та завдання:

 • Перегляньте Backlog продукту перед плануванням. Тоді ви знаєте, що будете обговорювати (щоб не витрачати час на зустріч).
 • Разом визначте ціль спринту, коли команда готова взяти можливі історії для наступного спринту.
 • Виберіть елементи відставання, щоб сформувати щойно узгоджену ціль спринту. Переконайтеся, що всі вони досяжні в спринті.
 • Уточніть ціль спринту, якщо необхідно, коли вміст спринту буде сформовано з елементів із резерву. Налаштуйте те, що потрібно, щоб забезпечити належне та чітке повідомлення про збільшення спринту для всіх поза командою.
 • Переглядайте та переглядайте цілі спринту навіть під час самого спринту. Особливо якщо виникнуть сильні і непередбачувані ускладнення. У такому випадку потрібне перевизначення мети спринту, і чим швидше це відбудеться, тим краще для всіх.
 • Тільки не забувайте, що кожна ціль спринту має відображати фактичну здатність спринту (скільки команда буде доступна в наступному спринті), і має існувати оцінка зусиль для кожного елемента, що формує вміст спринту.

  Найкращі практики для планування спринту

  Якщо ви хочете досягти успіху в цій зустрічі, то завжди готуйтеся заздалегідь. Це повідомлення приходить переважно до власників продукту, але це також не виключає команду розробників. Кожен повинен заздалегідь перевірити поточний стан резерву продукту.

  При цьому вам не потрібно питати людей, чи справді вони вперше бачать цю історію. В ідеальному випадку ви хотіли б мати кілька найпростіших історій, які вже оцінені. Хоча в більшості випадків це нереалістичне очікування.

  SM має зробити все можливе, щоб нарада була зосереджена на фактичному порядку денному та темах для розгляду. Це надзвичайно складно, особливо якщо команда ще не дозріла. Існує сильна тенденція обговорювати все і кожну деталь і ставити під сумнів навіть основні факти, які інакше вважалися б атомарними. Відріжте це і скажіть команді рухатися далі.

  Співпраця та спілкування – це те, що рухає кожною успішною командою Scrum. У кожного є можливість поставити питання в будь-який час, тож використовуйте це з користю. Немає нічого гіршого за планування спринту, коли ви чуєте лише власника продукту (або ще гірше, лише Scrum Master).

  Нарада з планування спринту повинна мати конкретні часові обмеження. Не подовжуйте цей узгоджений проміжок часу. І будь ласка, не створюйте іншу (спеціальну) другу частину планування спринту, тому що тієї, яка щойно відбулася, було недостатньо. Вчіться з цього і зробіть це наступного разу (набагато) краще.

  Категорично не варто

  Не залишайте планування спринту, не розділивши елементи на історії. Зазвичай помилково вважати, що це те, що команда може зробити навіть пізніше. Перш за все, це безпосередньо впливає на точність оцінок вмісту спринту.

  Крім того, ви фактично переміщуєте деякі дії з планування спринту на час, призначений для фактичної розробки елементів. Ви скорочуєте час розробки вмісту спринту і навіть не обмежуєте його часом.

  Ніколи не варто збільшувати, подовжувати або робити кілька церемоній спринту. Незважаючи на це, найчастіше це саме те, що відбувається. Не йдіть за натовпом тут.

  Давайте коротко розглянемо деякі інструменти планування, які можна використовувати під час виконання сеансів планування спринту. Це може допомогти вам досягти більшої ефективності, хоча я можу стверджувати, що найефективнішим способом все одно є мати зрілу команду без додаткових інструментів.

  #1. Тара


  Джерело: tara.ai

  Тара.ай це інструмент планування спринтів, який використовує штучний інтелект (ШІ), щоб допомогти з плануванням та ефективнішим керуванням спринтами. Інструмент призначений для автоматизації ручних завдань, пов’язаних із плануванням спринту, таких як оцінка зусиль і призначення завдань членам команди. Tara.ai також надає статистику та аналітику в режимі реального часу, щоб команди відстежували свій прогрес і області, які потрібно вдосконалити.

  Очевидно, однією з ключових відмінностей між Tara.ai та іншими подібними інструментами є використання ШІ. Tara.ai використовує алгоритми машинного навчання для аналізу даних попередніх спринтів і надання рекомендацій, щоб зрозуміти, як покращити процес для наступних спринтів. Інструмент також може допомогти створити точніші та детальніші історії користувачів.

  Іншим специфічним аспектом є можливість налаштування Tara.ai. Інструмент можна налаштувати відповідно до конкретних потреб кожної команди. Його можна навіть легко інтегрувати з іншими інструментами та платформами.

  #2. ClickUp


  Джерело: clickup.com

  ClickUp це інструмент для планування спринтів, який надає комплексну платформу для управління проектами, включаючи планування спринтів. Інструмент має багато функцій і підтримує низку можливих інтеграцій.

  Ключова відмінність ClickUp від інших інструментів полягає в гнучкості. Ви можете налаштувати ClickUp, можливо, навіть більше та створити багато спеціальних робочих процесів і процесів, щоб відповідати вашим вимогам до проекту. Інструмент надає ряд шаблонів і попередньо створених робочих процесів, які можна додатково налаштувати.

  Ще одна відмінність полягає в тому, що ClickUp підтримує ряд інтеграцій з іншими інструментами та платформами. Інструмент можна інтегрувати з такими популярними інструментами, як Млява, Trelloі Диск Googleщо дозволяє командам оптимізувати свій робочий процес і співпрацювати разом.

  ClickUp надає команді велику кількість функцій, які допомагають планувати та керувати спринтами, як-от керування завданнями, відстеження часу та звітування. Інструмент підтримує статистику та аналітику в режимі реального часу для аналізу прогресу команди з часом і визначення областей для вдосконалення.

  #3. Lucidspark


  Джерело: lucidspark.com

  Lucidspark це інструмент для планування спринтів, який надає командам віртуальну дошку для співпраці та планування своїх спринтів. Інструмент має на меті допомогти командам обдумати нові ідеї та ввести систему в інформаційний хаос. Це просто більш ефективно планує роботу команди.

  Однією з ключових відмінностей Lucidspark є його зосередженість на візуальній співпраці. Інструмент надає ряд шаблонів і візуальних елементів, які команди можуть використовувати для організації своїх ідей і планування своїх спринтів. Віртуальна дошка дозволяє командам співпрацювати в режимі реального часу, значно усуваючи недоліки різних місць.

  Ще однією властивістю Lucidspark є широка можливість інтеграції з іншими інструментами та платформами. Подібно до ClilckUp, він легко інтегрується з такими інструментами, як Slack, Google Drive і Trello.

  Lucidspark підтримує багато функцій для планування спринтів і керування ними. Наприклад, управління завданнями, відлік часу та звітність. Знову ж таки, Lucidspart також надає статистику та аналітику в реальному часі, щоб допомогти командам відстежувати свій прогрес і визначати сфери, які потрібно вдосконалити.

  #4. Wrike


  Джерело: wrike.com

  Wrike це інструмент планування спринту, який надає комплексну платформу для управління проектами, включаючи планування спринтів.

  Однією з ключових відмінностей між Wrike та іншими подібними інструментами є його зосередженість на співпраці в реальному часі. Wrike реалізував низку функцій співпраці, включаючи редагування в реальному часі, коментування та призначення завдань. Інструмент також підтримує багато комунікаційних функцій, наприклад чат, електронну пошту та відеоконференції.

  Wrike можна інтегрувати з подібними інструментами, згаданими раніше (Slack, Google Drive), а також із Microsoft Teamsщо може бути перевагою для деяких компаній.

  Wrike також підтримує функції, які допомагають командам планувати та керувати своїми спринтами. До них належать керування завданнями, відстеження часу та звітування.

  #5. Зохо


  Джерело: zoho.com

  Зохо спринт це ще один інструмент планування, який забезпечує комплексну платформу для гнучкого управління проектами.

  Однією з ключових властивостей Zoho Sprint є його зосередженість на простоті. Інструмент надає вам простий та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, яким легко користуватися. Це вірно навіть для команд, які не знайомі з Agile-менеджментом проектів. Інструмент також надає велику кількість шаблонів і попередньо створених робочих процесів, які можна налаштувати відповідно до вимог вашого проекту.

  Як і інші інструменти зі списку, Zoho Sprint також забезпечує керування завданнями, відстеження часу та звітування. А також статистичні дані та аналітика в режимі реального часу для команд, щоб вимірювати та визначати області для вдосконалення.

  Висновок

  Правильне планування спринту — це процес, який можна освоїти лише з досвідом. Навіть якщо ви вивчите всі доступні теорії, першим основним інстинктом людей під час зустрічі буде відійти від зони фокусу.

  Команда, повна технічного досвіду, також є командою, повною складнощів. Зрілість команди в цьому випадку вимірює розуміння менталітет, а не рівень досвіду технічних навичок, які вони мають. Ось чому так важливо знати, де вдосконалюватися і (що ще важливіше) як вдосконалюватися.

  Далі перевірте нездорові процеси, які можуть зіпсувати ваш спринт.