Декодування оглядів процесора: Посібник для початківців з умов процесора

Categories:

Огляди процесора складні. Перш ніж ви навіть дістанетеся до тестів продуктивності, вам доведеться орієнтуватися в лабіринті термінів, як-от кремній, матриця, упаковка, IHS та sTIM. Це багато жаргону з невеликим поясненням. Ми визначимо ключові частини ЦП, які найбільше обговорюють ентузіасти ПК.

Будь ласка, зверніть увагу, що це не призначене для глибокого занурення, а, скоріше, введення в загальну термінологію для початківців фанатів ЦП.

Почніть з Силікону

Більше 10 років тому Intel поділилася основами того, як вона створює свої процесори, від сировини до готового продукту. Ми будемо використовувати цей процес як базову основу, коли розглянемо ключовий компонент ЦП: кристал.

Перше, що потрібно процесору, це кремній. Цей хімічний елемент є найпоширенішим компонентом піску. Intel починає зі злитка кремнію, а потім нарізає його на тонкі диски, які називаються пластинами.

Потім вафлі поліруються до «дзеркально гладкої поверхні», а потім починається найцікавіше! Кремній перетворюється із сировини в електронну електростанцію.

Силіконові пластини отримують покриття з фоторезистом. Потім вони піддаються впливу ультрафіолетового світла, протравлюються і отримують ще один шар фоторезисту. Згодом їх обливають іонами міді та полірують. Потім додаються металеві шари, щоб з’єднати всі крихітні транзистори, які існують на пластині в цей момент. (Як ми вже згадували раніше, тут ми розглядаємо лише основи).

Тепер ми підійшли до того, що нас хвилює. Пластина перевірена на працездатність. Якщо він проходить, його розрізають на маленькі прямокутники, які називаються штампами. Кожен кристал може мати кілька процесорних ядер, а також кеш та інші компоненти ЦП. Після нарізки матриці знову перевіряють. Ті, що проходять, призначені на полиці магазинів.

  Як автоматично виправити викривлені фотографії iPhone

Кремнієва матриця для процесора Intel Core 10-го покоління.

Це все, що являє собою кристал: маленький шматочок кремнію, завантажений транзисторами, який є серцем будь-якого процесора. Кожна інша фізична частина допомагає цьому маленькому шматочку кремнію виконувати свою роботу.

Але ось нюанс: залежно від процесора, який ви отримуєте, процесор може мати один або кілька кремнієвих кристалів. Один кристал означає, що всі компоненти процесора, такі як ядра та кеш, знаходяться на цьому одному шматку кремнію. Кілька матриць мають сполучний матеріал між собою.

Немає простого способу точно дізнатися, чи має конкретний процесор один чи кілька кристалів. Це залежить від виробника.

Intel відома тим, що використовує один кристал для своїх споживчих процесорів. Це називається монолітною конструкцією. Перевага монолітної конструкції полягає в більш високій продуктивності, оскільки все знаходиться на одному кристалі і невелика затримка в зв’язку.

Однак важче досягти успіху, коли вам доводиться пакувати все менші та менші транзистори на кремнії того ж розміру. Також важче виробляти поодинокі матриці, які працюють з усіма ядрами, особливо коли ми говоримо про вісім або 10 ядер.

Макет для процесора AMD Threadripper з використанням кількох CCX.

  Найкращі фільми TCM для трансляції на HBO Max (червень 2020 р.)

Це на відміну від AMD. Компанія дійсно виробляє деякі монолітні процесори, але серія настільних комп’ютерів Ryzen 3000 використовує менші кремнієві чіплети, які наразі мають чотири ядра на кремнії. Ці чіплети називаються основним комплексом, або CCX. Вони зібрані разом, щоб зробити більшу головку комплексу (CCD). Цей CCD — це те, що вважається матрицею на мові AMD. Це кілька невеликих кремнієвих мікросхем, які підключені для створення функціонуючого ЦП.

Процесори AMD також мають кремнієвий кристал, окремий від CCD, який називається матрицею введення-виводу. Ми не будемо вдаватися в подробиці цього тут, але ви можете прочитати більше про це тут Стаття від TechPowerUp за червень 2019 року.

З огляду на те, наскільки складно створити функціонуючі кремнієві матриці, очевидно, набагато легше створити менший блок із чотирьох ядер, ніж один кристал з 10 ядрами.

Пакет ЦП

Після того, як кубик закінчений, йому потрібна допомога, щоб поговорити з рештою комп’ютерної системи. Зазвичай це починається з маленької зеленої дошки, яку часто називають субстратом.

Якщо ви перевернете готовий процесор, у нижній частині зеленої плати будуть золоті контакти (або контакти, залежно від виробника). Ці контакти або контакти вписуються в гніздо материнської плати і дозволяють ЦП спілкуватися з рештою системи.

Повертаючись усередину нашого процесора, ми ще не закрили кремнієву матрицю. Основним компонентом тут є термоінтерфейсний матеріал, або TIM. TIM покращує теплопровідність (важливо для охолодження процесора). Зазвичай він випускається в одній з двох форм: термопаста або sTIM (паяний термоінтерфейсний матеріал).

  Як легко перенести дані з комп’ютера на телефон

Матеріал TIM може відрізнятися між поколіннями процесорів одного виробника. Ви ніколи не зможете дізнатися, що має той чи інший процесор, якщо ви не прочитаєте новини про процесор або не відкриєте (“delid”) готовий процесор самостійно. Наприклад, Intel використовувала термопасту з 2012 по 18 рік, але потім почав використовувати sTIM на процесорах Core дев’ятого покоління верхнього діапазону.

У будь-якому випадку, це частини, які складають пакет: матриця, підкладка і TIM.

Відтворення процесора AMD Ryzen. Торгова марка надрукована на IHS.

Нарешті, на верхній частині упаковки є вбудований розповсюджувач тепла, або IHS. IHS розподіляє тепло від ЦП на більшу площу поверхні, щоб знизити температуру ЦП. Вентилятор процесора або рідинний кулер потім розсіюють тепло, що накопичується на IHS. IHS зазвичай виготовляється з нікельованої міді. На ньому надруковано назву ЦП, як показано вище.

На цьому наша екскурсія про процесор завершується. Знову ж таки, кристал — це шматок кремнію, який містить ядра процесора, кеші тощо. У комплект входять матриця, друкована плата та TIM. І, нарешті, у вас також є IHS.

Це набагато більше, але це основні моменти, на яких, як правило, зосереджуються новини та огляди ЦП.